"Studená válka" v České republice
Česká republika, respektive vedení Prahy v nedávné době odstranilo sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Nouzový stav tomuto kroku výrazně napomohl. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a Rusko se oficiálně vyjádřilo vcelku jasně.
Foto: Česká republika, respektive vedení Prahy v nedávné době odstranilo sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a Rusko se oficiálně vyjádřilo vcelku jasně. (ilustrační foto) | Shutterstock
„To, co se stalo v Praze – a byl to zločin – se může stát dlouhodobým zdrojem podráždění v našich dvoustranných vztazích. Nepochybně to nezůstane bez odpovědi,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí, Marija Zacharovová. Na základě zákona o ochraně válečných památníků a pomníků navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří Koněvovu sochu nechali odklidit. V praxi by tak byl v Rusku trestně stíhán primátor Prahy 6 Ondřej Kolář, případně i vedení této městské části, jakožto i další tuzemští politici a signatáři odstranění této sochy. Dost možná i starosta Řeporyjí Novotný za jeho iniciativu v podobě výstavby památníku Vlasovců.
Foto: Socha maršála Koněva v Praze 6 - Bubenči je dnes již minulostí | Gampe, CC BY-SA 4.0
Moskva zatím stačila podat návrh na přejmenování zastávky metra Pražská na Maršála Koněva. Tyto kroky jsou, řekněme, běžnou diplomatickou roztržkou a zpravidla to končí právě u podobných, recipročních akcí. Jak se ale zdá, Rusko zašlo ještě dál. Dle našich informací dostal pražský primátor Hřib (a údajně i Kolář) policejní ochranu. Přesný důvod opatření ale magistrát nesdělil. "Ochranu mi poskytla česká policie na základě svého rozhodnutí. Nemohu mluvit o důvodech a opatřeních, která dělají," uvedl primátor Hřib Interfaxu. Tato ochrana má pravděpodobně spojitost s příjezdem pracovníka ruských tajných služeb do Prahy. Ten byl údajně podle týdeníku Respekt vybaven toxickým jedem ricin, což by logicky odpovídalo policejní ochraně představitelů města.
Foto: Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib | Twitter Zdeňka Hřiba
Kreml pochopitelně celou kauzu popírá a odmítá tvrzení, že by příslušník tajných služeb měl u sebe tuto látku. Popírání není konec konců nic překvapivého. Informaci bagatelizoval a popíral i předseda KSČM Vojtěch Filip. I jeho reakce se dala do jisté míry očekávat. Avšak situace by se měla brát vážně. Z minulosti se můžeme podívat na zahraničí, kupříkladu kauzu Alexandra Litviněnka, který v roce 2006 zemřel na otravu radioaktivním poloniem, či otravu Novičokem v roce 2018, při které byl otráven Sergej Skripal s dcerou Julií. Rusko nemá problém dát najevo, kdo je tu velmocí a jak mohou případní oponenti skončit. Je potřeba však připomenout, že podobné chování můžeme nalézt i u dalších "velmocí". Nicméně výše uvedená přímá výhrůžka České republice by neměla být brána na lehkou váhu.