Virtuální náborové středisko by mělo AČR zásadním způsobem pomoci při rekrutaci
Armáda České republiky včera dopoledne spustila virtuální náborové středisko. Tato platforma pracuje s identitou občana ČR, kterou má dnes již každý k dispozici. Vkládat sem je možné veškerou dokumentaci, půjde komunikovat s rekrutačním střediskem nebo si domlouvat zdravotní prohlídky. Na internetovém portále DoArmady.cz návštěvníci naleznou potřebné informace o struktuře armády, jejích útvarech i možnostech uplatnění jednotlivých odborností. Web má také svoji herní část, ve které si mohou zájemci online procvičit své schopnosti. Projekt DoArmady.cz by měl výrazně urychlit proces rekrutace. Očekávaný systém byl včera oficiálně představen na tiskové konferenci, na kterou dorazila ministryně obrany Jana Černochová, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka, vedoucí realizačního týmu plk. Ivo Zelinka, ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva, ředitel sekce komunikačních a informačních systémů MO brig. gen. Petr Šnajdárek a náčelnice odboru doplňování personálu Agentury personalistiky Armády ČR plk. Iva Bednářová.
Ministryně obrany Jan Černochová v úvodu svého projevu uvedla, že nábor vojáků je stejně důležitý jako modernizace armády. „Naše náborové cíle jsou opravdu velmi ambiciózní, a to už léta. 30 000 vojáků z povolání a 10 000 aktivních záloh opakujeme jako mantru, která pamatuje minimálně dvě volební období. Bohužel v náborech se nám stále ještě nedaří tak, jak bychom si představovali,“ sdělila ministryně, která připomněla rozšíření možností, jak se ke službě v armádě přihlásit, a to nejen v případě vojáka z povolání, ale také v případě člena aktivních záloh. Týká se to samozřejmě i nově možnosti tzv. dobrovolného předurčení. „Chceme, aby všechny věci fungovaly pod jednotnou platformou,“ doplnila Jana Černochová. Nové virtuální náborové středisko není podle ministryně pouze pro ty, kdo chtějí vstoupit do armády. „Je to pro všechny hobbisty, kteří mají armádu rádi, chtějí se o ní něco dozvědět. Tohle je opravdu jenom začátek. Virtuální náborové středisko se bude dále rozvíjet, budou přibývat další funkcionality, budou tam i hry, protože samozřejmě i to je forma, jak můžeme někoho zaujmout,“ uvedla ministryně.
Náčelník generálního štábu genpor. Karel Řehka ve své řeči následně zdůraznil, že armáda se musí připravovat a musí se přizpůsobovat bezpečnostní situaci. „Pořád mluvíme o potřebné modernizaci, to děláme a je to správně, ale není možné mít kvalitní techniku a nemít k ní kvalitní personál. Nemůžeme si myslet, že budeme v budoucnu úspěšní v multidoménových operacích a válčení, pokud nezměníme systém komunikace a nabírání do armády,“ řekl gen. Řehka. Podle něj spuštěný projekt zapadá do priorit a potřeb armády, i když není všespásný. „Je to určitě vhodný nástroj a posouvá nás to v komunikaci dopředu. Samozřejmě cílíme na generaci, kterou se snažíme rekrutovat, to je generace lidí, kteří vyrůstají do značné míry na internetu, s telefonem v ruce, chtějí všechno rychle, chtějí to hned. Je to jakýsi další krok přiblížit se těmto občanům a celý ten proces zjednodušit,“ vysvětlil náčelník Generálního štábu AČR.
