Tanky Leopard 2 jsou pro Slovensko nejlepší možnou volbou
V souvislosti se stále probíhající válkou na Ukrajině hledají země NATO možnosti, jak dále Ukrajinu podporovat. Jednou z preferovaných možností je dodávka techniky z bývalých zemí sovětského bloku, kterou dokáží ukrajinští vojáci ovládat a nepotřebují k tomu další výcvik. Mezi tento druh techniky patří i tanky T-72, které má ve své výzbroji i Slovensko. To svých 30 tanků T-72M1 Ukrajině zatím neposkytlo, a to i navzdory faktu, že Německo, tak jako v případě České republiky, Slovensku nabídlo jako náhradu tanky Leopard 2. Tuto nabídku však Slovensko odmítlo, nicméně jednání s Německem pokračují, což je jednoznačně dobrá zpráva pro budoucnost slovenského tankového vojska.
Válka na Ukrajině se táhne už víc než 5 měsíců a země Severoatlantické aliance hledají možnosti jak Ukrajině i nadále poskytnout vojenskou pomoc. Aktivní je v tomto směru i Slovensko, které už na Ukrajinu poslalo například systémy protivzdušné obrany S-300 PMU, 5 vrtulníků Mi-17 a Mi-2, nebo naposledy i letouny MiG-29. Již delší dobu se spekuluje o tom, že by Slovensko mohlo Ukrajině darovat také své tanky T-72M1, k tomu však zatím nedošlo, a to i navzdory nabídce, která z Německa přišla. Německo nabídlo Slovensku 15 tanků Leopard 2A4 jako náhradu za 30 zastaralých tanků T-72. Podle Ministerstva obrany SR se jedná o nedostatečný počet a Slovensko by muselo přistoupit ke koupi dalších tanků, protože Slovensko potřebuje pro svůj tankový prapor tanků 30.
Z kvantitativního hlediska se dá postoj slovenského rezortu obrany pochopit. Mít ve výzbroji místo 30 tanků jenom 15 je samozřejmě velký rozdíl a je jasné, že armáda tak ztratí část svých schopností. Na druhou stranu, jeden tankový prapor v rámci NATO činí 44 tanků, a i kdyby Slovensko obdrželo 30 tanků Leopard 2, stále by zde byla potřeba dosáhnout cílového počtu 44 tanků. Stejný počet 15 tanků nabídlo Německo i České republice, která plánuje s Německem dále jednat o koupi až 50 tanků Leopard ve verzi 2 A7+. Tanky Leopard 2 jsou obecně považovány za světovou špičku a je zde mnoho důvodů, proč by Slovensko mělo pokračovat v jednáních s Německem s cílem přezbrojit svůj tankový prapor německými stroji Leopard 2.
Proč Leopard?
Tanky Leopard 2 mají Slovensku jednoznačně co nabídnout. Jsou to jediné tanky na evropském kontinentu, jejichž výroba stále probíhá a na starost ji má společnost Krauss-Maffei Wegmann sídlící v Mnichově. Geografická blízkost výrobce je jednou z klíčových výhod platformy Leopard 2. Z hlediska geografie je důležité zmínit také fakt, že po tom, co Česko obdrží tanky Leopard 2A4, budou všechny sousední země Slovenska, kromě Ukrajiny, disponovat různými verzemi právě německých tanků Leopard 2. To je pro Slovensko důležitá zpráva, protože využívaní jedné platformy zvyšuje interoperabilitu armád středoevropských zemí. Celkem se v Evropě nachází až 13 uživatelů tanků Leopard 2, najdeme je však také v Severní a Jižní Americe, nebo v Asii. Všichni uživatelé jsou zároveň sdruženi v neformálním spolku LeoBen. Tento spolek je platformou pro uživatele tanků Leopard 2, v rámci kterého si tito můžou mezi sebou sdílet zkušenosti a poznatky s tanky Leopard 2 a zároveň spolek umožňuje svým členům komunikovat přímo s výrobcem těchto tanků. Přímá komunikace s výrobcem prostřednictvím tohoto spolku nabízí i možnost společného nákupu náhradních dílů, což je ekonomicky výhodnější.
I když Ministerstvo obrany SR argumentovalo, že počet 15 tanků Leopard 2A4 není dostatečný, je potřeba mít na paměti o jaké tanky jde. Zatímco 30 tanků T-72 je za hranicí své životnosti a nemá smysl je dále modernizovat, tanky Leopard 2A4 je možné modernizovat na modernější verze 2A5, 2A6, a dokonce i na verzi A7. To znamená, že Slovensko, které chce otázku kolem svého tankového vojska rozseknout do roku 2026, by získalo tanky, stále splňující požadavky moderního bojiště. Navíc se nabízí i možnost nákupu tanků Leopard v nejnovější verzi 2A7+ v koordinaci s Českou republikou. Ministerstvo obrany ČR mimochodem nedávno uvedlo v souvislosti s nákupem nových pásových BVP, že bude svůj postup koordinovat se Slovenskem, jelikož obě země chtějí nakoupit vozidla CV90. Nic tak nebrání tomu, aby se obdobná spolupráce a koordinace realizovala i v případě nákupu tanků. Obě země by zároveň mohly využít kapacity svého obranného průmyslu a na údržbě a modernizaci tanků by mohly spolupracovat a podpořit tak své ekonomiky a zaměstnanost.
Tanky Leopard 2 mají každopádně Slovensku co nabídnout, a proto by Ministerstvo obrany SR mělo z jednání s Německem vytěžit maximum. Platforma Leopard 2 je ve světě osvědčená, nabízí vývojový potenciál na minimálně dalších 20 let a zároveň splňuje všechny předpoklady k nasazení na moderním bojišti. Konflikt na Ukrajině rovněž dokazuje, že tanky ani zdaleka neřekly v moderním vedení války poslední slovo, a proto by Slovensko nemělo zachování této schopnosti brát na lehkou váhu.