Dny NATO a prezentace uchazečů o zakázku na nová BVP pro AČR
Dvacátý ročník Dnů NATO se kvůli pandemii koronaviru musel obejít bez diváků. To ovšem nezabránilo zbrojařským firmám prezentovat svoji techniku. Vzhledem k aktuální akvizici nových bojových vozidel pěchoty pro AČR by se na letošním ročníku logicky dala očekávat dynamická ukázka všech tří uchazečů (CV90 MkIV, ASCOD 42 a Lynx KF41). Opak byl však pravdou. Na Mošnovském letišti se v akci představil pouze jediný - ASCOD 42.
Bojové vozidlo pěchoty ASCOD 42 od General Dynamics European Land Systems bylo na Dnech NATO vystaveno jako statická ukázka i se předvedlo v rámci ukázky dynamické. Pro diváky u televizních obrazovek šlo o představení prakticky finální verze, se kterou se společnost GDELS účastní mnohamiliardového tendru na nová BVP. Tuto informaci potvrdil i sám dovozce: „Společnost GDELS (General Dynamics European Land Systems ) představí v premiéře další vývojový stupeň technologického demonstrátoru bojového vozidla pěchoty ASCOD 42 s osádkovou věží MT-30 MK2, který se zúčastní i plánovaných armádních zkoušek funkčních vzorků. Všechny varianty vozidla ASCOD 42 představené na Dnech NATO v posledních letech demonstrují variabilitu platformy ASCOD a možnosti zástavby různých bojových systémů a uspořádání interiéru,“ stojí v prohlášení.
Foto: Bojové vozidlo pěchoty ASCOD 42 od General Dynamics European Land Systems | archiv CZD
Na statické ukázce bylo také k vidění vozidlo Lynx KF41 od společnosti Rheinmetall, avšak na dynamickou ukázku nedošlo. Bojové vozidlo pěchoty CV90 MkIV od společnosti BAE Systems nebylo vidět ani na statické, ani na dynamické ukázce. Je tedy zajímavé, že vozidlo ASCOD 42 bylo jediným uchazečem v rámci tendru na nová BVP pro AČR, který se na Dnech NATO představil v dynamické ukázce uzavřené společnosti sestávající ze zbrojařů, ale především armádního velení a politiků, včetně nejvyšších kruhů. O tom, že by měl tendr na nová BVP pro AČR finišovat a nejedná se tak o další z "marketingových průzkumů", hovoří i jasné prohlášení premiéra Andreje Babiše: „Jde o velkou investici, ale také o investici, která měla proběhnout už dávno,“ prohlásil Babiš ve svém vystoupení s ohledem na plánované přezbrojení 7. mechanizované brigády, která bude uživatelem nových bojových vozidel pěchoty.
Kromě BVP premiér Babiš zmínil i pomalu končící leasing na stíhací letouny JAS-39 Gripen, kdy řekl jednoznačné: „Začíná být nejvyšší čas poohlížet se po tom, jak nadále zajišťovat suverenitu našeho vzdušného prostoru.“ Nedávné zasedání Česko-amerického obranného fóra a prezentace techniky Armády USA na Dnech NATO, včetně dynamické ukázky čtveřice stíhaček F-16, mohou poukazovat na nejistou budoucnost pro společnost SAAB, výrobce stíhaček JAS-39 Gripen.
Foto: Dynamická ukázka čtveřice stíhaček F-16 na Dnech NATO 2020 | archiv CZD