Sinvár eliminován. Na šéfa Hamásu narazili Izraelci náhodou
Izrael dosáhl dalšího zásadního úspěchu ve válce proti teroristům, kdy se jeho vojákům v Pásmu Gazy podařilo zneškodnit šéfa Hamásu Jahjá Sinvára, který byl přímo zodpovědný za říjnové napadení Izraele. Muže, který po zákeřném útoku zmizel v tunelech, vypátraly izraelské jednotky čirou náhodou. Při postupu v oblasti Rafáhu na jihu Gazy ho překvapivě objevila jedna z hlídek, když sledovala skupinu ozbrojenců. Pozůstatky jednoho z nich pak díky testům DNA potvrdily, že se skutečně jedná o muže číslo jedna Hamásu. Zpráva přichází necelý měsíc po likvidaci Hasana Nasralláha, šéfa spřátelených islamistů Hizballáhu v Libanonu, kde Izraelci nadále pokračují v úderech s cílem vyhnat teroristy z území severně od společných hranic.
Řezník z Chán Júnisu, tvář zla, strůjce nejhoršího útoku proti Židům od holokaustu – taková přízviska si za léta budování své teroristické kariéry vysloužil Jahjá Sinvár, který byl od letošního srpna vůdcem Hamásu a mužem číslo jedna v izraelském hledáčku. 61letý Sinvár roky burcoval Palestince proti Izraeli a útok 7. října 2023, jehož byl celý svět svědkem, byl vyústěním jeho brutální rétoriky. Jemu podřízení i spřátelení islamisté z dalších skupin celkem povraždili na 1 200 Izraelců, z toho většinu civilistů, a odvlekli asi 250 lidí do zajetí. V tu chvíli začala rozsáhlá izraelská vojenská operace s cílem zničit teroristické struktury pod vedením Sinvára. Tehdy, ještě jako dvojka Hamásu (po zabití Ismáíla Haníji v Teheránu letos v červenci), Sinvár spolu s rodinou a několika rukojmími zmizel ve spletitém systému chodeb pod hustě zalidněnou oblastí.
Naposledy o něm bylo nepřímo slyšet, když Izraelci letos v únoru zveřejnili video, které mělo Sinvára zachycovat právě v jednom z tunelů na jihu Gazy pod Chán Júnisem spolu s jeho ženou, dětmi a bratrem. Skutečnost, že se muž proslulý svou krutostí i vůči Palestincům, které vraždil mačetou kvůli podezření z kolaborace s Izraelci, nachází stále v Pásmu Gazy, nadále poháněla izraelské snahy vypátrat jednoho z nejhledanějších teroristů světa. Přesto se to Izraelcům i navzdory zlikvidování více než 15 tisíc členů Hamásu a dalších skupin nedařilo. A to až do středy 16. října, kdy na něj náhodou narazili několik kilometrů jižněji od poslední domnělé polohy na hranicích s Egyptem ve městě Rafáh.
Izraelská jednotka 828. brigády Bislamach tehdy procházela v rámci rutinní kontroly oblast Rafáhu Tal al-Sultán, když spatřila trojici ozbrojenců, kteří směřovali do jedné z téměř zničených budov. Vojáci je sledovali a na místo vyslali dron, který – jak se později ukázalo – zachytil poslední momenty maskovaného Sinvára, kdy se zraněný vůdce Hamásu zoufale pokusil izraelský bezpilotní letoun zastrašit klackem. O pár momentů později na dům Izraelci vypálili z tanku a všechny tři teroristy na místě zabili.
This is footage from an IDF drone moments before arch terrorist Yahya Sinwar was eliminated.
— Israel Foreign Ministry (@IsraelMFA) October 17, 2024
Justice has been served. pic.twitter.com/k5vSJfxdxp
Tehdy se vojákům na incidentu nic mimořádného nezdálo, na místě nebyla žádná početnější ani lépe vybavená stráž a ani žádní z izraelských rukojmí, kterých podle odhadů zůstává naživu nejméně 50. Na místo se proto vrátili až druhý den ráno ve čtvrtek 17. října a po obhlídce těl jim jedno z nich nápadně připomínalo Jahjá Sinvára. Ten utrpěl mnohočetná zranění a ležel napůl zakrytý množstvím trosek, pohled na zbytky jeho tváře a rysy jako jeho charakteristický špatný chrup a typicky tvarované uši podezření umocnily. Izraelci se v tomto případě mohli ujistit ještě jednou věcí. Sinvár totiž strávil od roku 1989 dlouhých 22 let v izraelském žaláři, kam byl odsouzen za vraždy Izraelců i Palestinců. V zajetí mu pak mimo jiné Židé zachránili život provedením operace nádoru mozku, než byl nakonec před třinácti lety propuštěn v rámci bezprecedentní výměny 1027 teroristů za izraelského vojáka Gilada Šalita. Díky operaci však měli Izraelci vzorky jeho DNA, které se následně nedávnou smrt vůdce Hamásu potvrdily.
„Po dokončení procesu identifikace těla lze potvrdit, že Jahjá Silvár byl eliminován," uvedla po srovnání vzorků DNA izraelská armáda. Podle Spojených států tak byla odstraněna překážka pro možný mír v oblasti a Palestinci mají teď možnost nastolit legitimní vládu. „Tato překážka byla zjevně odstraněna. Nelze však předvídat, že to znamená, že ten, kdo Sinvára nahradí, bude souhlasit s příměřím, ale odstraňuje to, co bylo v posledních měsících hlavní překážkou jeho dosažení," řekl podle Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller s tím, že posledních týdnech Sinvárův Hamás odmítal jakákoliv jednání o příměří. „Dnes jsme vyrovnali skóre. Dnes byla zlu zasazena rána, ale náš úkol stále nebyl dokončen. Drahým rodinám rukojmí říkám: Toto je důležitý okamžik ve válce. Budeme pokračovat v plné síle, dokud všichni vaši blízcí, naši milovaní, nebudou doma," komentoval situaci izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
K eliminace Sinvára došlo rok a devět dní od napadení Izraele. V odplatě za ní Izraelci před necelým měsícem rozšířili pásmo svých operací v severní oblasti od hranic v Libanonu navíc o Hizballáh, který je taktéž podporovaný Íránem. Po likvidaci kompletního velení tohoto hnutí v Bejrútu na konci září vstoupili izraelští vojáci do jižní části země a podobně jako v Gaze začali čistit území od lokálních buněk islamistů, které v posledních měsících zesílily raketové útoky proti izraelským městům na severu země. I zde praktikují členové Hizballáhu stejnou taktiku jako Hamás v Gaze, kdy své sklady a infrastrukturu kryjí uvnitř či v podzemí civilních budov.
Znepokojení nad civilními oběťmi už vyjádřil Washington, OSN pak tvrdí, že jeho prozatímní jednotky v Libanonu UNIFIL byly opakovaně terčem izraelské palby, která si vyžádala několik zraněných. Izrael však odmítá, že by na misi, která měla od roku 2006 podporovat slabou libanonskou armádu ve vyhnání Hizballáhu z pásma u hranic, cílil. Několikrát však její členy varoval, aby se stáhli z míst probíhajících operací.
Zdroj: BBC, Reuters, CNN