Ženy jsou neoddělitelnou součástí armády. Jejich zájem o službu v ozbrojených silách má vzrůstající tendenci
Česká armáda patří v rámci Aliance ke členům s největším zastoupením žen v uniformě. Každý sedmý voják je totiž žena, což je 14 % z celkového počtu vojáků v AČR. Ženy v naší armádě zastávají řadu odborností, v Armádě České republiky tak naleznete např. výsadkářky, pilotky, zdravotnice či řidičky.
Foto: Česká armáda patří v rámci Aliance ke členům s největším zastoupením žen v uniformě. | AKIS
„Ženy, stejně jako muži, by se měly pokoušet o nemožné. A pokud neuspějí, jejich neúspěch by měl být výzvou pro ostatní,“ zní slavný citát zřejmě nejznámější pilotky světa Amelie Earhartové. Ta v roce 1932 překonala ve svém letounu Lockheed Vega zcela sama Atlantský oceán a stala se tak první ženou, která uskutečnila sólový přelet Atlantiku. A to nebylo vše. Earhartová překonávala celou řadu rekordů, včetně rychlostních a dokázala tak, že i žena dokáže zastat do té doby typicky mužské role. Earhartová se následně stala inspirací pro řadu žen po celém světě, které se odvážily zastávat profese původně určené primárně pro muže, včetně určitých postů v armádě. Dnes obléká uniformu Armády České republiky zhruba 3 800 žen, do roku 2030 bych jich pak dle plánů mělo být nejméně 4 500. V rámci NATO pak v tuto chvíli nosí uniformu cca 290 000 žen.
„V roce 2022 si podalo žádost o povolání do služebního poměru celkem 4 511 uchazečů, z toho 872 žen (19,3 %). Do služebního poměru bylo přijato 1 667 uchazečů, z toho 233 žen (13,9 %),“ říká podplukovnice Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení Generálního štábu AČR.
První brigádní generálka v historii AČR Lenka Šmerdová v minulosti řekla o ženách v armádě, že jsou úspěšné a vytrvalé. „Při výběru do armády jsou ženy úspěšné. Jejich vytrvalost a houževnatost se projevuje i v kurzech základní přípravy, které jsou povinné pro všechny nováčky přicházející do armády, a to bez rozdílu jejich dalšího zařazení. Tento kurz, který je náročný fyzicky i psychicky, je stejný pro všechny, muže i ženy,“ řekla Šmerdová, která dodala: „Dnes již žena vojákyně není ničím výjimečným. Dívky studují na střední vojenské škole, jako vojákyně z povolání na vysoké škole, ženy slouží téměř u všech vojenských jednotek, mají své zastoupení i v jednotkách aktivní zálohy a mohou se přihlásit i na dobrovolné vojenské cvičení. Prostě ženy působí ve všech hodnostech i odbornostech, a to jak doma, tak v zahraničí.“ Podle gen. Šmerdové jsou ženy neoddělitelnou součástí armády a jejich zájem o službu v ozbrojených silách má stále vzrůstající tendenci. Údajně také roste i zájem žen o službu v aktivní záloze.
A na jakých pozicích můžeme ženy sloužící v AČR potkat? V naší armádě můžeme potkat např. pilotku, výsadkářky ze 43. výsadkového pluku, zdravotnice, řidičky (včetně řidiček BVP) a nechybí ani mechaničky, letecké mechaničky, zbrojířky, operátorky, střelkyně, vojenské policistky či psovodky.
„Armáda má ženy i v pozorovatelských misích OSN, například ve Středoafrické republice, Kongu nebo Kosovu,“ řekla po loňské konferenci OSN v mongolském Ulánbátaru tehdejší mluvčí generálního štábu plukovnice Magdalena Dvořáková. Právě Dvořáková nyní absolvuje další vzdělávací kurzy v zahraničí, a kdo ví, třeba se v dohledné době v rámci AČR dočkáme již třetí generálky.
Česká republika pak v rámci NATO zaujímá přední místo, co se žen v uniformě týká.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR