AČR dává jasný signál, že je ochotna pomoci všude tam, kde je to zapotřebí
Příslušníci Armády České republiky se zapojují nejen do takzvané Chytré karantény, ale pomáhají také např. v Alzheimercentru v Jihlavě a v plánu jsou další. Veřejnosti tak armáda dává jasný signál, že je ochotna pomoci všude tam, kde je to zapotřebí.
Od pátku 31. července Armáda České republiky vyslala 15 vojáků z povolání do Alzheimercentra Jihlava z.ú. na výpomoc. V Alzheimercentru, které se stará o 95 klientů, je celkem 40 klientů a 17 zaměstnanců pozitivních na nemoc COVID-19 a další zaměstnanci jsou v preventivní karanténě. Tato zhoršená epidemiologická situace ohrožuje provozuschopnost centra. Vojáci ze 42. mechanizovaného praporu Tábor a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec budou v centru zajišťovat přímou péči pod odborným dohledem místního personálu předběžně po dobu 14 dnů. Specialisté z Liberce budou zabezpečovat odborné dekontaminační práce v zařízení.
Foto: Od pátku 31. července Armáda České republiky vyslala 15 vojáků z povolání do Alzheimercentra Jihlava z.ú. na výpomoc. V Alzheimercentru. | army.cz
Kromě toho naši vojáci pomáhají i v takzvané Chytré karanténě. „Armáda se zapojí do projektu chytrá karanténa v oblastech predikce vývoje, podpory rozhodování, aktivního vyhledávání kontaktů, testování včetně řízení kapacit odběrových míst, laboratoří, řízení karantén a souvisejícího materiálního a IT zabezpečení ke zvládnutí pandemie onemocnění COVID-19 v ČR,“ upřesnil nedávno po jednání rady ministr obrany Lubomír Metnar. Vojáci se podle něj budou zároveň podílet na zefektivnění procesu nasazení nových IT technologií ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví.
„Pro nás je armáda od počátku klíčovým partnerem a obrovským pomocníkem v řadě oblastí, řízení procesů, integrace, vůbec celého IT řešení. Takže jsme za to velmi rádi, že armáda skutečně bude součástí tohoto Integrovaného centrálního řídicího týmu," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Foto: Chytrá karanténa, jejíž součástí byli po dobu trvání nouzového stavu i naši vojáci, má omezit nekontrolované šíření koronaviru pomocí rychlého mapování kontaktů nemocného. | army.cz
Chytrá karanténa, jejíž součástí byli po dobu trvání nouzového stavu i naši vojáci, má omezit nekontrolované šíření koronaviru pomocí rychlého mapování kontaktů nemocného. Kromě nastavení systému armáda do chytré karantény od začátku poskytovala své lidi a techniku. Ještě dva dny před ukončením nouzového stavu 17. května měla armáda nasazeno 3680 vojáků, 150 mediků Univerzity obrany bylo vyčleněno na pomoc hygienickým stanicím a 60 chemiků v dezinfekčních týmech pomáhalo hasičům.
Foto: Armáda tak plní funkci, kterou plnila v minulosti kupříkladu při povodních. Pomáhá lidem, kteří to potřebují, pomáhá v mapování nákazy a k zabránění jejího dalšího šíření. | army.cz
Vláda opětovně schválila nasazení vojáků do chytré karantény i mimo nouzový stav v pondělí 13. července 2020. Maximální počet vyčleněných příslušníků AČR byl stanoven na 68, konkrétně 14 odběrových týmů po 2 lidech, 30 mediků a 10 lidí pro řízení projektu. Vojáci od vyhlášení nouzového stavu převezli 540 tun materiálu a s 236 kusy techniky najeli 114 tisíc kilometrů.