Mistrovství ČR v překážkovém běhu opět s podporou armády
Během víkendu 5.-7. května proběhlo v Lanškrouně Mistrovství ČR v překážkovém běhu. Již potřetí byla spolupořadatelem Armáda ČR, svou technikou přispěla 7. mechanizovaná brigáda a Velitelství výcviku – Vojenská akademie. Vojáci z povolání i vojáci v aktivní záloze měli start v kategorii OPEN zdarma.
Foto: Armáda ČR byla již potřetí spolupořadatelem Mistrovství ČR v překážkovém běhu. | Ludvík Cimburek
Překážkové běhy mají svůj původ v armádě. Českoslovenští výsadkáři cvičení za 2. světové války v Anglii museli v rámci výcviku zvládnout překážkovou dráhu Komandos. V současnosti cvičí čeští vojáci na standardizované překážkové dráze pozemního vojska. Tu musejí zvládnout společně s dráhou bojovníka i armádní nováčci již během základního výcviku ve Vyškově.
Foto: Armáda přivezla kolovou techniku, která vytvořila překážky pro závody na 3 km a 12 km. | Ludvík Cimburek
Foto: Tatru 815-7-VV Mamut, která je schopná odtáhnout i KBVP Pandur, přivezli vojáci družstva odsunu a vyprošťování, praporu logistiky z Velitelství výcviku – Vojenské akademie z Vyškova. | Ludvík Cimburek
Překážkové běhy jsou relativně mladým sportem, kterému se věnují děti i dospělí. Nejznámější je celosvětová série Spartan, kde si každý může vybrat trať o délce 5 km až 50 km, pojmenované Sprint, Super, Beast a Ultra.
Foto: Popisek: Tatru 815-7-PRAM, která převáží 120mm minomet, přivezli vojáci minometné baterie 71. mechanizovaného praporu, 7. mechanizované brigády z Hranic. | Ludvík Cimburek
V Čechách patří mezi nejznámější překážkové běhy série Gladiator, Predátor, Překážkáč, Urban Challenge, Šnek Race, Myslív Race. Mezinárodní zkratkou pro tyto běhy je „OCR“ – Obstacle Course Racing. Překážkový běh (OCR) je nově také zařazen do Moderního pětiboje, kde nahradí disciplínu jízda na koni.
Foto: Tatra 815-7-Valník od 7. mechanizované brigády posloužila v závodě jako překážka, kterou museli závodníci překonat. | Ludvík Cimburek
Překážkové běhy zastřešuje mezinárodní asociace FISO (Fédération Internationale de Sports d’Obstacles). Podle pravidel asociace probíhá Mistrovství světa, Mistrovství Evropy i Mistrovství ČR. Tyto pravidla jsou přísnější, než s jakými se setkávají závodníci na většině závodů v Čechách.
Foto: Tatra PRAM se podlézala, Tatra Mamut držela lana a řetězy po kterých se šplhalo. | Ludvík Cimburek
Mistrovství ČR v překážkovém běhu je rozhodně nejtěžším překážkovým závodem v Čechách. Vedle balančních překážek, přenášení břemen, přelézání bariér, brodění či plavání, obsahuje velké množství překážek náročných na ručkování či přeskoky/ přelety mezi jednotlivými segmenty překážky. Náročnost často zvyšuje spojení několika překážek dohromady, mezi kterými si závodníci nemohou odpočinout (stoupnout si na zem) a síla rukou a úchopu je testována na hranici možností. Stržené mozoly na rukách patří mezi nejčastější zranění.
Foto: I takto mohou vypadat ruce závodníka v cíli na MČR OCR | Ludvík Cimburek
Mistrovství ČR pořádá Česká asociace překážkových sportů, z.s. V závodech pro širokou veřejnost jsou překážky relativně lehčí a v případě, že závodník překážku nezvládne, toto může odčinit tzv. handicapem (např. 30 angličáků). To umožňuje špičkovým běžcům „nedat“ více překážek, a přesto dosáhnout na medaili.
