Armáda láká studenty na své školy. Civilům nabízí stipendia
Více než sto tisíc dětí bude v příštích měsících řešit, kam nastoupí po základní škole. Další desítky tisíc středoškoláků se budou rozhodovat, zda pokračovat ve studiu a vybírat si vhodný vysokoškolský obor. Toto rozhodování se jim stále více snaží ulehčit resort obrany. Pro zájemce to znamená třeba možnost usnadnit si přijímací zkoušky na Univerzitu obrany, nebo výrazné rozšíření okruhu civilních střední škol a učilišť, jejichž studenti mohou brát měsíčně armádní stipendium.
Ukaž formu a usnadni si přijímačky na univerzitu
Mimořádnou příležitost usnadnit si přijímací zkoušky nově nabízí všem zájemcům o studium Univerzita obrany v Brně. Součástí přijímacích zkoušek na jedinou vysokou vojenskou školu v České republice je i ověření fyzické zdatnosti. Univerzita nově nabídla 10 termínů, kdy si budoucí studenti mohou zkusit tuto část přijímacího procesu nanečisto. Pokud bude uchazeč s některým ze svých výsledků spokojen, bude mu na požádání uznán při skutečném přijímacím řízení (neplatí pro bakalářský program Vojenský letový provoz). Pokud o to nepožádá, bude dělat fyzické přezkoušení v rámci řádných přijímacích zkoušek.
Přijímačky z fyzické zdatnosti se na většinu fakult a oborů Univerzity obrany skládají z běhu na 12 minut a z lehů-sedů. Výjimkou je bakalářský studijní obor Zdravotnické záchranářství na Vojenské lékařské fakultě, kde se místo lehů-sedů dělají shyby na hrazdě. Aby měli uchazeči snazší rozhodování, zda si chtějí nechat konkrétní výsledek započítat, nebo zda se pokusí o lepší výkon, jsou pro ně připraveny srovnávací tabulky. Z těch zjistí, jakých výsledků dosahovali jejich předchůdci v uplynulých letech.
Přijímačky z fyzické zdatnosti na nečisto pod názvem „Ukaž formu“ vypsala univerzita na deset různých termínů v pěti městech: v Brně, Praze, Olomouci, Moravské Třebové a Hradci Králové. Některé termíny už proběhly, další budou v únoru a poslední příležitost bude v březnu v Praze a Olomouci. Uchazeč může přezkoušení absolvovat zdarma vícekrát dle svého uvážení. Disciplínu shyby u bakalářského studijního programu Zdravotnické záchranářství si bude možné vyzkoušet jen v rámci Dnů otevřených dveří Vojenské lékařské fakulty. Přesný rozpis termínů a lokalit najdete na webu doarmady.cz. Zájemcům o přijímačky z fyzického přezkoušení nanečisto zájem doporučuje univerzita podrobně si prostudovat instrukce.
Armádní stipendium na civilní škole
Stipendijní program Ministerstva obrany, který funguje už několik let, doznal od letoška řady vylepšení. Obecně umožňuje studentů vybraných civilních středních škol a učilišť pobírat po dobu studia měsíčně 4-5 tisíc korun podle prospěchu. Vstoupit do něj lze i během školního roku. Po úspěšném ukončení školy pak dotyčný nastoupí na předem vybrané místo u zvoleného vojenského útvaru a odslouží minimálně dvojnásobek doby, po níž pobíral stipendium.
Namísto dvaačtyřiceti maturitních a učňovských oborů, jejichž frekventanti se mohli do programu zařadit loni, jich je nově rovných šedesát. „Zatímco do konce roku 2024 byly do programu zařazeny především školy se strojírenským, elektrotechnickým nebo třeba informatickým zaměření, nově k nim přibyly například některé obory chemické, stavební, gastronomické a další,“ vysvětluje náčelnice odboru doplňování personálu Agentury personalistiky, plukovnice generálního štábu Iva Bednářová. Celkem teď mají šanci na stipendium studenti 32 maturitních a 28 učňovských oborů.
Pro resort obrany je práce se stipendisty přínosná v tom, že získá mladé, vzdělané a prakticky zdatné odborníky. Vzhledem k tomu, že se mají stát vojáky z povolání, musí už před zařazením do stipendijního programu projít rekrutačním procesem.
Vůbec prvním stipendistou, který prošel programem a nastoupil k útvaru, je četař Jakub Hoch. Za sebou má první rok služby a pracuje jako starší operátor ve spojařské četě 41. mechanizovaného praporu v Žatci. Stipendium dostával v posledním ročníku studia, musí tedy odsloužit nejméně dva roky. „Závazek mám ale podepsaný na sedm let a doufám, že i potom tady vydržím co nejdéle. Baví mne to. Uplatním tady své znalosti ze školy a oproti lidem, kteří nemají vystudované to, co já, mám velkou výhodu,“ pochvaluje si.
Aby byli stipendisté motivováni i jinak než jen rozdílnou výší stipendia v závislosti na prospěchu, mají nově ti, kteří letos do programu nově vstupují, možnost získat navíc jednorázový bonus 5 tisíc korun. Ten dostanou, když složí maturitu nebo závěrečnou zkoušku v řádném jarním termínu. Bonus může dostat i ten, kdo školu úspěšně zakončí v termínu náhradním, ovšem jen v případě, že se jarních zkoušek nemohl z vážných důvodů zúčastnit (např. nemoc). O finančních podmínkách studia a dalších podrobnostech ohledně stipendijního programu se více dozvíte na webu doarmady.cz.
Zájemci o vojenskou střední mají nejvyšší čas
Termín pro podání přihlášek na všechny střední školy je sice až do 20. února, pro uchazeče o studium na Vojenské střední škole Ministerstva obrany v Moravské Třebové je ale stěžejní termín už 31. ledna 2025. Do té doby se musí zaregistrovat na webu doarmady.cz.
Vojenská střední škola je v Česku jediná – sídlí v Moravské Třebové a má pobočku v Sokolově. Protože si klade za cíl vychovávat především budoucí vojáky, musí zájemci před podáním přihlášky projít zdravotní prohlídkou ve vojenské nemocnici. Nic na tom nemění fakt, že při studiu pak nejsou vojáky z povolání a ani se jimi po maturitě nemusí nutně stát. Uchazeč, který u zdravotní prohlídky neprojde, bohužel nemůže být na školu přijat a nemá smysl podávat přihlášku.
Na rozdíl od ostatních středoškoláků proto musí ti budoucí vojenští jako úplně první krok vyplnit registrační formulář. To bude možné nejpozději do 31. ledna 2025. Následující den už to nepůjde. Rozhodně také není dobré nechávat registraci na poslední chvíli – mezi ní a podáním vlastní přihlášky je ještě nutné leccos stihnout.
Teprve po registraci (pozor, nezaměňovat s přihláškou ke studiu) se s dotyčným spojí rekrutér, který mu umožní vybrat si z nabídky termínů vyšetření ve vojenské nemocnici. Co všechno prohlídka obnáší a další podrobnosti o ní se dozvíte opět na stránkách doarmady.cz. Až když má uchazeč v ruce kladný lékařský posudek, musí podat přihlášku a lékařský posudek k ní přiložit jako přílohu. To musí stihnout do 20. února 2025.
Kam přesně přihlášky podávat, v jakém termínu, z čeho se skládá přijímací řízení a veškeré další podrobnosti o jeho podobě i o následujícím studiu jsou už zcela v režii samotné školy.
Zdroj: Armáda ČR