BIS slaví 30 let od založení. Svět je i kvůli Rusku na hraně globálního střetu, varuje ředitel Koudelka
Česká kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba (BIS) slaví 30 let od svého založení. Při této příležitosti její šéf Michal Koudelka varoval, že současná bezpečnostní situace je vážná a že se svět pohybuje na hraně globálního konfliktu. Vláda je s činností nejen této zpravodajské služby spokojená a BIS má podle premiéra Petra Fialy dobré jméno i v zahraničí. V poslední době BIS např. odhalila ruskou vlivovou síť, která skrz web Voice of Europe šířila ruskou propagandu. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) pak nedávno potvrdila závěry BIS ohledně zapojení ruských agentů GRU do výbuchů ve Vrběticích. Bezpečnostní informační služba pak ústy ředitele slibuje, že bude dělat maximum, aby chránila občany ČR, i nadále.
Současná zpravodajská služba s vnitřním polem působnosti neboli Bezpečnostní informační služba vznikla 30. července 1994 postupným přerodem z komunistických struktur a dočasných úřadů do aktuální podoby. Za 30 let své existence přečkala četné politické útoky, včetně těch od bývalého prezidenta, a udržela si svou pozici mimo jiné díky kvalitní kontinuální práci zpravodajců a jejich adaptaci na moderní výzvy. Ředitel BIS Michal Koudelka toto kulaté výročí využil k bilancování a závazku kvalitní práce do budoucna a současné také varoval ohledně dosavadní napjaté bezpečnostní situace ve světě.
„Svět je ve varu a nebezpečně se pohybuje na hraně globálního střetu. BIS v této situaci bude i nadále dělat maximum, aby přispěla k ochraně ČR a jejich občanů. Není to ale jen o bezpečnostních složkách, ale o uvědomění si každého z nás, že v ohrožení jsme na jedné lodi, v jedné zemi,” řekl ČTK Koudelka. „Služba za tři dekády ušla obrovský kus cesty – od těžkých začátků, kdy jsme se všechno teprve učili, přes zásadní pomoc našich zahraničních partnerů s výcvikem až po současnou silnou, sebevědomou a doma i v zahraničí respektovanou zpravodajskou službu,” pokračoval ve své řeči ředitel BIS.
Jako hlavní hrozby Koudelka uvedl ohrožení Evropy Ruskem, jeho imperialismem, sabotáže nebo zpravodajské operace. Připomenul také nepřátelský vliv Číny a Íránu, včetně šíření propagandy a dezinformací a zmínil i migraci, islámský terorismus, pravicový extremismus, obchod se zbraněmi či kybernetické útoky nebo v současnosti stále aktuálnější hrozbu zneužití umělé inteligence.
Zásluh BIS si jsou politici v posledních letech dobře vědomi, včetně premiéra Fialy, který činnost služby pravidelně oceňuje. „Význam BIS vzrůstá vzhledem k mezinárodní situaci, které čelíme a která není jednoduchá,” napsal již v říjnu 2022 po setkání s Michalem Koudelkou předseda vlády Petr Fiala na síť X. „Rusko vede kromě války na Ukrajině i boj se západním světem a s evropskými demokratickými zeměmi – to je věc, kterou musíme mít na paměti a musíme podle ní jednat,” pokračoval ve svém komentáři premiér.
Generál Koudelka je v čele BIS již 8 let (od srpna 2021 do února 2022 byl vedením pouze pověřen), avšak generálské hodnosti se dočkal až vloni v květnu poté, co celkem sedm nominací tří předchozích vlád odmítal tehdejší prezident Miloš Zeman. „Za přítomné generály mohu slíbit, že pro bezpečnost naší země budeme i nadále dělat maximum, nikdy nepolevíme a neustoupíme žádným tlakům,” slíbil Koudelka před prezidentem Petrem Pavlem.
Mezi poslední zveřejněná stanoviska BIS patří například komentář k sabotážím osob placeným z Ruska na evropské půdě. Vzhledem k nedávnému žhářskému útoku v autobusových garážích v Praze registruje služba nový typ podvratné činnosti, mezi které mohou patřit různé útoky na vládní či civilní infrastrukturu. Přitom tyto přes prostředníky placené osoby nemusí ani tušit, že své akce dělají ve jménu Moskvy a rozvracení západní společnosti. „BIS, stejně jako zpravodajské služby v dalších zemích, získává stále jednoznačnější informace o aktivitách ruských zpravodajských služeb, které se snaží rekrutovat mimo Ruskou federaci lidi ochotné za peníze provádět na území evropských států sabotáže,” napsala v červnu BIS na svůj profil na síti X. „Cílem je destabilizace, vyvolání strachu a nedůvěry občanů v to, že je jejich státy dokáží ochránit. Je obtížné těmto asymetrickým hrozbám čelit, ale bezpečnostní složky státu dělají a budou dělat maximum, aby nebyly ohroženy životy a majetek občanů České republiky,” pokračovala služba ve svém komentáři patrně odkazujícímu na čin, který se zřejmě osobě později identifikované jako „španělsky mluvící cizinec z Jižní Ameriky“ v plné míře nepovedl.
Na konci března BIS také odhalila ruskou vlivovou síť, která se přes údajně nestranné internetové médium Voice of Europe snažila ovlivnit mimo jiné volby do Evropského parlamentu. Rusko přes placené výstupy na tomto webu šířilo pomocí spřátelených politiků a aktivistů prokremelské dezinformace a ovlivňovalo veřejné mínění v řadě evropských zemí. „Zasáhli jsme jedno z významných míst, odkud Ruská federace šířila svojí propagandu. Zásadní ovšem je, že jsme naprosto přesně zmapovali a popsali toky peněz a předložili jasné důkazy, které ukazují, jak v Evropě ruská propaganda pracuje a působí,“ komentoval tehdy ve zprávě BIS operaci ředitel Koudelka.
Před třemi měsíci pak Národní centrála proti organizovanému zločinu potvrdila předchozí závěry Bezpečnostní informační služby na téma výbuchu ve Vrběticích. Médii i politiky často z různých úhlů skloňovaný případ explozí v muničních skladech v říjnu resp. prosinci 2014 obletěl svět jako další ukázka činnosti ruských agentů v zahraničí. BIS přišla na to, že za výbuchem, který tehdy zabil dva lidi, stojí ruská rozvědka GRU, konkrétně jednotka 29155 zodpovědná za různé útoky a vraždy v cizině, jako byl např. útok proti dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři novičokem v březnu 2018 v britském Salisbury. „NCOZ odvedla špičkovou práci na velmi složitém případu a prokázala, že důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby GRU provedli na našem území odporný útok, který stál životy dvou nevinných českých občanů a způsobil miliardové škody na majetku,“ zhodnotil na konci dubna výsledky šetření Michal Koudelka.