NKÚ: Moderní pancéřovky měly nahradit RPG-7 a dosud nenahradily. Více než rok stará "novinka"
V nejnovějším kontrolním závěru NKÚ na téma pořizování výzbroje Armádou České republiky v období 2017-2019 je kromě mnoha dalších věcí zmíněno odložení nákupu nových protitankových raketových kompletů jako náhrady za letité RPG 7. NKÚ to konstatuje v prvním bodu shrnutí, v němž píše o "nezvýšení individuálních bojových schopností Armády." Jde skutečně o jeden z nesplněných záměrů stanovených Koncepcí výstavby armády České republiky, ovšem ve verzi 2025 přijaté v roce 2015.
Foto: Ostrá střelba z RPG-7 v rámci komplexního polního výcviku 152. ženijního praporu | army.cz
Milník 2020, o kterém NKÚ hovoří, je součástí materiálu KVAČR 2025, který byl přijatý v roce 2015. Je logické, že kontroluje-li úřad období 2017-2019, vychází ze strategických materiálů platných pro toto období. Nicméně v říjnu 2019 vláda schválila nový KVAČR 2030, který právě bod obnovy tohoto druhu výzbroje přeformuloval. Je obecně jistě dobře upozornit na tuto změnu a její dopady, jen je to s odstupem více než roku mírně neaktuální, a MO se může snadno v případě této změny zaštítit vládou odsouhlasenou změnou koncepce.
NKÚ ve svém závěru uvedl: "Jako jeden z hlavních cílů k dosažení milníku 2020 pro pozemní síly Armády uvedlo MO zvyšování individuálních bojových schopností, kterého mělo být dosaženo pořízením útočné pušky s granátometem, odstřelovací pušky, přenosného protitankového raketového kompletu a náhrady ruční protitankové zbraně (RPG 7). Z toho MO realizovalo pouze pořízení útočné pušky s granátometem a modulárního zbraňového kompletu, kterým nahradilo plánované pořízení odstřelovací pušky. Realizaci pořízení přenosného protitankového raketového kompletu a ruční protitankové zbraně přesunulo MO na roky 2021 až 2025,resp. 2022 až 2026. MO tak nedosáhlo milníku 2020 pro pozemní síly Armády, neboť v plánovaném rozsahu nezvýšilo do roku 2020 individuální bojové schopnosti, a nenaplnilo tak cíl rozvoje schopností pozemních sil Armády uvedený v KVAČR."
Obměna protitankových raketových kompletů (PTRK) je od října 2019 součástí rozvoje schopností, jichž mají pozemní síly dosáhnout v rámci milníku 2025. Pancéřovky RPG 7 (resp. RPG 7V u AČR s kumulativním nábojem PG-7V) jsou zbraně sovětské konstrukce, ve světě stále velmi rozšířené a pro jednoduchost ovládání i efektivitu oblíbené již od doby svého vzniku v 60. letech 20. století. Jsou určené k ničení obrněných vozidel protivníka a lze je využít i pro ničení opevněných postavení a bunkrů.
RPG-7 ráže 40 mm s hmotností náboje 2,2 kg je standardní protitankovou zbraní AČR na úrovni družstva. Kromě něj mechanizované jednotky disponují také kompaktnější jednorázovou zbraní RPG-75 ráže 68 mm s hmotností kumulativní střely 818 g. RPG 7 má účinný dostřel 500 m, RPG-75 do 300 m. A kromě nich disponují také speciální síly a výsadkáři švédskou pancéřovkou Carl Gustav ráže 84 mm a pestrou paletou typů střel s hmotností střely přes 3 kg, a podle typu střely a druhu cíle s účinným dostřelem 350-2000 m.
Již při letmém srovnání uvedených parametrů je zřejmé, že sovětská zbraň vyvinutá na přelomu 50. a 60. let 20. století nevyhnutelně zaostává, a to je srovnávána paradoxně se zbraní koncepčně vlastně ještě starší - Carl Gustav ovšem prošel významným vývojem. Přičteme-li postupný a pro mnohé zřejmě pomalý přechod obecně od ex-sovětské technologie k technologii domácí a západní provenience, je potřeba nových pancéřovek zřejmá. Na druhou stranu to zcela určitě není místo, které tlačí naši armádu prioritně, resp. podobných míst je celá řada, a i proto zřejmě přesun obměny této výzbroje v říjnu 2019 z původního milníku 2020 do nového milníku 2025 nezpůsobil zdvižená obočí ani obavy z nedostatečného rozvoje schopností, jak nyní dosti formálně konstatuje NKÚ.
Kromě pancéřovek Carl Gustav budou nepochybně zvažovány různé další možnosti jako modernizované domácí RPG-75, švédské AT4, americké M72 LAW, nebo německo-izraelsko-singapurské RGW-90 MATADOR, případně moderní Enforcer od MBDA, apod., možná i v různých kombinacích. Protože jsme už poměrně zvyklí na to, že v okolních zemích, myšleno především technologicky a ekonomicky srovnatelné Polsko nebo Maďarsko, jsou o krok nebo dva napřed, je na místě připomenout, že v Polsku probíhá program Grot, v jehož rámci Poláci vybírají náhradou za své RPG-7 (a RPG-76 Komars) budoucích 150 tisíc moderních kompletů. Maďarsko si již vybralo a pořídilo Carl Gustav ve verzi M4 a dodávky budou probíhat do roku 2024.