Na Mistrovství ČR toto neplatí, možnost „nedat“ překážku je velmi omezena počtem „jokerů“, jejichž počet (2-5) se liší podle pohlaví a délky závodu. „Jokery“ jsou papírové pásky, se kterými závodník vybíhá na trať a v případě, že překážku nezvládne, „joker“ je mu odstřihnut. Za každý odstřihnutý „joker“ pak závodník v cíli dostává nějakou formu časové penalizace, která se přičte k jeho cílovému času.
Pokud přijde závodník v průběhu závodu o všechny „jokery“, zbývá mu už jen náramek závodu. O ten přijde pokud „nedá“ další překážku a už nemůže být v závodě hodnocen. Náročnost překážek a přísná pravidla vedou k tomu, že v některých věkových kategoriích při vyhlášení vítězů stojí na stupních vítězů méně než tři závodníci, nebo vůbec nikdo.
I proto je Certifikát fyzické zdatnosti, udělovaný Ředitelem Ředitelství speciálních sil AČR všem medailistům v kategoriích ELITE a AGE GROUPs naprosto zasloužený.
Foto: Certifikát fyzické zdatnosti, který držiteli automaticky uznává přezkoušení z tělocviku při výběrovém řízení ke Speciálním silám AČR | Ludvík Cimburek
Výše uvedené ovšem neznamená, že by nejlepší závodníci byli špatní běžci, naopak. Ti nejlepší v závodě běhají 1 km hluboko pod 4 minuty, včetně překonávání překážek, které přitom zvládají tak rychle, jako by tam ani nebyly.
Na Mistrovsví ČR 2023 se soutěžilo v několika disciplínách a kategoriích:
Závod na 3 km - 34 překážek
- Kategorie ELITE - muži/ ženy (bez rozdílu věku) - jeden pokus na překážku, muži 2 jokery, ženy 3 jokery
- Kategorie AGE GROUPs – muži/ ženy - 17-19/ 20-24/ 25-29/ 30-34/ 35-39/ 40-44/ 45-49/ 50+, neomezený počet pokusů na překážku, muži 2 jokery, ženy 4 jokery
- Kategorie OPEN - neomezený počet pokusů na překážku, pořadí se nehodnotí
Závod na 12 km - 45 překážek
- Kategorie ELITE - muži/ ženy (bez rozdílu věku) - jeden pokus na překážku, muži 3 jokery, ženy 4 jokery
- Kategorie AGE GROUPs – muži/ ženy - 17-19/ 20-24/ 25-29/ 30-34/ 35-39/ 40-44/ 45-49/ 50+, neomezený počet pokusů na překážku, muži 3 jokery, ženy 5 jokerů
- Kategorie OPEN - neomezený počet pokusů na překážku, pořadí se nehodnotí
Závod tříčlenných štafet
- Muži
- Ženy
- Smíšené
Závod na 100m (tzv. sprint/ ninja)
- Muži
- Ženy
Závody dětí
- 7-9 trať 1+km
- 10-13 trať 2+km
- 14-16 trať 3 km jako dospělí
Výsledky všech závodů na Mistrovství ČR v překážkovém běhu (MČR OCR) jsou na stránkách společnosti Irontime, která zabezpečovala elektronickou časomíru. Nejlepší závodníky v kategoriích ELITE a AGE GROUPs čeká v červnu Mistrovství Evropy v Maďarsku a v září Mistrovství světa v Belgii. Podrobnosti k těmto závodům jsou na stránkách České asociace překážkových sportů.
Video: Překážky na Mistrovství ČR v překážkovém běhu 2023 - Predator Wheels / YouTube
Video: Překážky na Mistrovství ČR v překážkovém běhu 2023 - Deadpool / YouTube
Zdroj: MČR OCR