Nad novými BVP pro AČR stále visejí otazníky, armáda plánuje kanibalizaci starých skladových BVP
Na včerejší schůzi Výboru pro obranu jasně zazněl z úst ministra obrany Lubomíra Metnara nejzazší termín pro navrácení slíbených 5 miliard korun, což má být do konce března. Jedná se o termín, který v minulosti Ministerstvu obrany potvrdila vláda. Prodlužování navrácení již slíbených 5 miliard tak ohrožuje nejen nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty, ale i obranyschopnost našeho státu, jak na výše uvedené schůzi také zaznělo.
Co se stane, pokud se nákup nových BVP bude dále odsouvat? Armáda se dostane do tíživé situace, kdy je velmi potřebná nová technika v nedohlednu a současně zastaralá pásová bojová vozidla pěchoty BVP-2 potřebují náhradní díly zajišťující jejich chod. Může tak nastat stav, kdy budou skladové kusy BVP tzv. kanibalizovány s cílem získat potřebné náhradní díly.
Foto: Co se stane, pokud se nákup nových BVP bude dále odsouvat? Armáda se dostane do tíživé situace, kdy je velmi potřebná nová technika v nedohlednu a současně zastaralá pásová bojová vozidla pěchoty BVP-2 potřebují náhradní díly zajišťující jejich chod. (ilustrační foto) | Ministerstvo obrany ČR
Nyní jsou tedy klíčové dva body. Prvním je návrat slíbených pěti miliard korun do obranného rozpočtu do konce března. Druhým bodem je realizace tendru na nákup nových BVP. Jak již bylo zmíněno výše, ministr obrany Lubomír Metnar považuje termín převodu peněz na konci března za mezní, poté by ministerstvo muselo začít řešit, jak bude dále postupovat. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty nyní armáda bere peníze na sociální a zdravotní pojištění a na zvláštní příplatek pro vojáky z běžných výdajů, naposledy tak může učinit v dubnu. Poté by se již musely převádět peníze určené na investiční výdaje, což by musel schválit rozpočtový výbor. Armáda se tak opravdu dostává do úzkých.
Největší novodobý tendr na nákup bojových vozidel pěchoty nabírá zpoždění již delší dobu a současný stav státního rozpočtu a stále trvající koronavirová pandemie tendru také nepomáhá. Nutno však podotknout, že okolní evropské státy, např. Maďarsko, i přes koronavirovou pandemii dále pokračují v nakupování nové vojenské techniky. Otázkou tedy zůstává, jak dlouho bude, resp. může být, tendr na nová BVP vlastně odsouván. Může se také stát, že současný ministr obrany Lubomír Metnar tento nákup zanechá svému nástupci. Následně s ohledem na to, kdo vyhraje volby a kdo obsadí klíčové pozice, může být tendr konečně úspěšně dokončen, či opět odsunut. Další hrozbou neustále odkládaného výběrového řízení může být nakonec také ztráta zájmu ze strany soutěžících, kterým již nyní dochází trpělivost.
Aby tedy bylo vůbec možné v současné době zachovat výcvik mechanizovaných praporů 7. mechanizované brigády, hrozí rozebrání starých skladových BVP-2 na díly, které budou následně určeny na zachování funkčnosti ostatních používaných vozidel BVP-2. Tento systém je však opravdu nouzový v delším horizontu naprosto neudržitelný. Dle náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, armádního generála Aleše Opaty, může výše popsaný stav nastat již v dubnu.
V souvislosti s výše uvedeným jsme po ukončení 43. schůze položili poslancům všech politických stran zastoupených ve Výboru pro obranu následující otázku: „Výbor pro obranu se dnes, mimo jiné, zabýval časovým harmonogramem realizace zakázky na bojová vozidla pěchoty. Je podle Vás tento nákup za současné situace vůbec reálný?
Níže uvádíme reakce těch, kteří odpověděli:
Radovan Vích (SPD), místopředseda výboru
Časový harmonogram nákupu BVP je nereálný a proto jsem také hlasoval pro jeho zamítnutí. Je stále posouván v čase, přičemž jednou je to kvůli pandemii, podruhé kvůli výši rozpočtu a potřetí kvůli něčemu jinému. Je však potřeba zdůraznit, že PBVP jsou za oficiální hranicí životnosti již od roku 2015. Největším rizikem v současné době se jeví výše rozpočtu, ve kterém stále schází 5 mld Kč a také ministryně financí Schillerová oznámila záměr krátit všechny rozpočty ministerstev o dalších 5 procent. Zatím vše nasvědčuje podepsání smlouvy na období říjnových voleb a později, což je vůbec nejhorší termín. Bude to v době demise stávající vlády a nová ještě nebude mít důvěru Sněmovny. Takže aby to nedopadlo jako s Pandury, kdy smlouvu podepsal tehdejší ministr obrany Kühnl poslední den ve funkci a následně se řešila celá kauza okolo lobbistů. Druhou věcí je situace ve VOP CZ, který podle mého názoru nebude schopen celý tento proces jako podřízená státní organizace MO zabezpečit. Jednak nemá VOP CZ dlouhodobě dobré ekonomické výsledky a přitom se bude jednat o celkovou částku převyšující 100 mld Kč na celou dobu životního cyklu, a to v podstatě bez možnosti veřejné kontroly. Ale těch otazníků okolo tendru na PBVP je samozřejmě mnohem více.
