Co může český obranný a bezpečnostní průmysl nabídnout státu při řešení pandemie koronaviru
Díky tomu, že se dlouhá léta problematika civilní ochrany neřešila, tak z České republiky část výrobních schopností zmizela. Některé firmy přešly na jinou výrobu, jiné výrobu přesunuly do asijských zemí, hlavně do Číny. K tomuto kroku byly firmy přinuceny státem hojně používaných nákupů formou veřejné soutěže na cenu. Náklady na výrobu v Evropě jsou výrazně vyšší než v Asii. Naštěstí si řada českých výrobců svou výrobní schopnost uchovala, takže v případě nynější krize jsou schopni naší zemi pomoci.
Foto: Prezident AOBP (Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu) Jiří Hynek | AOBP
Jedním z tradičních výrobců jsou Gumárny Zubří. Mají kompletní program na výrobu ochranných masek, nejen vojenských, ale dnes tolik potřebných civilních, které mohou využívat zasahující hasiči, policisté či záchranáři. Předkládá se samozřejmě jejich doplnění o protičásticové filtry, které umí zachytit i virus COVID-19.
Filtry všech druhů, včetně protičásticových, vyrábí firma AVEC-CHEM. Ač to je výrobce donedávna téměř výlučně exportující, tak dnes jsou veškeré jeho kapacity překlopeny pro domácí potřebu. Kromě filtrů je firma AVEC-CHEM schopna dodávat i polomasky AVEC S-97.
Další vhodný výrobní program z této oblasti jsou ochranné obleky. Společnost B.O.I.S. - FILTRY vyrábí prodyšné ochranné převleky FOP-96. Je smutné, že poslední domácí objednávku obdržela v roce 2014. Přetlakové obleky lze nalézt i v portfoliu EGO Zlín. Dosud byly výlučně exportovány, protože český stát o ně neměl zájem. EGO Zlín vyrábí také biovaky a VTÚ bioboxy, které umožňují nakažené pacienty bezpečně přepravovat běžnými sanitkami. Firma EVPÚ Defence, která doposud vyráběla kamerové systémy používané ke střežení hranic nejen Schengenského prostoru, nabízí termokamery použitelné pro detekci osob se zvýšenou teplotou. Stačí tuto kameru namířit na dav lidí a na displeji se zobrazí ty osoby, které mají horečku.
Řada našich členů své výrobní kapacity přeorientovala na výrobu urgentních věcí tolik potřebných pro naše záchranné složky. Například známý výrobce vakuových dlah a fixačních matrací, firma Vakuform, v současnosti šije ústenky pro potřeby nemocnice ve Zlíně. Stejně tak šije společnost B.O.I.S. - FILTRY roušky pro potřeby nemocnice v Blansku a místní složky IZS.
Stoprocentní bavlněnou tkaninu s antibakteriální a protiplísňovou úpravou vyrábí firma Intercolor. Velmi zajímavý produkt nabízí společnost ACAVET. Jde o uhlíkovou textilii, která zachytí 100 % nečistot, bakterií a virů. Tento materiál umožní mimo jiné výrazně navýšit účinnost doma šitých roušek.
Inovačnímu potenciálu se vždy v dobách krize dařilo. A nejinak je tomu i dnes. Firma MPI ve spolupráci s výrobcem kompozitních materiálů Compotech urychleně vyvinula ochranný štít FFP3, vyrobila prototyp, jehož testování a certifikování právě probíhá. Ve velmi krátké době bude tento výrobek dán na trh. České vysoké učení technické, které je také členem naší Asociace, zas vyvinulo nový typ respirátoru FFP3 a další člen, firma Naviga4, se prostřednictvím dceřiné firmy 3Dees významně podílí na výrobě těchto respirátorů. Firma nejen dodala potřebné technologie pro tisk, ale koordinuje také výrobu ve všech výrobních zařízeních.
Důležitá je i dekontaminace zasažených prostor, kde má velké zkušenosti a schopnosti firma Dekonta CBRN. Čeští výrobci, mezi něž patří VTÚ, BLOCK CRS či výrobce filtroventilací Pohorelec, jsou také schopni dodat vybavení mobilních nemocnic a dalších potřebných mobilních zařízení. Firma Gumotex zas vyrábí nafukovací stany, které jsou technicky i technologicky na vysoké úrovni. V současné krizi se ukazuje, že podmínky nedávného tendru na nákup těchto stanů pro potřeby ozbrojených sil, kdy byla jednoznačně preferována cena, nebyly nejšťastnější. Nakonec byl vybrán italský dodavatel, který možná ani v Itálii nevyrábí. Což se v době zavřených hranic a zákazů vyvážet do zahraničí ukazuje jako riziko. Je dobře, že si Gumotex své výrobní schopnosti zachoval.
Dalším možným dodavatelem velkokapacitních stanů je SVITAP J.H.J. Své místo v krizi naleznou i nákladní automobily TATRA jako logistická vozidla, výrobci kontejnerových nástaveb či firma AGADOS se svojí novou polní kuchyní. Pro řešení současné pandemie je také důležité mít informace a umět je dobře vyhodnotit, což umí softwarové aplikace firmy TOVEK. Je toho dost, co může český obranný a bezpečnostní průmysl nabídnout státu při řešení pandemie koronaviru COVID-19.
Současná krize nám přinese cenné zkušenosti a pomůže nám přerovnat si životní hodnoty. To, co prožijeme, nám pomůže se pro příště lépe připravit. Už dnes je patrné, že jediné, co alespoň trochu funguje, jsou národní státy, a nikoliv nadnárodní seskupení. Ukazuje se, že ignorování vlastních průmyslových kapacit na úkor globalizace je bezpečnostním rizikem. Na druhou stranu ochota lidí a firem přispět svými schopnostmi a prací je příslibem pro budoucnost.