Slovensko se může zapojit do společného nákupu tanků Leopard 2A8
V průběhu prosince ministryně obrany České republiky Jana Černochová oznámila, že Česká republika a Německo začaly oslovovat napříč Evropou země, které by se mohly zapojit do společného nákupu tanků Leopard 2A8. Jedním ze států, pro které by možnost nakoupit moderní tanky v rámci širší spolupráce mohla být zajímavá, je i Slovensko. To v současnosti přebírá od Německa starší tanky Leopard ve verzi 2A4.
Zájem o těžkou bojovou techniku napříč Evropou se pořád drží na vysoké úrovni. Výjimkou nejsou ani tanky, které lze stále považovat za hlavní palebnou sílu proti obrněným formacím protivníka. I z toho důvodu se země starého kontinentu snaží hledat možnosti, jak nahradit zastaralou výzbroj a zavést do výzbroje nové, moderní tanky, které jsou přizpůsobeny pro bojiště 21. století. Faktem je, že jediným v současnosti vyráběným tankem na území Evropy je tank Leopard 2 německé provenience a není tak divu, že o tento tank jeví zájem mnoho evropských států.
Momentálně o nákupu tanků Leopard v nejnovějším provedení 2A8 jedná i Česká republika, kdy resort obrany v květnu minulého roku informoval, že Česko má zájem o společný nákup nejnovějších tanků Leopard 2 společně s Německem. Ministerstvo obrany zároveň předpokládá, že v případě rozšíření společné akvizice o další země by se snížila cena pořizované techniky a zkrátily by se také dodací lhůty. Česko by podle dostupných informací chtělo obstarat celkem 77 tanků Leopard 2A8, které by ve výzbroji postupně nahradily tanky T-72M4 CZ.
Na nedávné tiskové konferenci ministryně Jana Černochová uvedla, že do nákupu tanků Leopard 2A8 by se mohly zapojit i pobaltské státy a Slovensko. Česká republika i Německo již zmíněné země oslovily s možností zapojit se do plánované akvizice. Zejména pro Slovensko se jedná o zajímavou příležitost, jak pořídit moderní tankovou výzbroj kompatibilní s mnoha evropskými partnery a spojenci.
V současnosti Slovensko disponuje 30 staršími tanky T-72M1 a postupně přebírá tanky Leopard 2A4, které v počtu 15 kusů Slováci obdrží od Němců jako kompenzaci za pomoc Ukrajině. Díky těmto tankům se výrazně zvýší tankové schopnosti Ozbrojených sil Slovenské republiky, ovšem ani tanky Leopard 2A4 nelze označit za nejmodernější systémy. Co se týče tanků T-72, tak podle údajů OS SR jsou všechny tyto stroje po době životnosti, na druhé straně bývalý ministr obrany Jaroslav Naď na začátku roku 2023 uvedl, že všechny tanky T-72 jsou v bojeschopném stavu. Je však třeba připomenout, že tanky T-72 byly vyrobeny ještě v časech Československa ve státním podniku ZŤS v Martině. V 80. letech minulého století se zde vyráběly zejména bojové a ženijní verze těchto strojů a roční produkce se pohybovala v rozmezí 300-400 tanků. Jak zároveň přiblížil Ján Segľa, bývalý ředitel ZŤS Martin, výrobním rekordem podniku bylo 417 vyrobených tanků za jeden rok.
Absenci moderní tankové techniky opakovaně zmiňuje i Komplexní hodnocení obrany SR, které slovenské ministerstvo obrany každoročně publikuje na svých stránkách. I z toho důvodu se do Dlouhodobého plánu rozvoje Ministerstva obrany s výhledem do roku 2035, který byl přijat v roce 2022, promítla ambice pořídit nové hlavní bojové tanky do roku 2026. Aktuální možnost zapojení se do společné akvizice tanků Leopard 2A8 pak může toto rozhodnutí urychlit. Zároveň se zvyšuje pravděpodobnost zavedení moderní tankové platformy do výzbroje OS SR ještě v tomto desetiletí, což je pro rozvoj slovenské armády klíčové. Nabízí se také vytvoření silné středoevropské průmyslové základny, která by ve spolupráci s výrobcem Leopardů, firmou KMW, zajišťovala servis, opravy a výrobu náhradních dílů. Tímto by se do akvizice zapojily i podniky domácího obranného průmyslu, které pak mohou společně vytvořit silný a odolný regionální dodavatelský řetězec.
Zdroj: Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo obrany SR