Armáda pro potřeby vojenské špionáže kupuje mobilní komplet s instalací v ISO kontejneru
HUMINT (z angličtiny HUMan INTeligence) je jeden z druhů získávání informací. Využívá se při něm lidských spolupracovníků, jejich tajné úkolování, řízení a vytěžování a to jak pro potřeby špionáže, tak i kontrašpionáže. Pro tyto potřeby nyní armáda v rámci nedávno vypsané nadlimitní zakázky poptává komplexní mobilní řešení.
Foto: HUMINT (z angličtiny HUMan INTeligence) je jeden z druhů získávání informací. Využívá se při něm lidských spolupracovníků, jejich tajné úkolování, řízení a vytěžování a to jak pro potřeby špionáže, tak i kontrašpionáže. (ilustrační foto) | Ministerstvo obrany ČR
Je tomu již dvacet let, kdy se Armáda České republiky stala novým členem NATO HUMINT Centre of Excellence v Rumunsku. Na základě pověření tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondry, podepsal plukovník Ladislav Joukl, ředitel odboru vojskového průzkumu a elektronického boje v rumunském městě Oradea nóty o přistoupení. Tím byl završen proces vstupu Armády České republiky do této mezinárodní organizace. A tím se i psala nová historie, nový přístup k této oblasti s mezinárodním přesahem a čerpáním know-how.
O tom, že se daří informace skvěle zpracovávat a přispívat tím i k mezinárodní bezpečnosti a potírání terorismu hovoří výsledky. Zpravodajská služba Armády České republiky podle své výroční zprávy z roku 2010 přispěla např. k dopadení Usámy bin Ládina, vůdce Al-Káidy a strůjce útoků na Světové obchodní centrum (World Trade Center) z 11. září 2001. Spojencům totiž předala informace o pohybu významných teroristů. Dále dle Výroční zprávy zabránilo i několika útokům na české vojáky v Afghánistánu.
Nyní armáda poptává pro potřeby HUMINT ISO kontejner, ve kterém bude zapracovaná tato technika:
- Mobilní komplet HUMINT
- Přepravní a podpůrné prostředky
- Speciální technické vybavení (HOTS)
- Výpočetní technika a síťová architektura
- Software
- Prostředky spojení a krypto
Nákupem získá armáda další, pokročilé technologie, které poslouží v případě mobilního pracoviště k zisku a vyhodnocení informací, tedy i významnému podílu na poli bezpečnosti.
HUMINT patří k nejúčinnějšímu (avšak velmi rizikovému) způsobu sběru informací. Může odhalit plány a záměry protivníka ještě ve fázi plánování. K nevýhodám patří zejména vysoké riziko odhalení spolupracovníka (s ohledem na vysoké tresty, které většina zemí za špionáž proti sobě uděluje) a výsledky se obvykle dostavují pomalu. Základním předpokladem pro získání relevantních informací je výběr osob, které budou do HUMINT sítě zařazeny.
Mezi hlavní činnost příslušníků jednotek HUMINT patří shromažďování zpravodajských informací z lidských zdrojů od obyvatelstva v místě nasazení, provádění zdrojových i nezdrojových operací, odhalování a eliminace hrozeb protivníka, poskytování včasných, přesných a relevantních ZI (zpravodajských informací) a integrovat se do systému ISR (Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance - zpravodajství, sledování, průzkum) resp. JISR (Joint ISR). Zadané úkoly jsou plněny bez podpory a dozásobení zpravidla do tří dnů.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR