Spolek Skupina D vyhlašuje novou sbírku Spravedlivá odplata
Aktuální stav projektu Drony Nemesis a představení nového projektu Spravedliva odplata na podporu bojující Ukrajiny byly hlavními tématy včerejší tiskové konference, kterou uspořádal spolek Skupina D v prostorách Pražského hradu. Zástupci spolku Milan Mikulecký, Martin Kroupa, Jan Veverka a Ondřej Vetchý přítomné novináře také seznámili s další činností Skupiny D v České republice i zahraničí.
Původní zaměření spolku složeného z osobností neziskového sektoru, válečných veteránů i vojáků aktivních záloh byla podpora bojující Ukrajiny formou dodávek kvalitních FPV dronů. Současně s tím chtěli zástupci organizace přenést zkušenosti z jejich nasazení do České republiky a Armády ČR. Původní cíl v podobě získání částky ve výši 100 milionů korun byl násobně překročen – nakonec se podařilo získat 203 671 730 korun. Díky tomu mohlo být dodáno již 12 000 FPV dronů a další 3 000 jsou připraveny k expedici. Do konce roku tak Ukrajina celkem obdrží 15 000 dronů. Jak uvedl Ondřej Vetchý na tiskové konferenci, tento výsledek je o to cennější, že vzniká v době, kdy lidé často nevnímají své okolí a společnost zdánlivě postrádá zájem o vlastní bezpečnost. „Těch 50 000 Čechů, kteří přispěli, mnohonásobně překonalo naše očekávání. Jsme jim strašně vděční. Nesmírně si toho vážíme. A bylo mnoho pochybovačů, kteří se nás nějakým způsobem pokoušeli znevěrohodnit, dehonestovat. Lidem, kteří nám věří a podpořili nás, nabízíme to, co nás spojuje. Je to vlastenectví, láska a respekt k demokracii,“ uvedl v úvodu konference Vetchý. Pomáhat Ukrajincům je podle něj správné, protože pomáháme nejen napadeným sousedům, ale zároveň chráníme i vlastní zájmy. „Pokud válka dopadne špatně, musíme počítat s tím, že například nastane masivní příliv milionu frustrovaných ukrajinských mužů, kteří by bezpochyby otřásli naším bezpečnostním systémem,“ dodal Vetchý.
Zakladatel spolku Milan Mikulecký upozornil, že FPV drony, stejně jako všechny zbraňové systémy v každém konfliktu, procházejí velkým a rychlým vývojem. „Zatímco na počátku jsme primárně zajišťovali drony FPV osmipalcové, nyní je to mix osmi a desetipalcových. Pro některé speciální použití se používají třináctipalcové drony. To však neznamená, že by se zvětšoval dolet a nesené zatížení. Jak je bojiště zahlcené prostředky elektronického boje a narušováno spojení, tak velké drony si nesou optický kabel, který snižuje jejich užitečnou zátěž. My se snažíme přenášet tyto informace i do našeho prostoru a našim spojencům. Kluci, kteří jsou často přímo na bojišti, mají informace z první ruky. Věříme, že ten přenos informací do České republiky je, kromě samotné pomoci Ukrajině, to hlavní, proč projekt běží,“ upozornil Mikulecký. Projekt Drony Nemesis proto pokračuje dál a snaží se vyhovět měnícím se požadavkům ukrajinské strany na parametry dronů, jako je jejich velikost, dolet, nosnost nebo způsob ovládání. Mimo jiné se spolek také věnuje školení ukrajinských vojáků.
Tajemník spolku Jan Veverka doplnil, že veřejná sbírka Drony Nemesis je v režimu zákona o veřejných sbírkách. „Každá výdajová položka našeho spolku je kontrolovaná příslušným pracovníkem magistrátu. Vedle toho máme za sebou průběžný audit, který je forenzním auditem,“ sdělil Veverka. Tento audit podle něj zkoumal každou položku výdajů spolku, včetně rozkladu cen dodavatelů. S těmito údaji spolek seznamuje nejen kancelář prezidenta republiky a Úřad vlády ČR, ale s těmito skutečnostmi se snaží seznámit také opoziční politiky.
Člen spolku a předseda správní rady Post Bellum Martin Kroupa doplnil vystoupení osobní zkušeností z jihoukrajinského Chersonu. Ten je pod každodenní palbou ruské armády z druhé strany Dněpru. „Rusové tam útočí na civilisty pomocí dronů, říká se tomu safari na lidi. Když jsem tam byl, tak po útoku dronem zemřeli lidé na autobusové zastávce,“ uvedl Kroupa.
Právě podobné zkušenosti přivedly spolek Skupina D k vyhlášení nové sbírky s názvem Spravedlivá odplata. Cílem této akce je získání financí na pořízení 100 tun plastické trhaviny a dalšího ženijního a pyrotechnického materiálu. Málokdo si dnes uvědomuje, že boje na východě Ukrajiny trvají již přes 10 let. Ukrajinské zázemí a infrastruktura jsou denně těžce zkoušeny ruskými útoky a nedostatek pyrotechnického materiálu nutí Ukrajince k řadě improvizací s tímto materiálem, například ve formě zpracování nevybuchlé munice. Získaný materiál tak bude použit k diverzní činnosti na okupovaných územích, psychologickým operacím kategorie Deep Ops, pro speciální operace na frontové linii a také pro civilní využití na odminovací práce. „Byl jsem na Ukrajině svědkem toho, jak sbírají nevybuchlé dělostřelecké granáty, řežou je speciální pilou a získanou trhavinu potom recyklují. A proto jsme se domluvili, že uděláme sbírku na plastickou trhavinu, která je z hlediska manipulace bezpečnější,“ řekl na tiskové konferenci bývalý voják a člen aktivní zálohy Jan Veverka. Pět tun plastické trhaviny, včetně dopravy odpovídá částce zhruba 10 milionů korun.
Zeptali jsme se, jak probíhá školení ukrajinských vojáků, zda je výcvik koordinován s AČR a jestli probíhá na našem území: „Lidé, kteří spolupracují s naším spolkem se pohybují na Ukrajině. A pokud dochází k nějakému předávání zkušeností, je to oboustranné. Ukrajinci, se kterými spolupracujeme, jsou často lidé, kteří jsou v těch bojích od roku 2014. Je nutné to neustále opakovat, protože často slýcháme, že Ukrajina už tři roky válčí. Ne. Ukrajina je Ruskem napadená od roku 2014 a Ukrajinci jsou skutečně ve válce 10 let. Předávání zkušeností probíhá na ukrajinském území,“ řekl CZ DEFENCE Mikulecký a dodal, že získané poznatky z výcviku byly předány například izraelským obranným silám. „Spolupráce skutečně běží s armádami z téměř celého světa na oficiální bázi, kromě Armády České republiky,“ uzavřel Milan Mikulecký.