Rusové zesilují útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a hlásí postup u Pokrovsku
Ukrajina zažila další masivní ruský útok na energetickou infrastrukturu, jeden z největších v tomto roce. Okupanti vyslali na 300 raket a dronů, ukrajinské PVO se jich podařilo sestřelit osmdesát. V některých oblastech byla zvlášť v zimě stěžejní zařízení poškozena zatím nejhůře. Jde o další ruskou eskalaci s cílem ochromit ukrajinské obyvatelstvo. Podle Kremlu šlo o odplatu za použití amerických raket na ruském území. Tam dál probíhají boje v Kurské oblasti, kde podle prezidenta Volodymyra Zelenského pokračuje nasazení vojáků ze Severní Koreje. V Doněcké oblasti na jihovýchodě Ukrajiny se pak Rusové přiblížili k branám strategického města Pokrovsk.
„Většina ukrajinských jaderných reaktorů, které jsou v provozu, dnes brzy ráno opět snížila svůj výkon elektřiny po obnovených útocích na energetickou infrastrukturu země, což dále zdůrazňuje přetrvávající rizika pro jadernou bezpečnost během vojenského konfliktu,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi, aniž by zmínil Rusko jako agresora – na rozdíl od předchozích rezolucí, kde se Moskva výslovně jako viník uváděla. Dohlížecí orgán nicméně před ohrožením sítě varuje dlouhodobě. „Naše týmy nasazené na Ukrajině byly svědky toho, jak rostoucí nestabilita ukrajinské energetické infrastruktury v důsledku častých vojenských útoků v posledních měsících ovlivňuje schopnost bezpečně provozovat jaderné elektrárny v zemi,” dodal šéf MAAE.
The largest statue of Hafez al-Assad in all of #Syria, located in the town of Deir Atiyah, north of #Damascus, has just been toppled.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) December 9, 2024
People sing: "Raise your head, you are a free Syrian" as they dance on the toppled #Assad. pic.twitter.com/cNl8hWfKW0
Podle Kremlu šlo o reakci na ukrajinský útok na vojenskou leteckou základnu v jihozápadním Rusku za použití raket vyrobených v USA. Této rétorice nahrávají i poslední výroky budoucího amerického prezidenta na toto téma. „Jen eskalujeme tuto válku a zhoršujeme ji. To se nemělo dovolit. A nejde jen o rakety, ale i o jiné typy zbraní," řekl Donald Trump v rozhovoru pro časopis Time u příležitosti jmenování osobností roku tímto magazínem. Umožnění používat americké zbraně i delšího doletu na ruském území současnou administrativou Joea Bidena označil za bláznivé. A s tím souhlasí Moskva, podle které jsou tyto výroky zcela v souladu s její doktrínou. „Dělá to na nás dojem. Je zřejmé, že Trump přesně chápe, co situaci eskaluje," reagoval podle BBC Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
Eskalace se nicméně dopouští opakovaně právě Rusko, což podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dokládá v poslední době stále častější nasazování severokorejských vojáků dodaných v rámci novodobé osy zla na pomoc, prozatím v Kurské oblasti, kam Ukrajinci provedli výpad na začátku srpna. Podle Kyjeva ruská armáda do svých řad Severokorejce začlenila už ve velkém počtu a jednotky z KLDR už údajně utrpěly značné ztráty. Sám Zelenskyj podle Institutu pro studium války zdůrazňuje, že v budoucnu může být spřátelená armáda nasazena i v jiných částech fronty.
„Je to poprvé, co ukrajinský představitel oznámil, že severokorejské síly provádějí útočné operace od chvíle, kdy ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov v rozhovoru pro jihokorejskou národní stanici KBS 5. listopadu prohlásil, že se ukrajinské síly zapojily do ‘menších’ střetů se Severní Koreou,” všímá si ISW. Nasazení Severokorejců potvrdili nezávisle na ukrajinských zdrojích i ruští váleční blogeři, podle kterých se společné jednotky Ruska a KLDR podílely na bojích o město Plechovo jižně od Sudži.
Mezitím v Doněcké oblasti na Ukrajině Rusové postoupili až ke strategicky důležitému městu Pokrovsk ležícímu na linii zásobování pro východní frontu. Agresor hlásí, že se přiblížil jižnímu cípu města, z východu na něj tlačí přes předměstí Myrnohrad. Některé zdroje hovoří o tom, že Rusové už do Pokrovsku vstoupili. Podle analytiků by se pak soustředili na dobytí asi hodinu a půl vzdáleného města Časiv Jar na průsečíku od Bachmutu a dalších Ruskem dobytých obcí, které by tak uzavřely širší okupovanou oblast.
Ukrajinská armáda nepřímo ruský postup u Pokrovsku připouští a podle Reuters uvedla, že se Rusům podařilo zničit nebo obsadit několik jejích pozic kolem města. Jeho ztráta by pro Ukrajinu kromě zmiňovaných obtíží s logistikou a zásobováním pro zbytek frontové oblasti znamenala i citelný zásah pro v této době zvlášť důležitý ocelářský průmysl. V Pokrovsku se nachází jediný ukrajinský důl na koksovatelné uhlí stěžejního při výrobě strategické suroviny. Pokud by tento zdroj vypadl, produkce ukrajinské oceli by mohla podle odhadů spadnout i o víc než polovinu.
Zdroje: BBC, MAAE, ISW