Dnes je Den válečných veteránů, kdy si připomínáme naše hrdiny
11. listopad je den věnovaný památce obětem válek a uctění válečných veteránů. Vojáci, politici i veřejnost si tyto oběti a účastníky válek připomněli v Praze na náměstí Míru již včera, kde byl celý den bohatý program.
Páteční akce na náměstí Míru se zúčastnil a na pódiu pronesl řeč starosta MČ Praha 2 Jan Korseska, ministryně obrany Jana Černochová, náčelník Generálního štábu AČR genpor. Karel Řehka, hlavní kaplan Armády ČR plukovník Jaroslav Knichal a další hosté.
Ministryně obrany ve své řeči připomněla, že výdaje na modernizaci naší armády nejsou žádným plýtváním a Armádě ČR se dnes konečně dává to, co měla mít už dávno, aby mohli naši vojáci svou práci vykonávat tak, jak nejlépe dovedou, a používat techniku, která odpovídá parametrům 21. století.
Generál Řehka pak v rámci svého proslovu poděkoval za podporu AČR širokou veřejností s tím, že vojáci vidí, že je společnost podporuje a jsou za to rádi.
V rámci programu mimo jiné zazněla jména všech našich vojáků, kteří zahynuli v novodobých misích české armády, jejichž památka byla následně uctěna minutou ticha. Každý z těchto vojáků měl také v parku v rámci křížového háje svůj kříž se jménem.
Návštěvníci si na akci mohli prohlédnout např. pásové bojové vozidlo pěchoty BVP-2, obrněné vozidlo TITUS 6x6, bojové vozidlo MARS 4x4, Toyota Hilux 4x4 HS SCV 2 atd. K dispozici byly také různé soutěže a vědomostní kvízy v rámci programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS).
Na akci měly svůj prezentační stánek Armáda ČR, Aktivní záloha, Univerzita obrany, VSŠ a VOŠ MO v Moravské Třebové, LOM PRAHA s.p., BAE Systems, Československá obec legionářská apod.
Letošní oslavy opět nevynechal devětadevadesátiletý generálporučík Miloslav Masopust, který za 2. světové války bojoval na východní frontě.
Městská část Praha 2 pořádá akci ke Dni válečných veteránů již od roku 2015, a to ve spolupráci s ministerstvem obrany a Vojenským historickým ústavem.
Den válečných veteránů se koná vždy 11. listopadu (v České republice se Den válečných veteránů oficiálně slaví od listopadu 2001), kdy v roce 1918 vstoupilo v platnost příměří, kterým byly ukončeny boje první světové války. Květy vlčího máku za této války pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se tak symbolem tohoto svátku.
Vlčí mák je brán jako symbol vzpomínky na všechny, kteří bojovali ve válečných konfliktech za svou vlast, a má původ v básni „Na flanderských polích“ kanadského vojenského lékaře Johna McCrae, který jí napsal v roce 1915, během druhé bitvy u Ypres:
In Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.
We are the Dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved and were loved, and now we lie
In Flanders fields.
Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw
The torch; be yours to hold it high.
If ye break faith with us who die
We shall not sleep,
though poppies grow
In Flanders fields.
Volně přeloženo: Poklidně, pod vlčími máky a dlouhými řadami křížů, za zpěvu skřivanů a dunění dělostřelby, my padlí spočíváme na polích flanderských. My padlí, kteří ještě před chvílí jsme žili, milovali a byli milováni. My v momentě smrti vhodili jsme pochodeň svého boje do rukou těch, kteří po nás přichází. Snad nezanevřou na nás – ať můžeme navěky klidně spát, v polích flanderských.