Česko se často potýká s fenoménem stolen valor
V souběhu s hrozbou terorismu a po válce na Ukrajině, přebírá česká společnost americký přístup „Díky za vaši službu, pane.“ Děje se tak například v rámci různých programů poskytování slev pro válečné veterány nebo vojáky obecně. To je na jednu stranu povzbudivé, na druhé straně to některé občany povzbuzuje příslušnost k armádě předstírat.
Armáda České republiky se poslední dvě desetiletí těší velké důvěře veřejnosti. Ale profesionální vojáci byli a jsou tak trochu „neviditelní“. Na útvar přijedou v civilním oděvu, přes den nosí uniformu, pak se opět převlečou. Mnohdy ani jejich soused netuší, že slouží vlasti.
Foto: V některých případech je uniforma AČR civilními osobami doslova zneužívána (ilustrační foto) | army.cz
Více kuráže nosit uniformu projevují příslušníci Aktivní zálohy. O vstup do jejich řad a absolvování pravidelných cvičení má zájem stále více civilistů. Tito rezervisté si během výcviku zajdou koupit svačinu bez převlékání, organizují také workshopy na základních školách, drží čestné stráže u pomníků padlých z obou světových válek atd.
Takže vojenská uniforma, patnáct let po zrušení základní vojenské služby, je opět součástí českého veřejného prostoru. Současně, což je skvělé, se stále více firem přidává k programů poskytování slev pro válečné veterány nebo vojáky obecně. Stačí předložit průkaz, nikoli přijít v uniformě.
Foto: Více kuráže nosit uniformu projevují příslušníci Aktivní zálohy | army.cz
Přesto, obdivný pohled veřejnosti chtějí zažít a přivlastnit si stále častěji i ti, kdo jsou v lepším případě členy nějakého fanklubu armády, v horším případě s ní nemají a nikdy neměli nic společného.
Pořízení jakýchkoli součástek vojenských uniforem přitom nikdy nebylo problémem. V České republice jsou stovky armyshopů, outdoorshopů a airsoftshopů, které vám umožní ustrojit se jako voják nejen tuzemské armády. Ostatně, hojně v nich nakupují i profesionální vojáci nebo právě rezervisté, když chtějí lepší variantu výstroje, než jaká je právě k dostání ve vojenském skladu.
Česká legislativa upravuje věc v tom smyslu, že civilní občan nesmí vyvolat u druhých dojem, že je příslušníkem ozbrojených sil. Ministerstvo obrany už léta potvrzuje volný výklad, že můžete nosit uniformu, ale bez hodnosti, vlajky a státního znaku. A že záleží na kontextu.
Foto: Pokud například navštívíte nějakou milsim akci, potkáte hráče převlečené za vojáky, což dává smysl | airsoftwars.cz
Pokud například navštívíte nějakou milsim akci (hra typu LARP), jakých se v Česku konají ročně stovky, včetně největších v Evropě (BorderWar, AirsoftWars – Protector), je jasné, že potkáte hráče převlečené za vojáky, což dává smysl.
Avšak smutný je pohled na některé lidi, kteří naši uniformu včetně vlajky, hodnosti apod. nosí jen jako "montérky" do práce či do hospody, chodí ve zdeformovaných baretech a v nejednom případě mají státní vlajku na uniformě špatně umístěnou (vzhůru nohama apod.) Snad ještě horší je, když někdo z civilního sektoru zneužije uniformu na různých demonstracích a jiných veřejných akcích.
Foto: Demonstrant hajlující ve vojenské uniformě | Facebook
Nemělo by se toto regulovat? Určitě nikdo nechce, aby se případné restrikce dotkly rezervistů nebo čestných armádních fanoušků, avšak čest vojáků, zvláště pak válečných veteránů, je třeba chránit.