Armáda má nového velitele pozemních sil
Brigádní generál Ladislav Jung se stal novým velitelem pozemních sil AČR. Na postu tak vystřídal generálmajora Josefa Kopeckého, který se stal velitelem nově vzniklého Velitelství pro operace. Podívejme se, jaké zkušenosti nový generál má a také na to, co vše lze v nejbližších letech u pozemních sil očekávat.
Foto: Brigádní generál Ladislav Jung | army.cz
Pozemní síly představují jádro Armády České republiky. Jejich základem jsou bojové jednotky v podobě dvou brigád. Do struktury pozemních sil dále patří dělostřelecké jednotky, ženisté, chemici, příslušníci průzkumu a elektronického boje nebo logistické podpory. K jejich základní výzbroji patří kolová a pásová obrněná vozidla, tanky, samohybné kanónové houfnice, minomety, lehká i těžká terénní vozidla. Tím se dostáváme k důležitým úkolům nového velitele, ke kterým bude patřit "boj" za své lidi, "boj" za novou vojenskou techniku, výstroj a výzbroj. Bude velitel za své lidi bojovat? Jistě, není nováčkem a již působil na pozici zástupce. Ví tedy, co aktuálně pozemní síly trápí.
Foto: Pozemní síly představují jádro Armády České republiky. Jejich základem jsou bojové jednotky v podobě dvou brigád. Do struktury pozemních sil dále patří dělostřelecké jednotky, ženisté, chemici, příslušníci průzkumu a elektronického boje nebo logistické podpory. | army.cz
Generál musí ukázat svoji rozhodnost a podporu, nikoliv jen loajalitu k vedení AČR. Ve facebookové skupině "Vše o ozbrojených silách" dokonce v žertu probíhala anketa o tom, jaké výběrové řízení bude zrušeno jako první, či bude přejmenováno na průzkum trhu. Nicméně odmysleme si průtahy, které provázejí výběrové řízení a vraťme se k tématu. Generál Jung může očekávat náhradu zastaralé techniky v nejbližších letech, je tedy i na jeho bedrech se postarat o implementaci nových systémů, ale také řešit rostoucí tlak na vedení AČR a politiky s cílem zamezit dalším průtahům v rámci výběrových řízení.
Generál Jung je zkušeným vojákem. V téměř 57 letech dosáhl ve své odbornosti na samý vrchol. Jeho alma mater se stala Vojenská vysoká škola pozemního vojska Vyškov, obor - Teorie řízení a bojového použití jednotek pozemního vojska. Své první uplatnění nalezl v letech 1986 – 1988 jako velitel 1. tankové roty 1. tankového praporu, přičemž v roce 1993 se stal zástupcem velitele 18. tankového pluku. Jeho vojenská kariéra poté byla spjata se 42. mechanizovaným praporem, následně pak přímo na pozici zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení v letech 2001 – 2007 a v letech 2008 – 2010 byl jmenován velitelem. Poté následovala kariéra ředitele odboru pozemních sil sekce rozvoje druhů sil - operační sekce Ministerstva obrany, až do dnešní pozice velitele pozemních sil.
„Nový velitel Ladislav Jung je zkušený voják, velký profesionál a férový chlap, který prošel všemi velitelskými funkcemi a má zkušenosti i ze zahraničí. Vzhledem k jeho znalostem jsem si jistý, že pod jeho velením pozemní síly zvládnou největší přezbrojení v dějinách naší armády,“ uvedl generál Aleš Opata.
Foto: Armádní generál Aleš Opata (vlevo), generálmajor Josef Kopecký (sedící) a brigádní generál Ladislav Jung (vpravo) při podpisu protokolu o předání funkce v prezidentském salonku Národního památníku na Vítkově. | army.cz
Jaké má generál Jung priority? „Ve své činnosti se chci zaměřit hlavně na tři oblasti – personál, výcvik a implementaci nových technologií. Hlavní mou prioritou je teď personál. Musíme se dobře postarat o naše vojáky, abychom měli vzdělané, dobře připravené a vycvičené lidi, protože to je základ celých pozemních sil, každé jednotky, každého pluku,“ řekl při svém jmenování na Vítkově minulý týden. Tím jednoznačně ukazuje, jak bude koncipováno jeho velení pozemních sil.
Foto: Generál Jung vystřídal generálmajora Josefa Kopeckého, který se stal velitelem nově vzniklého Velitelství pro operace. | army.cz
Generál Jung má také zahraniční zkušenosti, přestože nejsou tak velké, jako má jeho předchůdce generálmajor Kopecký. Jung svoji první a poslední zahraniční misi absolvoval v roce 1996 v rámci mise IFOR Bosna a Hercegovina. Generálmajor Kopecký byl v letech 1998 – 1999 náčelníkem štábu praporu, SFOR v Bosně, poté opakovaně velitel česko-slovenského praporu, KFOR v Kosovu a v roce 2006 náčelníkem oddělení JEB velitelství, ISAF v Afghánistánu. Krom toho se stal i velitelem 10. PRT Lógar.