Velká videoreportáž: Česká účast na prestižním veletrhu Eurosatory 2024
Ve dnech 17.–21. června se v Paříži uskutečnil další ročník mezinárodního veletrhu obranných technologií a vojenské techniky Eurosatory, který je největší událostí svého druhu v Evropě. Se svou vojenskou technikou a systémy se na veletrhu prezentovalo přes 2 000 firem z více než šesti desítek zemí včetně České republiky. A právě na české zástupce obraného průmyslu se v tomto článku zaměříme.
Video: Velká videoreportáž: Česká účast na prestižním veletrhu Eurosatory 2024 / CZ DEFENCE
Největší prezentační stánek měla již tradičně skupina Czechoslovak Group (CSG), která letos do Paříže opět přivezla demonstrátor samohybné houfnice MORANA. Tento dělostřelecký systém se stále testuje a průběžně zlepšuje tak, aby splňoval ty nejvyšší požadavky.
Letos se na stánku CSG odehrála také světová premiéra v podobě představení 3. generace modelové řady Tatra Force pro armádní použití. Nejviditelnějším prvkem nejnovější generace Tatra Force je nově řešená kabina, a to jak v krátkém (dvoudveřovém), tak i dlouhém (čtyřdveřovém) provedení s řadou nadstandardních bezpečnostních prvků, vylepšeným interiérem nebo digitalizovanou palubní deskou a moderní elektronikou.
Součástí vystavovaného portfolia produktů holdingu CSG byla také velkorážová munice či vybrané systémy od společnosti Retia, jako např. unikátní malý přenosný radar, který detekuje živé bytosti za zdí ReTwis 5+, víceúčelový 3D radar pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících cílů s malou odraznou plochou ReGuard.
Na letošním Eurosatory se v rámci českého zastoupení odehrála další světová premiéra, a to představení nové pušky Bren 3 od České zbrojovky. Zbraň by měla vynikat hlavně vysokou přesností, extrémní odolností, velkým střeleckým komfortem a naprostou spolehlivostí.
Pozornost návštěvníků poutaly také vozidla MARS 4x4 od české společnosti SVOS. K vidění byla již dříve prezentovaná varianta vozidla s integrovaným protiletadlovým systémem RBS 70 NG a nově pak varianta se zbraňovou stanicí Gladius 12 od společnosti EVPÚ Defence.
Společnost EVPÚ Defence na letošním Eurosatory kromě svých vybraných zbraňových stanic představila také novinku v podobě nositelného laserového výstražného systému ARGUS. Systém získal svůj název podle řeckého mýtu o stookém obru, který nikdy nespí a představuje průkopnické řešení v oblasti taktické výstroje, jehož cílem je zvýšit schopnost vojáků přežít a zlepšit jejich situační povědomí na bojišti.
Dalším českým vystavovatelem byla společnost STV Group, která je v současné době jediným výrobcem velkorážové munice v České republice. Již v minulosti jsme v rámci zmíněné společnosti měli možnost osobně vidět plnění velkorážové munice trhavinou prostřednictvím technologie šnekování a v současné době STV Group své schopnosti týkající se výroby velkorážové munice dále rozšiřuje.
V rámci české reprezentace na prestižním pařížském veletrhu nechyběly ani členové skupiny Omipol, a to společnosti ERA, která je již řadu let špičkovým vývojářem systémů a technologií pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu a společnost Mesit, která se specializuje na výrobu vysoce specializovaných systémů, jako jsou například různé prostředky taktické komunikace, vozidlové interkomy a náhlavní soupravy.
K vidění bylo kromě jiného také portfolio vysoce kvalitních produktů v oblasti optiky pro zobrazovací a osvětlovací systémy od společnosti Meopta.
Kromě zmíněných zástupců českého obranného průmyslu byly na letošním pařížském veletrhu přítomny i další významné české společnosti jako např. Quittner & Schimek, Ray Service, ANV a další.
Na letošním Eurosatory jsme se mohli opět přesvědčit, že zástupci českého obranného průmyslu umí vyrábět moderní systémy na světové úrovni, které navíc umí skvěle prezentovat. Vysokou kvalitu a konkurenceschopnost produktů českých firem naší redakci potvrdil i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.
Zdroj: Eurosatory 2024