Zajímalo nás, zda je jedním z dalších cílů rozvoje této platformy intenzivnější oslovení lidí, kteří se hlásí v rámci tzv. dobrovolného předurčení. Ministryně obrany Jana Černochová pro CZ DEFENCE uvedla: „Stojíme i o lidi, kteří z nějakých zdravotních nebo fyzických důvodů nemohou být příslušníky aktivní zálohy nebo vojáky z povolání, ale chtějí nabídnout své dovednosti naší armádě. V tuto chvíli vedeme debatu o možnostech úlev právě z přísných zdravotních pravidel, které nyní pro vojáky platí. Vždycky se to musí dělat prostřednictvím vlády České republiky. Debata probíhá napříč resorty, jakmile bude nová zdravotní vyhláška platit, tak v tu chvíli budeme i více prezentovat dobrovolné předurčení.“ Zajímalo nás také, zda připravenost celého procesu rekrutace bude armáda ověřovat cvičeními. Náčelník generálního štábu genpor. Karel Řehka pro CZ DEFENCE uvedl, že cvičení probíhá v reálném čase: „Děláme také interně různé semináře, kde diskutujeme jednotlivé kroky a také co a jak zlepšit.“ Rekrutační proces je jinak podle gen. Řehky cvičen naostro každý den.
Agregátorem celého projektu byl státní podnik LOM PRAHA, který v rámci celého projektu zajišťoval tvorbu a dodání velkého množství služeb. „Jsem rád, že se státní podnik podílel a nadále podílí na dalším rozvoji virtuálního náborového střediska a jsem rád, že jsme dnes mohli ukázat, co jsme vykonali a jak chceme jako státní podnik přispět k zefektivnění náboru do Armády České republiky. Od paní ministryně zaznělo jedno faktum, že lidi jsou důležití, a to jak pro soukromé a státní firmy, tak samozřejmě i pro resort obrany. Ale není to jenom o náboru, je to samozřejmě i o efektivnější komunikaci s veřejností. Vyvinuli jsme ve spolupráci s armádou a dalšími partnery komplexní náborový systém, který nádherně skloubí jak nábor, vojenství jako takové i komunikaci s veřejností. Chtěl bych zdůraznit, že i ten interaktivní obsah je hrozně důležitý. Jsou tam různé hry, které mají přilákat zejména mileniály a generaci Z, je tam virtuální realita, umělá inteligence. To si myslím, že je něco, co zaujme,“ zhodnotil nový projekt ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva.
Zajímalo nás, co vše konkrétně státní podnik LOM PRAHA zajišťoval. „My jsme nabídli schopnosti ve spolupráci s naší dceřinou společností VG Group, protože know how v oblasti simulačních technologií máme prokazatelné nejenom v rámci výcviku, ale i v jiných implementovaných technologiích, a to nejen do vrtulníků. Nabídli jsme samozřejmě management toho projektu, protože jsme ho zastřešili, dále služby v oblasti marketingu a PR a služby v oblasti grafiky. Realizujeme práci editorů a budeme zabezpečovat helpdesk. Za VR Group jdou další simulační záležitosti ve smyslu 3D modelů her, dokumentace, se kterou se samozřejmě pojí i LOM PRAHA, protože se o to zpracovávání dělíme,“ doplnil Jiří Protiva.
Projekt DoArmady.cz pracuje s citlivými údaji budoucích vojáků, proto byl také důležitý systém zabezpečení. „Byla to jedna z priorit Armády České republiky. Jedná se o bezpečnost systému a ochranu osobních dat. To byly dva faktory, které jsme dodrželi, a musím říci, že ten systém je chráněn kvalitním způsobem a na několika různých stupních. Jsem přesvědčen, že jsme vyvinuli takové řešení, které odolá útokům a samozřejmě zachová osobní data. Systém je nastaven tak, že jsou servery s daty geograficky různě rozmístěny a přístup do nich má jen rekrutér, který pracuje s tím uchazečem o zaměstnání v Armádě v ČR,“ uzavřel pro CZ DEFENCE Jiří Protiva.
