Skupina CSG a Ukrajinska bronetechnika podepsaly dohodu o výrobě dělostřelecké munice na Ukrajině
Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) bude spolupracovat s ukrajinskou zbrojovkou Ukrajinska bronetechnika na výrobě dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů přímo na Ukrajině. Tato dohoda je součástí většího balíku smluv, které obě společnosti podepsaly 2. října 2024 v průběhu mezinárodního fóra obranného průmyslu (DFNC2) v Kyjevě. Výroba 155 milimetrových dělostřeleckých granátů bude v rámci této spolupráce zahájena v příštím roce.
Na základě předmětné dohody poskytne skupina CSG ukrajinskému výrobci potřebné know-how a asistenci pro zahájení výroby dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů přímo na Ukrajině. Czechoslovak Group tímto krokem potvrdila svůj záměr navázat v oblasti dělostřelecké munice spolupráci s ukrajinskými podniky a pomoci napadené zemi s výrobou tohoto typu střeliva na jejím území. Podle plánů bude v roce 2025 v rámci spolupráce CSG a firmy Ukrajinska bronetechnika vyrobeno 100 tisíc kusů munice a v roce 2026 přesáhne roční produkce hranici 300 tisíc kusů. Výroba munice bude probíhat v Česku i na Ukrajině s cílem zvýšit a zrychlit výrobu pro ukrajinskou armádu a snížit cenu dělostřeleckých granátů. Výroba se bude týkat vícero typů velkorážové munice.
Smlouvu o spolupráci na výrobě velkorážové munice na Ukrajině považuje za důležitou Richard Kuběna, obchodní ředitel divize CSG Defence. „K podepsání dohody o lokalizaci výroby tankové i dělostřelecké munice z produkce CSG na Ukrajině nás vedlo zejména to, že si uvědomujeme, jak důležitá je pro Ukrajinu výroba vojenského materiálu na jejím území. Tato naše iniciativa vychází z myšlenky majitele skupiny CSG Michala Strnada transferovat a lokalizovat výrobu a na rozdíl od jiných společností jsme také podepsali smlouvu o její realizaci,“ uvádí Richard Kuběna.
Skupina CSG patří mezi společnosti, které Ukrajinu podporovaly dávno před ruskou vojenskou agresí. Již v roce 2018 dodaly členské společnosti CSG na Ukrajinu desítky samohybných houfnic a bojových vozidel pěchoty. Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, realizovaly členské firmy Czechoslovak Group pro Ukrajinu další významné dodávky vojenské techniky včetně tanků, bojových vozidel pěchoty, samohybných houfnic a systémů protivzdušné obrany. CSG zároveň intenzivně spolupracuje na dodávkách velkorážové munice pro Ukrajinu v rámci české muniční iniciativy. Nejnovější balík dohod o spolupráci se společností Ukrajinska bronetechnika a úspěšně realizované dodávky vojenské techniky na Ukrajinu demonstrují jasnou podporu skupiny CSG směrem k Ukrajině a jejím obráncům.
Mluvčí skupiny CSG Andrej Čírtek v souvislosti s transferem výroby na Ukrajinu uvedl: „Pro obranyschopnost Ukrajiny je nezbytné nejen dodávat vojenskou techniku či munici, ale hlavně posílit její kapacity obranného průmyslu. Každý stát, i když není v tak těžké bezpečnostní situaci, jako je Ukrajina, potřebuje jistotu dodávek a tu může zajistit jen průmysl na jeho území. Proto jsme se dohodli s ukrajinskými partnery na transferu know-how a asistenci při rozjetí výroby různých typů velkorážové munice, která bude zahájena již v roce 2025. Podrobnosti, jako je například lokalita výroby, samozřejmě z bezpečnostních důvodů nebudeme sdělovat.“
Důležitou roli při uzavírání dohod mezi CSG a podnikem Ukrajinska bronetechnika hrálo Ministerstvo obrany ČR a Agentura pro mezinárodní obrannou spolupráci AMOS. Oba tyto subjekty od začátku ruské invaze na Ukrajinu pomáhají s realizací pomoci napadené zemi ze strany soukromých společností a zároveň jsou klíčovými články i v probíhající české muniční iniciativě.
Zdroj: CSG