Historická česká investice ve Spojených státech – Czechoslovak Group se stává klíčovým hráčem na trhu se střelivem
Rok a půl trvající a velmi napínavý proces, jehož cílem byla koupě divize The Kinetic Group, přes řadu odkladů a tlaků z různých stran skončil úspěchem české skupiny Czechoslovak Group. Na včerejší valné hromadě akcionáři společnosti Vista Outdoor (pod kterou The Kinetic Group spadá) odsouhlasili transakci, v níž CSG za prestižní americké společnosti vyrábějící střelivo zaplatí 2,225 miliardy dolarů, a investiční společnost Strategic Value Partners (SVP) odkoupí divizi Revelyst (výrobce outdoorového vybavení) za 1,125 miliardy dolarů. Jde o historickou českou investici v USA se zásadními bezpečnostními i politickými souvislostmi.
„Jsem hrdý na silné čtvrtletí, které tým Vista Outdoor předvedl v době, kdy se blížíme k rozdělení. Co se týče rozdělení, představenstvo prošlo důkladným a konkurenčním procesem, v jehož rámci téměř tři roky přezkoumávalo řadu strategických a jiných alternativ s cílem maximalizovat hodnotu pro akcionáře,“ řekl na začátku listopadu Mike Callahan, předseda představenstva Vista Outdoor a pokračoval: „Na závěr našeho přezkumu představenstvo rozhodlo, že transakce s CSG a SVP (Strategic Value Partners, pozn. red.) společně maximalizují hodnotu pro akcionáře společnosti Vista Outdoor. Na základě současných odhadů našeho manažerského týmu přinesou transakce s CSG a SVP dohromady odhadovanou hodnotu 45,00 USD na jednu kmenovou akcii společnosti Vista Outdoor. Jsme potěšeni, že ISS doporučuje akcionářům společnosti Vista Outdoor hlasovat pro prodej společnosti The Kinetic Group společnosti CSG a uznává významnou hodnotu, kterou transakce CSG a SVP akcionářům přinesou. Představenstvo nadále doporučuje akcionářům společnosti Vista Outdoor hlasovat pro návrh na přijetí smlouvy o fúzi se společností CSG na mimořádné valné hromadě akcionářů, která se bude konat 25. listopadu 2024.“
A jak řekli, tak také udělali. Po mnohačetných odkladech mimořádné schůze akcionářů a mnohaměsíční přetahované s investiční skupinou MNC Capital, která Vistě Outdoor prezentovala nevyžádanou nabídku na odkup obou jejích divizí, akcionáři rozhodli ve prospěch české skupiny CSG. Ta se tímto rozhodnutím stává klíčovým hráčem na americkém i světovém trhu se střelivem.
Díky akvizici tak současné portfolio výrobců střeliva spadajících pod divizi CSG Ammo+ rozšíří další prestižní značky jako Remington, Federal nebo CCI Ammunition. Připomeňme, že divize CSG Ammo+ již v minulosti získala předního italského výrobce Fiocchi Munizioni, který se zabývá výrobou střeliva pro lov, sport i bezpečnostní složky, Baschieri & Pellagri, zabývající se designem, vývojem a výrobou střelného prachu, nábojnic, biologicky rozložitelných komponent a prémiových brokových nábojů, a britského výrobce brokových nábojů Lyalvale Express. Prostřednictvím Fiocchi of America již CSG na americkém trhu působí déle než rok.
Transakci předcházelo velmi důsledné prověřování výborem pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), který dal svůj definitivní souhlas s prodejem The Kinetic Group do rukou CSG již na konci června. Jednoznačně tím vyvrátil tvrzení zaznívající z úst některých republikánských politiků na adresu české skupiny, která ji vinila z blíže nespecifikovaných vazeb na Rusko a Čínu a označovala za potenciální bezpečnostní hrozbu pro americkou bezpečnost. Nejviditelnějším kritikem byl senátor JD Vance, budoucí americký viceprezident, který si dokonce vyměnil otevřené dopisy s majitelem CSG Michalem Strnadem.
Bude nyní na Czechoslovak Group, aby svým přístupem k této nejen na české poměry obrovské investici, své dřívější kritiky přesvědčila, že dokáže byznys společností The Kinetic Group rozvíjet způsobem, který potřeby amerických bezpečnostních složek plně uspokojí. Svůj postoj a odpověď na výhradu, že američtí producenti střeliva by měli zůstat v amerických rukách, vyjádřila CSG takto: „Jsme toho názoru, že společnost, jako je ta naše, expertní obchodník a výrobce obranné a malorážové munice se sídlem v zemi NATO, spojenci USA, která drží a rozvíjí společnosti dlouhodobě, a ne kvůli finančním spekulacím, je tím správným vlastníkem, který minimalizuje veškerá rizika pro americké zákazníky, ať už v civilním nebo policejním segmentu. Přineseme americkým výrobcům malorážového střeliva stabilitu a další investice, které v současné době potřebují.“
V odpovědi na výhrady JD Vance letos v dubnu majitel CSG Michal Strnad mj. napsal: „CSG je jedním z nejvýznamnějších soukromých podporovatelů Ukrajiny, země, do které jsme dodávali tolik potřebné zbraňové systémy již od roku 2018, tedy dlouho před vypuknutím otevřené ruské agrese. Od útoku ruské armády na Ukrajinu jsme ukrajinské armádě dodali s pomocí vlády České republiky a dalších zemí NATO včetně USA přes sto kusů těžké techniky a hlavně statisíce kusů dělostřelecké munice, u které jsme jedním z nejvýznamnějších evropských výrobců (...) Společnosti skupiny CSG jsou také dodavateli pro americkou armádu a mají silnou historii spolupráce s významnými korporacemi amerického obranného průmyslu. S ohledem na výše uvedené by jakékoli spekulace o napojení CSG na Putinův režim měly být považovány za nesmysl. Výslovně však uvádíme, že CSG nikdy neměla žádné vazby na Putinův režim a není důvod, proč bychom takové vazby měli mít, vzhledem k tomu, že jsme do Ruska nikdy žádné obranné produkty nedodávali.“
Budoucí viceprezident nereagoval vstřícně, nicméně, jak bylo řečeno, klíčové rozhodnutí výboru CFIUS padlo a bylo jednoznačné. Na konci října ředitel skupiny Czechoslovak Group David Chour o celém zdlouhavém procesu řekl: „V legraci někdy říkám, že v pátek odcházím z práce a kupujeme a v pondělí přicházím a nekupujeme. Je to transakce, která zabrala rok a půl. Věřím ale, že směřuje k úspěšnému cíli a někdy v první polovině prosince se nám ji podaří dotáhnout a přesvědčit akcionáře.“ Cíle se podařilo dosáhnout o několik dní dříve. Pro CSG to mj. znamená konec dlouhého období, které jí svazovalo v určitém ohledu ruce: dlouhé měsíce musela držet prostředky určené k akvizici, což by se, pokud by proces nebyl úspěšně završen, vedlo k čistým ztrátám.
Po akvizici ikonické značky Colt českou skupinou Colt CZ Group SE (investice v řádu 220 milionů dolarů v roce 2021) jde o další zásadní a desetinásobným objemem i souvislostmi ještě významnější českou investici v oblasti obranných a bezpečnostních technologií ve Spojených státech, a pro CSG a svým způsobem pro Českou republiku o mimořádný úspěch.
Zdroj: Vista Outdoor, Czechoslovak Group