Po tiskové konferenci jsme ještě položili několik otázek také vedoucímu realizačního týmu plk. Ivo Zelinkovi a náčelnici odboru doplňování personálu Agentury personalistiky Armády ČR plk. gšt. Ivě Bednářové:
Pane plukovníku, naplnila se vaše představa o tom, jak by virtuální náborové středisko mělo vypadat?
Dosáhli jsme cílového stavu, který jsme si naplánovali. Cesta k němu byla rozhodně trnitější, než jsem si já jako projektový manažer původně myslel. Jednak tady byla potřeba součinnost řady složek státu mimo armádu, což nikdy není jednoduché a zároveň tam bylo třeba dosáhnout propojení na řadu externích systémů, ať už armády, spisovou službu nebo systém personalistiky, anebo třeba registry státu. To vůbec není triviální už z hlediska citlivosti těch dat.
Paní plukovnice, jak velkým pomocníkem bude virtuální náborové středisko pro rekrutační centra?
Myslím, že tady nemůžeme vůbec mluvit o nějaké evoluci, tady se opravdu hovoří o revoluci. Toto je revoluční, přelomové řešení, ve které bych před dvěma lety, když jsem nastoupila na funkci, vůbec nedoufala. Já jsem od první chvíle po nástupu na funkci volala po inovaci webu kariera.army.cz. Nebyl starý, byl z roku 2018, ale strašně rychle zastaral a navíc po Ukrajině byl absolutně kapacitně nedostačující. Prostě byla to pro armádu velká ostuda, když se zájemci chtěli registrovat a točilo se jim tam celý den kolečko a natřikrát vyplňovali registrační formulář. Jak paní ministryně přišla s desaterem, bylo to úplně, jako když mi mluví z duše a překonalo to moje očekávání.
Nemůže se stát, že po tom úvodním přihlášení na webu DoArmady.cz nastane zbrzdění při dalších fázích registračního procesu?
Plk. Zelinka: Výhoda z toho projektového pohledu je, že teď ty kroky, které dělá rekrut, vidí i rekrutér. Vidí si navzájem do karet a zároveň to vidí nadřízený rekrutéra. To znamená, když nějaký krok bude trvat moc dlouho, musíme se na to podívat. Ta zpětná vazba doteď neexistovala.
Máte představu o tom, jak moc se zkrátí rekrutační proces?
Plk. Bednářová: Já si myslím, že se hlavně zkomfortní. Po té prvotní registraci přes web kariera.army.cz musela následovat fyzická zkušenost s rekrutérem a musela být v rekrutačním pracovišti. Rádi bychom se scházeli třeba v místě bydliště, někde v restauraci, ale naše informační systémy byly nepřenosné, nemohli jsme si přinést nějaký stacionární počítač. Potřebovali jsme k tomu třeba skener, abychom si naskenovali doklady. Mnoho zájemců, kteří nebyli úplně pevně rozhodnutí, už to odrazovalo jet třeba 50 nebo 60 km za rekrutem. Takže my tím získali možnost pobavit se online, probudit zájem a usnadnit to. A pokud se bavíme o délce rekrutačního procesu, tak se bavíme o týdnech. Do deseti dnů jste schopen být ve vojenské nemocnici. Pokud projdete na první dobrou, tak se hned posunete do dalšího kroku, to znamená k vyplnění dotazníků a k objednání se na oddělení pro výběr personálu, k provedení fyzického šetření. A pak už je to jenom o schůzce s profesním poradcem a o vytipování vaší pozice.
Plánujete již dnes nějaké úpravy nebo další rozvoj virtuálního náborového střediska?
Plk. Bednářová: My se například potřebujeme dostat třeba k propojení mezi námi a Univerzitou obrany. To bude určitě následující krok. Když si tam dá rekrut žádost, že by se chtěl stát studentem Univerzity obrany, bude si moci hned podat přihlášku. Jde o to, abychom si sdíleli s univerzitou data a dostali se do jejich systému.
Zdroj: Tisková konference MO a NGŠ AČR při příležitosti spuštění virtuálního náborového střediska