Vylepšené verze armádních robotů poslouží doma i v zahraničí
Celkem 7 kusů nových robotů dostali v tomto týdnu pyrotechnici 15. ženijního pluku. Vylepšená verze původního Talonu 4 a Dragon Runneru (DR) 20 nabízí např. větší dosah signálu nebo univerzální zařízení, které může ovládat více robotů najednou.
Foto: Dragon Runner 20 při zkoušce ovládání | Ministerstvo obrany ČR
Největším přínosem je nový radiový systém MPU 5. „Díky němu může operátor s jedním ovládacím zařízením řídit jak Talon, tak i DR 20 nebo může ovládat více robotů stejného typu v jednom okamžiku,“ přiblížil jeden z benefitů vylepšených strojů kapitán Marek Pražák, náčelník skupiny přípravy k identifikaci hrozeb CTIP (Centrum technické a informační podpory) 15. ženijního pluku. Zároveň dodává, že díky nové technologii si mohou roboti předávat i signály a tím zabezpečí větší dosah. Zatím mohli pyrotechnici roboty ovládat na maximální vzdálenost 800m. Protože si noví roboti mohou informace mezi sebou předávat, dosah se tak zvýšil jednou tolik. „Teoreticky by se mohli roboti postavit za sebou a operátoři by jich mohli řídit třeba několik v řadě. Ale vzhledem k tomu, že v terénu nemáme dokonalé podmínky a také technologie občas zklame, doporučujeme propojovat pouze dva kusy,“ podotknul Kyle Harrington z dodavatelské firmy ze severní Ameriky, která roboty vyrábí a v rámci toho zajišťuje i zaškolení českých pyrotechniků.
Foto: Školení pyrotechniků na nové verze robotů vedli zástupci americké dodavatelské firmy | Ministerstvo obrany ČR
Velkou výhodou je i design nového ovládacího zařízení. U předchozí verze je veškeré ovládání uloženo v 15 kilovém kufru. „U páté generace se používá mnohem menší přístroj ve stylu herní konzole. Proto je manipulace s ním daleko jednodušší a také váží mnohem méně,“ vysvětlil další výhody vylepšené verze robotů major Radek Zápotocký – náčelník oddělení přípravy Centra technické a informační podpory 15. ženijního pluku.
15. ženijní pluk v současné době disponuje 31 roboty. Z toho jsou 2 velkého typu (Teodor a ROV Deffender Talon), 18 střední (Talon 4 a 5) a 11 malé velikosti (Dragon Runner 10 a 20). „ Robot je prostředek pro tzv. odstupnou manipulaci. Aby pyrotechnik v počáteční fázi zásahu nemusel jít přímo k hrozbě, tak pošle robota, který má čidla, senzory a kamery. Pomůže mu tak na dálku určit, o jakou hrozbu se jedná a na základě získaných dat se také rozhodne, jak bude postupovat při zneškodňování,“ popsal využití robotů major Zápotocký.
Foto: Dragon Runner 20 při zkoušce ovládání | Ministerstvo obrany ČR
Malí roboti se používají více na průzkum. Jsou limitovaní velikostí nebo dosahem ramene a neunesou takovou zátěž. Na druhou stranu jsou menší a mohou se přenést např. v batohu. „Na většího Talona je možné zavěsit různá příslušenství, jako je např. rozstřelovač, brokovnici, různé nářadí. Zvládne otevřít i dveře od auta nebo propíchnout pneumatiku. Může také jezdit po schodech až ve sklonu 40°,“ dodal kapitán Pražák. Jako specialista přes CBRN (chemical, biological, radiological a nuclear) hrozby poukázal i na to, že se obě verze robotů mohou vystrojit i přístroji na identifikaci nebezpečných látek. „Takové roboty nazýváme HAZMAT, nebo HAZMAT ready – to je robot, který je připravený na zavěšení přístrojů, ale ve své výbavě je přímo nemá.“
Vylepšené verze prošli tříletou testovací lhůtou. V americké armádě už pomáhají jak pozemním jednotkám, tak i námořnictvu. „ Kvůli Covidu se naše dodávky do zahraničí hodně omezily. Můžeme ale říct, že Česká republika je hned po Americe jednou z nejlépe vybavených zemí co se robotického materiálu týká,“ zhodnotil školitel Kyle Harrington.
Pyrotechnici 15. ženijního pluku se teď s novými roboty učí pracovat. Budou se využívat jak při výcviku, tak i do zahraničních operací. V současné době se to týká např. Litvy nebo Slovenska.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR