Účast v zahraniční operaci otevřela strakonickému vojákovi oči
Strakonický útvar čeká historický okamžik. Poprvé bude stavět úkolové uskupení do zahraniční operace. Již za necelý půlrok se strakoničtí vojáci přesunou do Litvy, aby zde společně cvičili s ostatními příslušníky aliančních armád a podíleli se na kolektivní obraně NATO.
Pro část strakonických vojáků se bude jednat o první zkušenost v zahraniční operaci. Jiní již zahraniční misi absolvovali. Nasazení v Afghánistánu má za sebou například rotný J. L. Přes půl roku zde působil v rámci leteckého poradního týmu, jehož jádro tvořili příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou a pražské Hradní stráže. Jejich hlavním úkolem byl výcvik a výuka pilotů i techniků vzdušných sil afghánské armády. Strakonický voják byl součástí skupiny ochrany, tedy takzvaných Guardian Angels („strážní andělé“). Tato jednotka měla na starosti ochranu českých a koaličních lektorů.
Foto: Strakoničtí se vojáci se připravují na zahraniční misi do Litvy. Jednotka je vyzbrojena protiletadlovými raketovými komplety RBS-70 (na snímku). Vojáci budou v Litvě zabezpečovat protivzdušnou obranu bojového uskupení, jehož bude česká jednotka součástí. | army.cz
Příprava do mise
„Náročná pro mě byla spíš příprava než samotné nasazení. Absolvovali jsme několikaměsíční výcvik, při kterém byl kladen důraz na střeleckou a taktickou přípravu. Součástí byl i specializovaný kurz ochrany osob. Všechny činnosti jsme museli mít dokonale nadrilované,“ popsal rotný J. L. přípravu do mise, která zpravidla probíhala v Náměšti nad Oslavou nebo ve Vyškově.
U strakonického útvaru je jeho hlavní pracovní náplní obsluha radiolokačního čidla. Příprava do zahraniční mise byla pro něj náročná i proto, že se vymykala jeho běžné činnosti ve Strakonicích.
Foto: Příprava jednotky pokračuje i v zimních měsících | army.cz
Raketové útoky
Během nasazení v Afghánistánu zažil několik raketových útoků na základnu. „Byli jsme dobře vycvičení. Věděli jsme, co máme dělat,“ vysvětlil strakonický voják, proč si nepřipouštěl strach. Na život v zahraniční misi si podle svých slov zvykl rychle. „Ačkoliv jsme byli v pohotovosti 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, měli jsme čas i na odpočinek. Jistě mi scházela rodina a přítelkyně, ale byli jsme v kontaktu.“
Jeho blízcí se již vyrovnali s tím, že jako voják může být nasazen do zahraniční operace. „Od začátku věděli, že když se naskytne tato příležitost, budu ji chtít využít. S rodiči i partnerkou si říkáme vše na rovinu,“ podotkl rotný J. L.
Mise jako velká zkušenost
Účast na misi v Afghánistánu hodnotí jako velkou zkušenost. „Když jsem viděl, v jakých podmínkách žijí lidé v Afghánistánu, uvědomil jsem si, že se tady máme dobře,“ objasnil rotný, jak mu mise otevřela oči jako člověku. Přínosem pro něj samozřejmě byla také jako pro vojáka. „Zdokonalil jsem se ve střeleckých, taktických a dalších vojenských dovednostech. Procvičil jsem si angličtinu. Mnohé věci, jež se jako vojáci učíme, mi teď dávají větší smysl, když jsem si je vyzkoušel na vlastní kůži při skutečném nasazení,“ uvedl rotný J. L.
Foto: Příslušníci jednotky Guardian Angels museli být schopni, v případě potřeby, poskytnout první pomoc zraněnému. Svoje dovednosti pilovali při speciálním zdravotnickém výcviku CLS (Combat LifeSaver). | army.cz
Jedno dlouhé cvičení
Do Litvy se připravuje i četař M. H. Pro něj to naopak bude první zahraniční mise. „Beru to jako jedno dlouhé cvičení. Partnerka je soběstačná a respektuje, že to patří k mé práci,“ potvrdil starou známou pravdu, že pro vojáky je důležitá i podpora rodiny.
Strakoničtí vojáci budou v Litvě cvičit společně s příslušníky dalších armád NATO. „Několik měsíců důkladně prověří naši spolupráci s aliančními partnery. Bude to mnohem náročnější, než když se setkáváme při mezinárodním cvičení, které trvá dva týdny. Bude to i důležitá zkouška pro náš kolektiv na jednotce,“ míní voják, který slouží u protiletadlového kompletu RBS-70 a se svými kolegy se tak bude podílet na zabezpečení protivzdušné obrany bojového uskupení, jehož bude česká jednotka součástí.