První praktické zkušenosti českých vojáků s německým tankem Leopard
Osm řidičů tanků a techniků Armády ČR strávilo bezmála měsíc na úvodním přeškolovacím kurzu na německé tanky Leopard. Výcvik se odehrával ve středisku německé armády v Munsteru poblíž Hamburku a čeští tankisté si při něm vyzkoušeli jízdu v terénu i na kruhovém objezdu. Výcvik probíhal na výcvikovém tanku Leopard, nikoliv na originálním vozidle (viz prosklená věž, zdvojené řízení atd.) Čtrnáct tanků Leopard 2 A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.
Na daru se ministryně obrany Jana Černochová dohodla se svým německým protějškem Christine Lambrechtovou letos v květnu. Součástí dodávky je rovněž počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje právě i výcvik českých vojáků.
Foto: Výcvik probíhal na výcvikovém tanku Leopard, nikoliv na originálním vozidle (viz prosklená věž, zdvojené řízení atd.) | Bundeswehr
Kurz v termínu od 17. října do 11. listopadu se sestával z teoretické a praktické části, výukou strávili čeští vojáci denně zhruba osm hodin. „Hodně se to podobalo kurzům u nás. Během teorie jsme se seznámili například s technikou jízdy či údržbou, v praxi jsme si pak všechno osahali v reálu na skutečných tancích,“ říká rotmistr P. K., příslušník 73. tankového praporu Přáslavice. Čeští vojáci pro sebe měli vyčleněné čtyři tanky a stejný počet německý instruktorů, výuka probíhala v němčině s pomocí překladatelů.
Obyvateli severoněmeckého Munsteru jsou z většiny vojáci (sídlí zde několik útvarů německé armády), výcvikový prostor se rozkládá hned za hranicemi města. Tankisté jsou proto zvyklí se sem přesouvat po běžných silnicích a totéž si vyzkoušeli i jejich čeští kolegové.
Foto: Příprava řidičů tanků | Bundeswehr
„Základ výuky spočíval právě v jízdě po veřejné komunikaci, což s tanky Leopard lze, protože jsou vybavené gumovými pásy. Jezdili jsme po železničních přejezdech, místy předjížděli cyklisty, pouštěli chodce na přechodech a míjeli se s protijedoucí technikou. Párkrát jsme si vyzkoušeli i jízdu po kruhovém objezdu,“ prozrazuje s úsměvem český voják a dodává, že na značce STOP bylo potřeba dát pozor, aby hlaveň tanku nepřesahovala do křižovatky.
Česká armáda získává starší, ale plně funkční tanky, které původně pocházejí z výzbroje ozbrojených sil Švýcarska a právě SRN. Podle rotmistra P. K. jsou srovnatelné s nejnovější, tzv. čtvrtou modernizací tanku T-72M4CZ, kterou má přáslavická posádka spolu s první modernizací ve výzbroji. Přeškolení na nové vozidlo tak podle něj nebude pro české vojáky představovat problém.
Foto: Skupinové foto z úvodního přeškolovacího kurzu na německé tanky Leopard | Bundeswehr
„Oba tanky jsou si v mnohém podobné. Mají například automatickou převodovku a čtyři rychlosti dopředu. Výhodou Leopardu je oproti T-72M4CZ systém protiběžných pásů, které tank otočí na místě. U německého vozidla je také podstatně jednodušší přístrojová deska, u T-72 je naopak řada sdělovačů, budíků a ovladačů, které si musí řidič hlídat,“ doplnil český tankista.
Foto: Osm řidičů tanků a techniků Armády ČR strávilo bezmála měsíc na úvodním přeškolovacím kurzu na německé tanky Leopard. | Bundeswehr
Na tento kurz naváže stejný, opět pro osm příslušníků Armády ČR. Prioritně jsou do něj vybíráni, kteří se podílí na přípravě řidičů a instruktoři z vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Na tento úvodní výcvik v Německu následně naváže intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů v ČR.
Zdroj: Armáda ČR