Bojovník MMA Jan Gottvald vstupuje do armády
Karanténa, izolace, roušky, zvýšená hygiena, úklid. I to bylo součástí letošního posledního kurzu základní přípravy pro rekruty Armády ČR. Uspělo v něm přes pět stovek absolventů včetně Jana Gottvalda, historicky prvního českého medailisty z MS ve smíšených bojových uměních (MMA).
Šestadvacetiletý Gottvald, pro příznivce známý jako Jay Jay Gottvald, je mimo jiné držitelem bronzu z MS 2014 z Minsku, mistrem ČR 2016, šampionem polotěžké váhy organizace Fusion FN 2017 a šampionem polotěžké váhy německé organizace GMC 2018. Momentálně působí v česko-slovenské organizaci Oktagon MMA.
Foto: Jan Gottvald v základní přípravě | army.cz
Co vás vedlo k rozhodnutí spojit svůj život s kariérou vojenského profesionála?
Armáda pro mě v současnosti představuje stabilní zaměstnání spojené s finanční jistotou. Pro mě nezanedbatelná je i možnost využití mého fyzického potenciálu i dalšího sebevzdělávání.
Po maturitě na ekonomické škole jsem pokračoval ve studiu na Univerzitě Palackého v Olomouci, obor Ochrana obyvatelstva, které jsem bohužel ukončil během prvního semestru kvůli vstupu do reprezentace a vysoké náročnosti příprav na mistrovství světa. Trochu toho dnes lituji, ale není všem dnům konec a právě třeba ten vysokoškolský titul bych si ještě rád dodělal.
Připravoval jste se nějak speciálně na kurz základní přípravy?
Díky tomu, že mám v armádě pár blízkých přátel, získal jsem nějaké informace a věděl tak, do čeho jdu. Nijak zvlášť jsem se však nepřipravoval, protože díky sportovní disciplíně se po celý rok udržuji jak fyzicky, tak psychicky.
Jak jste základní vojenský výcvik vnímal z pohledu vašeho dosavadního civilního života?
Kurz probíhal v nepřetržitém režimu od pondělí do neděle s tím, že jeden den o víkendu jsme měli volnější. Z pohledu sportovce to není samozřejmě ideální. Spánkový deficit a ne úplně ideální strava člověka do nějaké „slušnější“ formy nedostanou a absolvovat zde nějaký hodnotnější trénink, na to může člověk hned zapomenout.
Na druhou stranu se hodně běhalo, což mi, asi na rozdíl od některých mých spolubojovníků ve zbrani, hodně vyhovovalo. Náročné pro mě bylo brzké ranní vstávání, na které jsem nebyl úplně zvyklý a občas dochvilnost. Ale to vše si rychle zažijete.
Co se týče naší čety, byli jsme super parta, samozřejmě až na pár výjimek, ale to je asi všude. A instruktoři? Pecka. Rotmistr Radim Hostinský, nadrotmistr Roman Klos, nadrotmistr Petr Skřek, rotný Miroslav Jarolík a v druhém běhu potom rotmistr Jiří Pinkava, praporčík David Vrána, praporčík Viktor Vizi, rotný Miroslav Jindra. Všem bych jim tímto chtěl poděkovat za profesionální přístup a za předání dlouholetých znalostí a zkušeností.
Vojín Jan Gottvald trénuje v Brně, žije ve Vyškově, a právě zde se také rozhodl odstartovat svoji kariéru vojenského profesionála. Po zaslouženém volnu za nepřetržitý vojenský výcvik nastoupí, stejně jako ostatní čerství absolventi, ke svému útvaru 4. ledna 2021. Jeho působištěm se stane strážní četa vyškovského praporu zabezpečení. „Nebudu tedy zatím žádný bojovník, potřebuji i dostatek času na trénink a přípravu na zápasy,“ vysvětluje vojín Gottvald a dodává, že do budoucna přestup k bojovým jednotkám nevylučuje.
Tento běh kurzu se zároveň řadí mezi nejúspěšnější. Za náročných mimořádných opatření a v nepřetržitém režimu jej předčasně ukončilo 24 vojáků, a to převážně z osobních důvodů. Z původních 535 jich tak kurz úspěšně absolvovalo 511 (z toho 71 žen).
Foto: Mezi úspěšnými absolventy byli vojíni i vojínky | army.cz
Smíšená bojová umění (anglicky Mixed Martial Arts, MMA) je plnokontaktní bojový sport bez využití zbraní umožňující údery i chvaty, boj ve stoje i na zemi, a spojující různé techniky jiných bojových sportů i bojových umění. Vznikl na konci 20. století ze soutěží, jejichž cílem bylo nalézt mezi různými bojovými uměními nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích neozbrojeného střetu.