Vývoj výrobních nákladů na pořízení letounů F-35
Vláda byla nedávno informována o dosavadním vývoji cenových nákladů na pořízení letounů F-35, které by měly od roku 2029 sloužit i v naší armádě resp. ve Vzdušných silách AČR. O nákupu dvou tuctů amerických strojů vláda rozhodla na svém jednání 27. září 2023.
Výše uvedeným rozhodnutím vláda odsouhlasila pořízení 24 ks nadzvukových letounů 5. generace F-35 v celkovém finančním objemu 5 mld. USD (cena v Kč se odvíjí od aktuálního směnného kurzu české koruny vůči americkému dolaru v době uskutečňování jednotlivých plateb v průběhu kontraktu) s dodávkami v letech 2029 až 2034, včetně munice, logistické podpory, náhradních dílů a náhradního motoru, dodávky simulátorů a trenažérů, výcviku a vyškolení personálu.
Ministerstvo obrany USA 20. prosince 2024 zveřejnilo informaci o průběhu vyjednávání a dosažení dohody se společností Lockheed Martin ve věci stanovení nepřekročitelného rámce budoucí smlouvy na pořízení letounů F-35 Lightning II z výrobní šarže č. 18 (tzv. Lot 18), která se týká dodávek pro USA a vybrané zahraniční zákazníky, nikoliv však pro ČR. Ministerstvo obrany USA, jakožto centrální zadavatel pro akvizice hlavní vojenské techniky ve formátu vláda – vláda a současně gestor za jejich projektové řízení, v tomto formátu pravidelně informuje svou politickou reprezentaci a smluvní partnery o vývoji realizace komplexních projektů.
Obsahem zveřejněné informace byl zejména aktualizovaný finanční limit budoucí smlouvy mezi Ministerstvem obrany USA a společností Lockheed Martin na dodávky letounů ze šarže č. 18, který je vyšší, než byl původně plánován. Nárůst cen je zdůvodněn vývojem globální ekonomické a bezpečnostní situace, konkrétně výrazným nárůstem inflace způsobeným globální pandemií covid-19 a válkou na Ukrajině, který se projevuje ve všech základních nákladových položkách, jako jsou ceny surovin, pracovní síly a přepravy.
Ačkoliv se vyjednávání ohledně výrobní šarže č. 18 netýká přímo dodávek pro ČR, uvedená informace je indikací budoucího cenového vývoje, a lze předpokládat, že k cenové aktualizaci následně dojde i u letounů určených pro Českou republiku v rámci šarže č. 21 až č. 26, které budou navíc dosahovat vyšší technologické úrovně než letouny vyrobené v šarži č. 18.
Vzhledem ke skutečnosti, že detaily výše uvedené smlouvy na dodávky ze šarže č. 18 budou známy nejdříve v polovině roku 2025, není nyní možné odvodit případný procentuální cenový nárůst v rámci akvizice pro ČR. Finanční rámec budoucí smlouvy na letouny z výrobní šarže č. 18 navíc zahrnuje nejen dodávky všech tří variant letounů v různých konfiguracích (F-35A – letoun se standardním vzletem a přistáním, F-35B – letoun se zkráceným vzletem a vertikálním přistáním a F-35C – letoun určený především pro letadlové lodě se schopností vzletu za pomoci palubního katapultu a přistání se zachycením na brzdící lana; verze B a C jsou obecně dražší než verze A, kterou kupuje ČR, takže nominální nárůst u nich je vyšší), ale také pořízení výrobních nástrojů a vybavení pro montážní a servisní kapacity vybudované v Itálii a Japonsku.
Uzavřená smlouva mezi vládou ČR a vládou USA již každopádně s vlivem inflace počítá. V roce 2023 byla vyjednána a do smlouvy zakomponována rezerva ve výši 6 % celkové hodnoty kontraktu, která je určena právě na pokrytí rizika souvisejícího s možným nárůstem inflace. Tato rezerva by za průměrného ekonomického vývoje měla být dostatečná pro další budoucí změny. Připomeňme, že u kontraktu s takovou délkou (na 11 let) jsou úpravy výše uvedeného typu celkem běžné a očekávané, kdy je třeba průběžně reagovat na ekonomický vývoj.