Slovensko chce moderní hlavní bojové tanky, plánuje jich nakoupit až 104 kusů
Konec tanků T-72M1 ve slovenské armádě se zřejmě pomalu, ale jistě blíží. Dle nejnovějších informací chce Slovensko v příštích měsících učinit zásadní rozhodnutí v oblasti tankového vojska. Kromě reorganizace pozemních sil má být realizována akvizice až 104 nových hlavních bojových tanků.
Pozemní síly Ozbrojených sil Slovenské republiky procházejí v současnosti zásadní modernizací. V průběhu posledních dvou let byly podepsány smlouvy na nákup 76 vozidel Patria AMV XP 8x8 a 152 bojových vozidel pěchoty CV90 MkIV. Aktuální informace naznačují, že výrazné obměny techniky by se mohl dočkat i tankový prapor.
Několik zdrojů uvádí, že v průběhu nedávné konference „Future Armored Vehicles Central & Eastern Europe konference“, která se konala v maďarském hlavním městě Budapešť, kapitán Jakub Murček z odboru rozvoje pozemních sil, který spadá pod sekci modernizace Ministerstva obrany SR, nastínil plány na modernizaci slovenského tankového vojska. Dle jeho slov chce slovenský resort obrany nakoupit až 104 nových hlavních bojových tanků, které nahradí ve výzbroji slovenské armády zastaralé tanky T-72M1. Zároveň se má upustit od původních plánů životnost těchto tanků prodloužit a v následujících letech má také dojít k reorganizaci pozemních sil.
V současnosti mají Ozbrojené síly Slovenské republiky ve výzbroji 30 tanků T-72M1 a 15 tanků Leopard 2A4. Všech třicet tanků T-72M1 je dle údajů slovenské armády po době životnosti a potenciál na další prodlužování životnosti a bojeschopnosti těchto strojů je nízký. Tanky Leopard 2A4, které Slovensku darovalo Německo jako kompenzaci za dodání 30 bojových vozidel BVP-1 Ukrajině, jsou pokročilejší než tanky T-72, ovšem ani tyto tanky nepředstavují nejmodernější řešení. I z toho důvodu se intenzivně pracuje na realizaci záměru, který definuje Dlouhodobý plán rozvoje resortu ministerstva obrany s výhledem do roku 2035. Tím je rozhodnutí o pořízení nových hlavních bojových tanků ideálně do roku 2026.
Dle dostupných informací však kapitán Jakub Murček uvedl, že dohoda o nákupu nových hlavních bojových tanků by měla být uzavřena již v průběhu tohoto nebo příštího roku. Zatím se dá jen spekulovat o tom, jaké konkrétní tanky si Slovensko vybere, avšak zřejmě nejlogičtějším řešením, i v souvislosti s interoperabilitou v rámci regionu střední Evropy, je akvizice německých tanků Leopard 2 v nejmodernější verzi A8. Tyto tanky chce pořídit i Česká republika ve spolupráci s Německem. Nové tanky Leopard 2A7HU nyní přebírá také Maďarsko, které si je objednalo v prosinci 2018. O možnosti obstarat tanky Leopard 2A8 několikrát hovořil i ministr obrany SR Robert Kaliňák, který zároveň uvedl, že by se mohla výroba těchto tanků částečně přesunout na Slovensko.
Kromě tanků Leopard 2A8 se spekuluje také o možnosti pořízení tanků K2 Black Panther jihokorejské provenience, nebo amerických tanků M1A2 Abrams. Zatímco se o konkrétním typu tanků pro slovenskou armádu dá nyní jen spekulovat, o jejich počtu by mělo být jasno, jelikož kapitán Murček během výše uvedené konference zmínil, že v rámci reorganizace pozemních sil budou vytvořeny dva tankové prapory, z nichž každý bude disponovat 52 tanky.
Poměrně důležitým kritériem v rámci akvizice nových tanků by pro slovenský resort obrany mělo být i zapojení domácího obranného průmyslu. Na Slovensku se v minulosti tanky vyráběly ve státním podniku ZŤS v Martině a adekvátním podílem zapojení slovenského obranného průmyslu do tohoto projektu by slovenské podniky mohly na tuto tradici navázat. Jak již bylo zmíněno, o návrat výroby jednotlivých součástí tanků na Slovensko by chtěl usilovat i sám ministr obrany Robert Kaliňák.