Česká armáda dnes převzala vedení mise EUTM v Mali
Brigádní generál František Ridzák dnes oficiálně na půl roku převzal velení mise EUTM v Mali. Čeští vojáci tak zde nebudou pouze provádět hlídkovou činnost, ochranu velitelství v Bamaku, ale přímo převezmou pod svá křídla celou misi.
Foto: Česká armáda dnes převzala vedení mise EUTM v Mali (ilustrační foto) | army.cz
Hlavním úkolem celé mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země. Délka trvání mise EUTM Mali byla původně stanovená na 15 měsíců. Mise EU v Mali je nebojová, zaměřená na výcvik. Je rozmístěná v jihozápadní části Mali a cvičí vojáky ozbrojených sil, které jsou pod kontrolou legitimní malijské vlády. Čeští vojáci v Mali slouží již od schválení mandátu v roce 2013, respektive 2014.
Foto: Hlavními úkolem celé mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zachovat suverenitu a teritoriální integritu země. (ilustrační foto) | army.cz
Před čtrnácti dny přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu obrany, kteří budou tvořit velitelství výcvikové mise Evropské unie. Velení převezmou od portugalských kolegů. Je to vůbec poprvé, kdy budou této misi velet právě Češi. A nejedná se pouze o vojáky, v misi budou působit i tři civilní odborníci – politický poradce, poradkyně pro lidská práva a genderové záležitosti a soudní znalec v oboru francouzského jazyka.
Vojáci, kteří budou sloužit na velitelství, jsou vybráni z útvarů napříč celou armádou, od velení až po bojové jednotky na taktické úrovni. Členy týmu jsou například zdravotníci, vojenský lékař, vojenský veterinář, specialisté na výcvik, právník, finanční specialista a tiskový mluvčí. V týmu je celkem sedmnáct důstojníků, kteří ovládají anglický i francouzský jazyk. Ve velení mise budou celkem tři ženy.
Foto: Vojáci, kteří budou sloužit na velitelství, jsou vybráni z útvarů napříč celou armádou, od velení až po bojové jednotky na taktické úrovni. (ilustrační foto) | army.cz
Letos Rada Evropské unie popáté prodloužila trvání výcvikové mise, a to až do roku 2024. Rozšířila její mandát a navýšila počty personálu i rozpočet. Mise tak bude moci, prostřednictvím vojenského poradenství, výcviku a odborného vedení, poskytovat vojenskou pomoc i mimo Mali ostatním státům skupiny G5 Sahel, s prioritou pro Burkina Faso a Niger.
„Vysláním sil a prostředků do Mali, Nigeru a Čadu Česká republika potvrzuje pozici země, která hodlá bojovat se všemi formami terorismu, čímž naplňuje jeden z bodů Programového prohlášení vlády,“ podotkl ministr Metnar.