Karel Krejza (ODS), zpravodaj tohoto bodu programu 43. schůze
Navrhl jsem usnesení, aby výbor odmítl ministerstvem nastoleny harmonogram zakázky. Bylo přijato. Smlouvu by s velkou pravděpodobností podepisovala až nová vláda na podzim nebo v zimě. Nebo by možná došlo k podpisu před volbami. To vzdáleně připomíná kauzu Pandur. Není jisté, zda v té době bude vláda ustanovena, zda se neodloží volby, a jaký vůbec bude její mandát. Jsem pro modernizaci armády, ale ten harmonogram nákupu je nešťastný.
Jan Řehounek (ANO)
Dnes jsme toto řešili více než hodinu. Pro mě je situace následující: Celý projekt je ve velkém zpoždění a toto zpoždění vidím ze 3 úhlů:
1. COVID - přestože mnoho věcí, které se neřešily, se řešit mohly, vliv nějaký byl a je
2. Peníze v rozpočtu - tady vidím to, že oddalováním dokončení zakázky se situace dostala do fáze, kdy jsou nejisté zdroje nejen na letošní rok, ale hlavně na roky další
3. Ne úplně proaktivní přístup SVA pro řešení situace
Takže pokud to shrnu: Věřím, že projekt jako takový ohrožen není a podpis do voleb 2021 vidím jako stále možný. Podepsáno do voleb 2021 ale dle mého nebude - a opět na základě mixu - COVID, rozpočet, zpoždění akce jako takové. A co bude po volbách 2021? Věřím, že nikdo si nedovolí škrtnout tento projekt, ale může se stát, že bude chtít revizi - je potřeba tolik kusů, v té kombinaci, v té specifikaci atd. - což znamená, že stejně bude projekt škrtnut. A to bude velký problém.
Jan Bartošek (KDU-ČSL)
Zda to reálné je nebo není asi vyhodnotí jen pan ministr Metnar, ten ví v jakém stavu se zakázka nachází a zároveň jistě ví, jestli premiér Babiš hodlá vrátit prostředky do armádního rozpočtu nebo ne. Jestliže premiér, potažmo tato vláda, peníze nevrátí tak jak jsem navrhl v přijatém usnesení výboru pro obranu, pak se modernizace armády konat nebude. Ve schváleném usnesení rovněž stálo, že v případě nevracení peněz do rozpočtu MO to znamená, že vláda ČR v čele s premiérem ohrožuje obranyschopnost ČR. Je to další problém této vlády, která sama sebe zahnala do rohu. Stojím si za tím, že bezpečnost a obrana naší země momentálně není vládní priorita a podle toho k tomu pan premiér a jeho kabinet přistupuje. Mluvíme zde o největší zakázce na vojenskou techniku, a tak by k tomu také mělo být přistupováno. Je naprosto nepochopitelné, že se taková zakázka má stvrzovat v posledních dnech stávající vlády. Manažersky je toto naprosté selhání a opět vidíme, že vláda odborníků nefunguje.
Ministr Metnar má v zádech tisíce vojáků České republiky, kteří s napětím očekávají, kdy obdrží výstroj a výzbroj odpovídající 21. století. Bojová vozidla jsou klíčovou záležitostí a tomu i odpovídá velikost zmiňované zakázky. Jak my ve výboru, tak i vojáci, očekáváme "vojensky" jasné sdělení a ne politické kličky a prázdné vládní sliby. Jestliže je zakázka připravena a vše je v pořádku, tak nevidím důvod pro neustálé odkládání. Jestliže zakázka z jakýchkoli důvodů v pořádku není, pak by pan Ministr měl otevřeně říct, že k dohodě nedojde, že to není ta nejlepší volba pro naše vojáky a zároveň nastínit plán pro další postup. Troufám si tvrdit, že férové jednání směrem k vojákům je jediná správná cesta.
Karel Schwarzenberg (TOP 09)
Ten nákup považuji za velice nutný, ale u této vlády nikdy nevím, co je možné, pokaždé říká něco jiného. Volby jsou na podzim, takže jestli se do té doby rozhoupe, je otázka. Já jim nevěřím ani slovo, proto nevím, jestli jsem vhodná osoba, která by měla na tuto otázku odpovídat.