Armáda a politici si na Vítkově komorně připomněli 75 let od konce války
Vloni stovky lidí, nastoupené jednotky i vojenská hudba. Letos pouze nejvyšší představitelé státu, armády, církve a veteránských organizací. Tak vypadala slavnostní připomínka ukončení druhé světové války v areálu Národního památníku na Vítkově. Kvůli epidemii koronaviru byla pieta komorní.
Foto: Slavnostní připomínka ukončení druhé světové války v areálu Národního památníku na Vítkově byla letos kvůli epidemii koronaviru komorní. | army.cz
Jako první dorazil na pražský Vítkov prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman. Krátce po půl jedenácté uctil památku padlých hrdinů položením věnce a minutou ticha u hrobu neznámého vojína na Čestném dvoře Národního památníku.
Foto: Jako první položil věnec k památníku prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman. | army.cz
V desetiminutovém intervalu se poté při pietním aktu vystřídali nejvyšší představitelé státu a dalších organizací. Prezidenta následoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar spolu s náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Alešem Opatou, pražský primátor Zdeněk Hřib, arcibiskup pražský a primas český kardinál Dominik Duka, starostka České obce sokolské Hana Moučková, předseda Čs. obce legionářské Pavel Budinský a předseda Českého svazu bojovníku za svobodu Jaroslav Vodička.
Foto: Památku padlých hrdinů uctil také premiér Andrej Babiš. | army.cz
Investujme do modernizace Armády ČR vyzval ministr obrany
„Před 75 lety skončil nejhorší válečný konflikt, který se již nesmí nikdy opakovat. Významnou roli v boji proti fašismu hráli i naši vojáci a představitelé domácího odboje a mnozí za to zaplatili životem. Na jejich statečnost a odvahu nesmíme nikdy zapomenout,“ zdůraznil ministr obrany Lubomír Metnar.
Foto: Resort obrany reprezentovali ministr obrany Lubomír Metnar (vlevo) a náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata. | army.cz
Připomněl, že armáda v souvislosti s epidemií koronaviru pomáhá na řadě míst. V první linii je společně se zdravotníky, policisty a hasiči také tři a půl tisíce vojáků. „Za jejich odvahu a odhodlání jim patří mé velké poděkování. Stejně jako našim občanům za soudržnost a solidaritu,“ zdůraznil Metnar.
Ani v době krize by se podle něj nemělo zapomínat na zabezpečení armády: „ČR má skvělé vojáky a je naší povinností, nás jako politiků, zajistit jim moderní techniku a výzbroj. Protože jak ukázala druhá světová válka: dobře bojovat a bránit se, může pouze dobře vycvičená a vyzbrojená armáda.“ Podle Metnara se nesmí opakovat scénář předchozích krizí, kdy česká armáda pomáhala, kde bylo třeba, přesto byla první na řadě, když došlo ke škrtům v rozpočtu.
Vzpomínka na vojáky padlé ve 2. světové válce a na oběti všech válek
Ministr obrany Lubomír Metnar se spolu se zástupcem náčelníka Generálního štábu – inspektorem AČR generálmajorem Milanem Schulcem účastnili pietní vzpomínky na Olšanských hřbitovech v Praze.
Foto: Vzpomínka na vojáky padlé ve 2. světové válce a na oběti všech válek na pražských Olšanských hřbitovech. | army.cz
Na vojenském pohřebišti Commonwealthu položili účastníci pietní vzpomínky věnce k pomníku vojáků, kteří ve 2. světové válce bojovali pod velením Velké Británie a padli na území bývalého Československa. Poté uctili hrdiny druhé světové války na pohřebištích Sovětské armády, Bulharska, pražských barikádníků a letců RAF.
Foto: Vzpomínka na vojáky padlé ve 2. světové válce a na oběti všech válek na pražských Olšanských hřbitovech. | army.cz
Foto: Vzpomínka na vojáky padlé ve 2. světové válce a na oběti všech válek na pražských Olšanských hřbitovech. | army.cz