Češi a Slováci z mezinárodního bojového uskupení si rozumí i bez předchozího výcviku
Od začátku dubna působí na Slovensku v Mnohonárodní bojové skupině NATO přibližně 250 českých vojáků. Část z nich jsou výsadkáři z Chrudimi, kteří tento týden absolvovali první ostrý výcvik se slovenskými kolegy v Lešti u Zvolena. Podle zástupce velitele 43. výsadkového pluku podplukovníka Ivo Zelinky je výcvik koncipován tak, aby vojáci zvládli přejít z fáze odstrašení na obranu.
Mnohonárodní bojové uskupení NATO bude mít na Slovensku až tři tisíce vojáků z ČR (vedoucí země), Slovenska, Německa, USA, Nizozemí a Slovinska. Jednotky těchto států už jsou na místě a cvičí, slovinští vojáci dorazí v následujících týdnech.
Foto: Češi a Slováci z mezinárodního bojového uskupení | SkKySIO
Mnohonárodní jednotka je určena k vedení obranných pozemních operací s doplněnými schopnostmi ochrany vzdušného prostoru a je vybavena kolovými obrněnými vozidly.
Současný výcvik jednotek na Slovensku je podle zástupce velitele českého 43. výsadkového pluku podplukovníka Ivo Zelinky zaměřen na součinnostní aktivity různých jednotek s použitím těžkých zbraní ať už se jedná o americké minomety versus čeští dělostřelečtí návodčí nebo naopak. Rovněž se jednotky slaďují v systému velení a řízení operací a pilují i nejnižší taktiku. „Výcvik je tímto způsobem řízen účelně tak, abychom mohli rychle reagovat v případě přechodu z fáze odstrašení nepřítele do fáze obrany,“ vysvětluje.
Do výcviku tzv. úderného komanda okamžité reakce, jež je součástí bojového uskupení, se kromě českých a slovenských výsadkářů zapojili také speciální síly a průzkumné jednotky našich východních sousedů. Tréninkové centrum v Lešti nabízí skvělou možnost výcviku boje v zastavěné oblasti a budovách (tzv. FIBUA a CQB). Vojáci měli za úkol jednu z budov ve cvičné vesnici dobýt, takzvaně vyčistit a zajistit. Do prostoru byli zasazeni slaněním po rychlém laně (tzv. Fastrope) z vrtulníku UH-60 Blackhawk a v lehkých útočných vozidlech LR 130 Kajman.
Foto: Češi a Slováci z mezinárodního bojového uskupení | SkKySIO
„Ke vstupu do objektu využili vojáci tzv. mechanický a explozivní Breaching (vniknutí). Budovu vyčistili od nepřítele, zneškodnili zájmovou osobu, zajistili dokumenty a komunikační zařízení. To vše s použitím ostré munice. V závěru se stáhly hlavní síly na vozidlech Kajman, prvky bojové podpory včetně odstřelovačů a průzkumných týmů se přesunuly po vlastní ose, aby se následně připojily k vlastním jednotkám,“ popsal jednu z fází cvičení Zelinka.
Podle něj byl společný výcvik úspěšnou demonstrací interoperability českého 43. výsadkového pluku a slovenského 52. výsadkového praporu. „Tyto jednotky spolu nikdy necvičily, ale po velmi krátkém součinnostním výcviku jsme schopni relativně komplexní akce, což ukazuje na společné standardy ať už na operační úrovni standardů NATO nebo na velmi podobné taktické postupy. Je to velmi dobrý odrazový můstek pro budoucí spolupráci,“ zdůraznil Zelinka.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR