Důvěra v ozbrojené síly ve středoevropských a východoevropských státech výrazně vzrostla
Podle nedávného průzkumu organizace GLOBSEC v řadě zemí výrazně vzrostla důvěra v ozbrojené síly. Např. v České republice důvěra v ozbrojené síly vzrostla na rekordních 87 %, na chvostu se pak drží Bulharsko s pouhými čtyřiceti procenty. Kromě důvěry v ozbrojené síly v rámci průzkumu padly také otázky ohledně členství v NATO a EU.
Foto: Podle nedávného průzkumu organizace GLOBSEC v řadě zemí výrazně vzrostla důvěra v ozbrojené síly. Např. v České republice důvěra v ozbrojené síly vzrostla na rekordních 87 % (ilustrační foto) | mjr. Ladislav Kabát
GLOBSEC je nepolitická mimovládní organizace se sídlem v Bratislavě. Její hlavní aktivita je každoroční GLOBSEC Bratislava Global Security Forum, které organizuje již od roku 2005. Mezi jiné projekty patří konference Tatra Summit o evropských záležitostech nebo Chateau Béla Central European Strategic Forum. Její think tank zvaný GLOBSEC Policy Institute prezentuje širokou výzkumní oblast založenou na čtyřech pilířích a to bezpečnost a obrana – Security and Defence, energie – Energy, budoucnost Evropy – Future of Europe a evropské sousedství – European Neighbourhood. Hlavními produkty jsou politické studie a analýzy různých témat v oblasti mezinárodní politiky a bezpečnosti.
Pojďme však zpět k výsledkům nedávného průzkumu, který byl zaměřen na středoevropské a východoevropské státy, konkrétně na občany Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska.
Respondenti vybraných států odpovídali na zajímavé dotazy jako např. zdali by chtěli, aby se jejich země v případě rozpoutání diskuse o geopolitice daného státu připojila k Západu či Východu nebo by měla být někde uprostřed. Kromě aktuální nálady obyvatelstva jednotlivých zemí jsou pro porovnání také zveřejněny výsledky průzkumu stejného dotazu z minulého roku. Oproti roku 2021 se letos vyjádřilo pro to, aby byla Česká republika součástí Západu, 57 % českých respondentů (v minulém roce se pro stejnou věc vyjádřilo jen 33 % dotazovaných).
Foto: Grafické znázornění výsledku dotazu, zdali by respondenti chtěli, aby se jejich země v případě rozpoutání diskuse o geopolitice daného státu připojila k Západu či Východu nebo by měla být někde uprostřed. | GLOBSEC
Ohledně další otázky, zdali by občané daných zemí v případě vyhlášení referenda o setrvání v EU hlasovali pro nebo by raději preferovali vystoupení z EU se respondenti všech států jednoznačně shodli, že by v EU chtěli setrvat. Čeští respondenti v této otázce rozhodli jednoznačně, a to 80 %.
Foto: Grafické znázornění výsledku dotazu, zdali by respondenti byli v případě referenda pro setrvání v EU nebo by raději preferovali vystoupení z EU | GLOBSEC
Stejná otázka ohledně členství padla i v rámci NATO, kdy se kromě Bulharska všechny ostatní země zcela jednoznačně vyjádřily pro setrvání v Alianci.
Foto: Grafické znázornění výsledku dotazu, zdali by respondenti byli v případě referenda pro setrvání v NATO nebo by raději preferovali vystoupení z EU | GLOBSEC
V rámci průzkumu se také potvrdila naprostá důvěra v ozbrojené složky, kde vede Česká republika s 87 %. Naopak u bulharských respondentů byl oproti minulému roku zaznamenán pokles důvěry, a to z 58 % dotazovaných v roce 2021 na letošních pouhých 40 % respondentů.
Foto: Grafické znázornění výsledku dotazu týkajícího se důvěry v ozbrojené složky | GLOBSEC
Vyjma všeobecné důvěry v ozbrojené síly padla i otázka, zdali si respondenti myslí, že členství jejich země v NATO znamená menší pravděpodobnost útoku ze strany jiné země. Zde se Česká republika umístila na třetím místě s 79 %. Na prvním místě je Polsko s 88 % a na místě posledním je Bulharsko s 50 %.
Foto: Grafické znázornění výsledku dotazu, zdali si respondenti myslí, že členství jejich země v NATO znamená menší pravděpodobnost útoku ze strany jiné země. | GLOBSEC
Zajímavé jsou pak i výsledky průzkumu ohledně vnímání Ursuly von der Leyenové, předsedkyně Evropské komise. V České republice se, i přes občasně zaznívající euroskepticismus, podle výsledku tohoto průzkumu výrazně zvýšila důvěra v tuto představitelku Evropské komise, kdy v roce 2021 projevilo von der Leyenové důvěru 39 % obyvatel ČR a nyní je to již 61 % obyvatel, což do jisté míry značí, že se naše vnímání skutečně obrací k západu, resp. EU.
Foto: Grafické znázornění výsledku dotazu týkajícího se vnímání Ursuly von der Leyenové, předsedkyně Evropské komise | GLOBSEC
Zdroj: GLOBSEC