Otazníky nad misí v Afghánistánu: Američané údajně překrucovali fakta o válce v Afghánistánu
Spojené státy mají problém. V nedávném vydání The Washington Post byl citován generální inspektor pro obnovu Afghánistánu s tím, že upozornil na nepravdivé údaje o skutečném stavu země včetně tamních vojenských úspěších. Vzhledem k tomu, že i Armáda České republiky je součástí koalice, která v Afghánistánu působí již řadu let, bylo by vhodné se výše uvedeným tvrzením hlouběji zabývat.
Foto: Vzhledem k tomu, že i Armáda České republiky je součástí koalice, která v Afghánistánu působí již řadu let, bylo by vhodné se výše uvedeným tvrzením hlouběji zabývat. | army.cz
„Ohledně otázek Afghánistánu je zde řada lží a také krutosti,” uvedl vysoce postavený úředník John F. Sopko nedávno v americkém Kongresu. Podle Johna Sopka úřady Spojených států posledních osmnáct let pravidelně lhaly mimo jiné i o tom, jaké pokroky a úspěchy v zemi slaví spojenecká mise. Nadnášejí výsledky statistik kvůli vytvoření iluze úspěchu. A nebavíme se pouze o dřívějších administrativách, kupříkladu Baracka Obamy, ale i o vládě Donalda Trumpa. Ta měla zatajit informace, jež poukazovaly na nepříznivé výsledky války. Například ty o počtu obětí mezi americkými vojáky nebo hodnocení vlivu teroristické organizace Tálibán v regionu. To podporuje i řada zpráv z oblasti, včetně údajů, které poskytují humanitární organizace a nezávislý pozorovatelé.
Foto: Generální inspektor pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) John F. Sopko | YouTube
Konec konců, nemusíme chodit okolo horké kaše. Dlouhodobě se ukazuje, že skutečným vládcem v zemi je Tálibán a to po dlouhá léta. Odhaduje se, že aktuálně má pod správou dvě třetiny území Afghánistánu, dříve to nebylo o mnoho méně. Tálibán sice ve válce utrpěl řadu ztrát, ale jak se zdá, stále jde o nicotné ztráty. Tálibů je mnoho, jsou dobře vycvičeni, slušně vyzbrojeni, bojují tvrdě a hlavně zcela bez pravidel. Tím způsobují spojencům nemalé ztráty. Bohužel, za léta vedení války v Afghánistánu zde zahynula a nebo byla těžce raněna také řada vojáků AČR.
Foto: Bohužel, za léta vedení války v Afghánistánu zde zahynula a nebo byla těžce raněna také řada vojáků AČR. | army.cz
Kongresem otřásla i citace vysoce postaveného představitele americké armády Boba Crowleyho. „Ve strategii bylo několik chybných předpokladů, zejména že je Afghánistán připravený na obrat k demokracii přes noc a že obyvatelstvo bude vládu během krátkého období podporovat. Chybné byly také údaje o počtu Tálibů,“ uvedl Crowley.
Foto: V nedávném vydání The Washington Post byl citován generální inspektor pro obnovu Afghánistánu s tím, že upozornil na nepravdivé údaje o skutečném stavu země včetně tamních vojenských úspěších. | Shutterstock
Ve světle těchto informací by nebylo od věci požádat naše spojence o oficiální vyjádření k celé situaci. 19 let našeho vojenského působení v Afghánistánu je velmi dlouhá doba, z USA budeme nakupovat techniku za desítky miliard korun (vrtulníky dle zatím nepotvrzených zpráv budou nakupovány z USA i v budoucnu, hovoří se o podobném objemu, jaký byl podepsán na konci roku 2019) a především pak jde o samotné morální hledisko. Přátelé a spojenci si totiž nelžou…