Na střelnici v Bechyni proběhla takticko-střelecká soutěž
Střelba v pyrotechnickém obleku, na houpací lávce nebo v plátěném „kill housu“, to všechno bylo na programu letošní dvoudenní takticko-střelecké soutěže „O putovní pohár velitele 151. ženijního praporu“. Na střelnici v Bechyni se sešlo celkem 15 dvoučlenných týmů ze všech praporů 15. ženijního pluku.
„Se soutěží jsme začali už minulý rok, i když byla určená jen pro vojáky našeho praporu. Letos jsme účast rozšířili na celý pluk a jsem i za organizátory rád, že se přihlásilo tolik zájemců,“ uvedl krátce po zahájení soutěže velitel 151. ženijního praporu podplukovník Michal Cieslar.
Foto: Na střelnici v Bechyni se sešlo celkem 15 dvoučlenných týmů ze všech praporů 15. ženijního pluku. | rtn. Tomáš Brunner
Pro účastníky nachystali organizátoři celkem 10 stanovišť. Kromě klasického střílení do terčů zařadili v rámci jednotlivých úkolů i ženijní prvky. „ Měli jsme tam např. pyrostage, kde se střelci k terčům přiblížili pomocí EOD Iveca a jeden ze dvojice střílel přímo v pyrotechnickém obleku. Při současných teplotách to nebylo vůbec nic jednoduchého,“ přiblížil jedno zadání v rámci Takticko-střelecké soutěže hlavní organizátor akce nadporučík David Lysoněk. Zároveň dodal, že při tomto úkolu byla důležitá hlavně komunikace v jednolitých dvojicích. „Týmy měly před sebou 4 různé střelecké položky a musely se vzájemně dobře zkoordinovat. V pyro obleku je všechno samozřejmě těžší. Máte omezenou hybnost kvůli hmotnosti obleku, který váží asi 40 kg, dále jiný rozhled a i hůře slyšíte. Sám jsem si to vyzkoušel, takže vím, o čem mluvím.“
Foto: Střelba v pyrotechnickém obleku | rtn. Tomáš Brunner
Kromě této disciplíny si soutěžící vyzkoušeli, jakou mají stabilitu např. na houpací lávce, ze které museli trefit terč, nebo mezi jednotlivými střelbami přenášeli každý 2 miny, případně prováděli adjustaci min. „Třešničkou na dortu byla střelba tzv. „force on force“ (jeden na jednoho) v prostoru stanu, který měl simulovat kill house. Jednotlivé překážky jsme postavili z částí defense wall a účastníci proti sobě stříleli z Glocku 17 náboji FX. Dá se to přirovnat paintballu, až na to, že střílíte ze skutečných zbraní,“ doplnil nadporučík Lysoněk.
Střelbami ale soutěž zdaleka nekončila. Po náročném velmi horkém odpoledni obdržely týmy zkrácený bojový rozkaz, ve kterém dostaly za úkol přemístit se na místo shozu materiálu, s těmito věcmi se pak přesunout na průchozí bod, ze kterého zamířily na pozorovací stanoviště. „Pro nás, jako pro průzkumáky, byl tento úkol jednoduchý, neboť je to náš denní chléb. Z celé soutěže jsem si já osobně nejvíc užil následující den, kdy pro nás organizátoři připravili střelby z tzv. kořistních zbraní. Za mě byla nejlepší MP5,“ popsal svoje pocity hned po vyhlášení výsledků jeden ze dvou vítězů soutěže desátník Zdeněk Hanzal.
Foto: Střelba ze šikmé lávky | rtn. Tomáš Brunner
Právě kořistní zbraně (nalezené např. na bojišti), které propůjčila zásahová jednotka PČR z Temelína, patřily mezi další novinku letošního ročníku soutěže. „Pro mě to byla velká výzva. Když střílíte ze zbraně, kterou neznáte, máte nějakou představu, jak bude fungovat. V reálu je ale pak ta manipulace a nakonec i střelba trochu jiná,“ podotknul druhý člen vítězného týmu rotný Václav Čížek. Jeho recept na vítězství ve střelecké soutěži je jednoduchý. „Důležitý je samozřejmě trénink a také samotné začátky se zbraní, které se hodně podceňují a nikoho moc nebaví. Důležité je ale vytrvat a výsledky se pak dostaví samy.“
Foto: Pro účastníky nachystali organizátoři celkem 10 stanovišť | rtn. Tomáš Brunner
Pořadí na prvních třech místech:
1. místo: Průzkumáci ( rtn. Václav Čížek, des. Zdeněk Hanzal)
2. místo: Mora Olomouc (rtn. Pavel Čajan), des. Nick Jakubišin)
3. místo: Furious rifles (nrtm. Tomáš Palát, čet. Filip Kment)
Foto: Vítězové takticko-střelecké soutěže | rtn. Tomáš Brunner
Zdroj: 15. ženijní pluk