Česko vyhlásilo zbrojní embargo vůči Turecku, následuje tak ostatní členské země EU
Turecká agrese v Sýrii, která poslední týden plní stránky tištěných i internetových médií, nezůstala bez odezvy ani v České republice. Ta následuje většinu členských zemí EU. Vyhlásila tak embargo na vývoz materiálu vojenského charakteru. K tomu se zavázali ministři zahraničí členských zemí EU, kteří konkrétní kroky ponechali na rozhodnutí jednotlivých států. Podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové bude mít závazek podobný efekt jako vyhlášení zbrojního embarga.
Turecko minulou středu zahájilo ofenzivu proti Kurdům na severovýchodě Sýrie, na což některé státy včetně Německa, Finska či Francie reagovaly zastavením dodávek zbraní. Na následném celounijním zasedání v Lucemburku se všichni shodli, že země budou koordinovat vlastní kroky k omezení vývozu. Přijetí opatření je závazné pro všech 28 členských států.
Foto: Česká republika vyhlásila embargo na vývoz materiálu vojenského charakterudo Turecka. | Shutterstock
„Česká republika pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka,“ uvedl na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Šlo tak o bleskovou reakci ihned po jednání ostatních členských států. Kroky Hamáček koordinoval s premiérem Andrejem Babišem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. V praxi to znamená, že veškeré zboží s vojenským charakterem, respektive s potřebnou vývozní licencí, nelze do Turecka dodat. Licenci v České republice drží zhruba 280 společností. Další licence, které jsou v procesu, budou okamžitě zastaveny. Vzhledem k rozsahu událostí v Sýrii, agresi, vraždám civilního obyvatelstva a eskalaci násilí, včetně úniku nebezpečných islamistů (členů Islámského státu a jejich rodin) lze předpokládat, že půjde o dlouhodobé opatření.
Foto: Eskalaci napětí lze očekávat i na základě amerického uvalení přísných sankcí na tureckou politickou elitu, včetně ministerstva obrany. | centcom.mil
„Náš export do Turecka v oblasti obranného průmyslu není nijak závratný. Jedná se o řádově 130 až 140 milionů korun, to je objem, který v průměru do Turecka dodají domácí firmy,” dodal ministr Havlíček. Sice nejde o miliardové obchody, ale i tak se tato rozhodnutí mohou dotknout firem českého obranného průmyslu. Eskalaci napětí lze očekávat i na základě amerického uvalení přísných sankcí na tureckou politickou elitu, včetně ministerstva obrany. Sice jde o nepopulární kroky, ale jen ty mohou dění v oblasti celkově zklidnit a napětí deeskalovat.