Vzestup obranného průmyslu Jižní Koreje, klíčového dodavatele pro Polsko
Jihokorejský obranný průmysl prošel v posledních letech impozantním růstem a expanzí, díky nimž se stal dominantním hráčem v celosvětovém obchodu se zbraněmi. Na jihokorejské tanky či houfnice čím dál více spoléhá i Polsko.
Foto: Tanky K2PL Black Panther se budou vyrábět a servisovat v Polsku | Ministerstvo obrany Polska
Jak to celé začalo
Počátky jihokorejského obranného průmyslu sahají do období studené války, kdy nepřátelství se Severní Koreou a změna obranné politiky USA přiměly tehdejšího prezidenta Park Chung-heeho investovat do rozvoje vlastních dodavatelů obranného materiálu. Vláda v této době poskytovala vysoké dotace a pobídky, aby podpořila růst doposavad téměř neexistujícího odvětví.
Od 70. let 20. století se jihokorejský obranný průmysl rychle rozvíjel a z domácího odvětví se stal významným hráčem na světovém trhu se zbraněmi. Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) byla Jižní Korea v roce 2016 třináctým největším vývozcem obranného materiálu na světě. V roce 2020 pak označil SIPRI Jižní Koreu za největšího ze čtyř hlavních nově vznikajících dodavatelů zbraní na světě.
Současné postavení na globálním obranném trhu
Podle SIPRI se objem jihokorejského vývozu zbraní v období 2017–2021 zvýšil o neuvěřitelných 177 %. Jižní Korea tak výrazně překonala růst ostatních majoritních vývozců zbraní, jako jsou Spojené státy, Rusko, Čína a Francie. Výrazný růst vyústil i v rekordní zisky za vývoz zbraní, v roce 2020 dosáhly výnosy z prodeje 3 miliard USD, v roce 2021 7,2 miliardy USD a za rok 2022 se výnosy odhadují 17 miliard USD. V 2021 byla Jižní Korea osmým největším světovým vývozcem obranného materiálu, což představovalo 2,8 % veškerého vývozu zbraní na světě.
Jižní Korea jako klíčový dodavatel pro Polsko
Jižní Korea úspěšně navázala partnerství a uzavřela dohody s mnoha zeměmi po celém světě. Mezi významné příklady patří např. smlouva s Malajsií na 18 lehkých bojových letounů FA-50 v hodnotě 920 milionů dolarů, přelomový kontrakt s Polskem na 180 hlavních bojových tanků K2 Black Panther a 212 houfnic K9 Thunder v hodnotě 5,8 miliardy dolarů, smlouva se Spojenými arabskými emiráty na raketový systém země-vzduch Cheongung II KM-SAM v hodnotě 3,5 miliardy dolarů či smlouva s Egyptem v hodnotě 1,7 miliardy dolarů.
Kvalita, rychlost, přizpůsobivost a dobrá cena
Jedním z hlavních důvodů těchto úspěchů je schopnost nabízet vysoce kvalitní výrobky za konkurenceschopné ceny. Jihokorejské zbraně poskytují zahraničním kupcům alternativní zdroj vysoce kvalitního vojenského vybavení, často s menšími nároky ve srovnání s největšími světovými dodavateli zbraní.
Jihokorejské obranné společnosti si získaly pověst firem, které dokáží rychle a spolehlivě dodávat potřebné vojenské vybavení. To se ukázalo jako významná výhoda při uzavírání smluv se zeměmi, které naléhavě potřebují vojenskou techniku, jako je Polsko, které obdrželo první zásilku houfnic K9 Thunder a tanků K2 Black Panther již během několika měsíců po zadání objednávky.
Obranný průmysl Jižní Koreje je také známý svou schopností vytvářet řadu vojenských zbraní přizpůsobených konkrétním bezpečnostním výzvám, kterým čelí každý potenciální kupující. Právě tato přizpůsobivost a variabilita podpořila nárůst vývozu obranných produktů ze země a přilákala zahraniční kupce, kteří hledají řešení na míru pro své vojenské potřeby.
Budoucnost Jižní Koreje v globálním obranném průmyslu
Jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol stanovil ambiciózní cíl, aby se země stala čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě. Zařadila by se tak za Francii, Rusko a USA. Dosažení tohoto cíle ovšem bude vyžadovat překonání různých problémů, včetně nedostatku pracovníků a závislosti na zahraničních komponentech při výrobě. Jihokorejská vláda je nicméně odhodlána podporovat růst svého obranného průmyslu a jeho transformaci na exportně orientovaný podnik.
Pokračuje proto v inovacích a rozšiřování svého produktového portfolia a vyvíjí špičkové vojenské vybavení a technologie. Mezi významné příklady patří víceúčelový bojový letoun KF-21 Boramae a samohybná houfnice K9A2, kterou společnost Hanwha Defense představila na veletrhu zbraní DSEI 2019 v Londýně.
Americký trh, který je v současnosti největším světovým producentem obranných prostředků, představuje pro Jižní Koreu významnou příležitost. Jihokorejské společnosti se tak snaží na americký trh vstoupit a spolupracovat s místními firmami, aby poskytly doplňková řešení a zaplnily mezery v nabídce produktů amerického obranného průmyslu.
Zdroj: CEVRO ARENA