Armáda nakupuje náhradní díly na samohybné houfnice DANA
Samohybné kanónové houfnice DANA v naší armádě ještě budou nějaký čas sloužit, proto armáda nedávno vypsala výběrové řízení na pořízení velkého množství náhradních dílů, které zabezpečí jejich plnou funkčnost. Udržení funkčnosti houfnic DANA i přes plánované přezbrojení dělostřeleckého pluku v Jincích novými dělostřeleckými systémy CAESAR 8x8 je logické. Sklady 152mm munice jsou plné a tak si lze jen těžko představit úplné vyřazení stávajících samohybných houfnic bezprostředně po dodávce nových houfnic z Francie.
Foto: Samohybné kanónové houfnice DANA (na snímku) v naší armádě ještě budou nějaký čas sloužit, proto armáda nedávno vypsala výběrové řízení na pořízení velkého množství náhradních dílů, které zabezpečí jejich plnou funkčnost.| Ministerstvo obrany ČR
Pod výše uvedeným výběrovým řízením, u kterého je, jak jinak, určující faktor nejnižší nabízená cena, je podepsán přímo brigádní generál Stanislav Hudeček, ředitel Agentury logistiky. Nadlimitní veřejná zakázka s názvem „Náhradní díly-zbraňová část 152 ShKH vz. 77 DANA“ obsahuje celou škálu dílů v řádu jednotek i desítek kusů. Půjde tak o díly určené pro větší počet houfnic, nejedná se tedy pouze o nezbytný servis jednoho kusu.
Dle specifikace jde především o části zbraňové soustavy, o čemž svědčí následující poptávané díly: náměrový válec, zákluzová brzda, nabiják, podavač nábojek, podavač granátů atp. Toto vše minimálně po pěti kusech. Otázkou zůstává, kdo bude schopen tyto díly dodat. Jednou z příloh zadávací dokumentace je i seznam států, které mohou tyto díly dodat. U některých je v závorce trochu tajemná formulace „za úplatu“. Jedná se o následující státy: Belgie, Nizozemsko, Bulharsko, Norsko, Dánsko, Polsko, Estonsko, Portugalsko, Finsko, Rakousko, Francie, Rumunsko, Chorvatsko, Řecko, Itálie, Slovensko, Izrael (za úplatu), Slovinsko, Kanada, Španělsko, Korejská republika, Spojené státy americké, Kypr, Švédsko (za úplatu), Litva, Turecko, Lucembursko, Velká Británie, Maďarsko a nakonec Německo.
Samohybné houfnice Dana využívala již Československá lidová armáda (ČSLA) a dodnes slouží i v AČR. Ve své době šlo o špičkovou houfnici, která (na rozdíl od většiny světových konkurentů) nevyžadovala přímé ruční nabíjení. Mimochodem přímé ruční nabíjení, resp. poloautomatické vyžaduje i nová francouzská houfnice CAESAR 8x8, která se má stát novou výzbrojí 13. dělostřeleckého pluku. CAESAR byl francouzskou armádou nasazen v Afghánistánu, Libanonu, Mali, Iráku a Sýrii, kde v sestavě úkolového uskupení Wagram (Napoleonovo vítězství nad Rakušany v roce 1809) přispěly k dobytí poslední bašty Islámského státu, Baghúzu na východě země. Jen v rámci tohoto uskupení vypálily CAESARy od září 2016 do března 2018 18 tisíc granátů, a výrobce uvádí, že od prvního ostrého nasazení v roce 2009 to bylo celkem již 100 tisíc granátů, které společně překonaly vzdálenost jednoho milionu kilometrů.
Foto: 155mm ShH CAESAR 8x8 | archiv společnosti Nexter Systems / CC BY NC-ND
Naše armáda by měla v letech 2022-2026 získat celkem 52 kusů nových francouzských samohybných houfnic Caesar ráže 155mm včetně prvotní dodávky munice, dvou simulátorů, servisní soupravy, školení instruktorů a technického personálu. Podvozek české houfnice CAESAR by s největší pravděpodobností tvořila tatrovácká platfoma T 815–7 8×8 s prodlouženou pancéřovanou kabinou. V této kabině je pak místo pro pět protiminových sedaček.
Naší armádou doposud používané houfnice vz. 77 DANA (Dělo automobilní nabíjené automaticky) jsou československé samohybné kanónové houfnice (ShKH) ráže 152 mm s pohonem 8×8. Vývoj zbraně byl dokončen v roce 1976 ve slovenském podniku Konštrukta Trenčín a o rok později byla DANA zavedena do výzbroje ČSLA. V závodech ZŤS Dubnica nad Váhom bylo následně vyrobeno celkem 672 samohybných kanónových houfnic vz. 77. Na základě samohybné houfnice DANA byly postupně vyvinuty nové či modernizované verze, například slovenský výrobek firmy Konštrukta Defence a. s. Trenčín ShKH ZUZANA. Modernizované verze původní houfnice Dana nabízí i česká společnost Excalibur Army, člen holdingu Czechoslovak Group (CSG), nově také v ráži NATO, tedy 155mm (ShKH DITA).