Slovensko prohlubuje obrannou spolupráci s USA
Slovensko učinilo významným krok v bilaterálních vztazích a obranné spolupráci se Spojenými státy americkými. Prohlásil to ministr obrany SR Jaroslav Naď po nedávném podpisu Dohody o spolupráci v oblasti obrany mezi vládami SR a USA v americkém Washingtonu. Pro Slovensko to mimo jiné znamená lepší přístup k obranným technologiím a zbraňovým systémům, včetně podpory v jejich financování.
Za americkou vládu podepsal Dohodu ministr zahraničních věcí Spojených států amerických Antony Blinken, přičemž samotnou dohodu a její přínosy pro obě země ocenil i jeho slovenský protějšek ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Ivan Korčok.
Foto: Slovensko prohlubuje obrannou spolupráci s USA | Ministerstvo obrany SR
„Bilaterální spolupráce mezi Slovenskem a Spojenými státy americkými je dlouhodobě na vynikající úrovni. Spolupráce v oblasti obrany s USA významně přispěla k úspěšné transformaci a modernizaci Ozbrojených sil SR, speciálně vzdušných sil a sil pro speciální operace. Dnes dáváme této spolupráci přiměřený právní základ. Jde o vyjádření našeho společného závazku, jako spojenců v rámci NATO, vůči transatlantické bezpečnosti,“ uvedl při této příležitosti ministr obrany SR Jaroslav Naď.
Zdůraznil také, že USA jsou pro Slovensko strategickým spojencem nejen z období modernizace OS SR, ale už z dob formování nezávislého Československa či integrace země do NATO. „Jsme partneři, jsme přátelé, jsme spojenci. Podpis této Dohody je proto dalším krokem v posouvání tohoto partnerství na vyšší level,“ řekl Naď.
Podepsaná Dohoda o spolupráci v oblasti obrany mezi vládami SR a USA obsahuje také interpretační doložky obou zemí. Obě potvrzují jednotné vnímání Dohody včetně vzájemného respektování suverenity a práva.
Dohoda o obranné spolupráci je standardní rámcová dohoda pro realizaci rozšířené a prohloubené spolupráce v oblasti obrany, kterou USA nabízejí svým partnerům, včetně amerických investic do obranných schopností a infrastruktury partnera prostřednictvím Evropské iniciativy odstrašování (EDI). Kromě Slovenska má takovou nebo obdobnou statusovou dohodu uzavřenou již 23 z 29 členských zemí NATO.
„Posílení obranné spolupráce s hlavním garantem naší bezpečnosti, obzvláště v době prohlubujících se nejistot a geopolitických pnutí, je pro Slovenskou republiku přirozeným krokem. Navíc je třeba si uvědomit, že tak děláme jako poslední země na východní hranici EU a NATO,“ zdůraznil šéf resortu diplomacie Ivan Korčok.
Zdroj: Ministerstvo obrany SR