Čeští vojáci čekají na helmy. Starým skončila životnost, nové selhávají při zkouškách.
Pokud byste podnikli výlet po jednotlivých útvarech české armády, viděli byste pokaždé jiné helmy. Před rokem armáda konečně vysoutěžila tisíce nových přileb, jenže jediným kritériem byla cena. Levné chorvatské modely mají nyní problém projít testy.
Foto: Pokud byste podnikli výlet po jednotlivých útvarech české armády, viděli byste pokaždé jiné helmy. (ilustrační foto) | army.cz
Pořízení nových přileb je provázeno problémy už čtyři roky. V roce 2015 byla vypsána veřejná zakázka, která ale musela být zrušena, protože nikdo z potenciálních dodavatelů nesplnil technické požadavky. Totéž se zopakovalo v roce 2016. Dosavadním helmám mezitím skončila životnost.
Třetí zakázku v pořadí za – zatím – 4 milióny euro získala česká firma STV Group, která se dosud zabývala spíše modernizacemi vojenské techniky. Helmy nevyrábí, ale rozhodla se je nakoupit od chorvatské firmy Šestan-Busch. A tak jednu přilbu nabídla armádě za 284 euro, namísto 460 až 660 euro, které požadovaly další tři firmy, jejichž helmy jsou zavedeny v mnoha armádách NATO.
Foto: Helma Šestan-Bush | Sestan-Bush.hr
Ministerstvo obrany přitom původně počítalo s cenou až 800 € za helmu, ostatně v letech 2015 a 2016 nastavilo přísné technické požadavky, a proto nové helmy ani nevybralo. Takže není jasné, proč ve třetím výběrovém řízení nakonec zohlednilo jen cenu a do značné míry rezignovalo na kritéria balistické ochrany, komfortu nošení, modularity a další.
Foto: Anonymní voják účastnící se zkoušek AČR poukázal např. na toto nestandardní řešení
Speciální síly nebo výsadkový prapor si už dříve koupily jiné helmy samostatně, konkrétně od výrobců OpsCore a Cry Precision. Je pochopitelné, že potřeby těchto jednotek se liší, ale nepůsobí dobře, když zbylé vojenské útvary obdrží helmy naopak extrémně levné.
Foto: Přilba AirFrame od CRYE PRECISION | FB 43.vpr
Kritiku vyvolává především fakt, že helmy Šestan-Busch nesplnily v kontrolních zkouškách například požadavek na odolnost proti střepinám. Když se jej podařilo (ale jak?) odstranit, následně selhaly ve vojskových zkouškách, a tak odavatel požádal o čtvrtletní odklad.
Hraje se přitom o další zakázku, protože česká armáda hodlá nakoupit jednou tolik přileb. Celková cena rámcové dohody se může v dalších letech vyšplhat k 17,4 milionům euro. Otázkou také je, zda budou tyto přilby, po odstranění nedostatků, dodány včas.