AČR ukončila svoji činnost na jižní Moravě: Celkem se vystřídala téměř tisícovka vojáků
Na jižní Moravě se v rámci likvidace následků pohromy způsobené tornádem vystřídala téměř tisícovka našich vojáků. Ti s těžkou ženijní technikou dva měsíce pomáhali se záchrannými i likvidačními pracemi. Spousta dalších profesionálních vojáků i vojáků v Aktivní záloze pak pomáhala jako dobrovolníci. Pojďme se podívat, jak naši vojáci na jižní Moravě působili.
Foto: Vojáci z útvaru v Bučovicích vyrážejí na pomoc | Ministerstvo obrany ČR
Na Hodonínsku se ve čtvrtek 24. června prohnala mohutná bouře s tornádem, která způsobila v dané oblasti velké škody. Padaly stromy, vichr strhával střechy. Následující den evidovali záchranáři až 200 zraněných osob. Naši vojáci ihned vyrazili do postižené oblasti na pomoc s odstraněním následků ničivé bouře.
V obci Hrušky od samého začátku pomáhali ženisté ze 153. ženijního praporu s 15 kusy vyprošťovací a ženijní techniky s obsluhou. Na pomoc jim pak 25. června vyrazili další kolegové (8 kusů techniky s obsluhou) z Bechyně, kde sídlí 15. ženijní pluk. Další vojáci byli připraveni k nasazení. Tehdy záleželo na požadavcích tamního Hasičského záchranného sboru (HZS), který velel zásahu a vše koordinoval, zdali si vyžádá další pomoc našich vojáků.
Ten samý den, tedy 25. června, pak bylo vysláno dalších 150 vojáků z útvaru v Bučovicích (74. mechanizovaný prapor), kteří pomáhali hasičům v postižených vesnicích na jižní Moravě a posílili naše ženisty, kteří již pracovali na místě.
Foto: Vojáci pomáhají odstraňovat následky ničivé bouře | Ministerstvo obrany ČR
V následujících dnech se začaly rojit škaredé komentáře lidí, kteří tvrdili, že naše armáda pomáhá málo, nebo dokonce vůbec. V té době bylo na jižní Moravě nasazeno 175 vojáků, kteří pomáhali v obci Hrušky a v pohotovosti byl tehdy další odřad ženistů a nespočet dobrovolníků z řad profesionálních vojáků, ale i záložáků, kteří byli na místě i v době svého osobního volna. Lidé, kteří tehdy nesmyslně komentovali účast našich vojáků na jižní Moravě si bohužel neuvědomovali, že vše podléhá jasným pokynům krizového štábu a velitele zásahu, kteří rozhodují o posílení dalšími vojáky. Některým lidem uniklo, že armáda nemůže sama sebe nikam poslat, a to nikdy. Je to základní prvek demokratické kontroly. Rozhoduje zákon a ne přání. O tom, kde konkrétně budou naši vojáci pomáhat, pak rozhodují místní samosprávy, krizové štáby a záchranáři. Všechny složky řídí velitel zásahu (hasič). Armáda měla tehdy v pohotovosti dostatek vojáků na jakýkoli úkol a čekala jen na výzvu.
Foto: Ženijní technika v akci | Ministerstvo obrany ČR
Pokud v prvních dnech nebyli v nějaké konkrétní vesnici naši vojáci vidět, nebylo to proto, že by nechtěli. Prostě je tam nikdo nepovolal a zřejmě operovali jinde, kde to bylo v dané chvíli zapotřebí více.
Foto: Vojáci pomáhají odstraňovat následky ničivé bouře | Ministerstvo obrany ČR
Je třeba podotknout, hned v prvních dnech po pohromě způsobené tornádem se desítky profesionálních vojáků i vojáků v Aktivní záloze zapojilo do pomoci v postižené oblasti, a to zcela z vlastní vůle. Na jižní Moravě zcela dobrovolně pomáhali např. naši vojáci v Aktivní záloze z Brna, kteří na místě byli už dvanáct hodin po ničivé bouři. Zakrývali střechy, odklízeli trosky, pomáhali ve skladech materiálu a taky na kontaktních místech krizového štábu.
Foto: Na jižní Moravě zcela dobrovolně pomáhali např. naši vojáci v Aktivní záloze z Brna, kteří na místě byli už dvanáct hodin po ničivé bouři. | Ministerstvo obrany ČR
Bezprostředně po uklidnění živlu se do oblasti začali sjíždět i příslušníci 5. komanda Aktivní zálohy z chrudimského výsadkového pluku. Ještě před převzetím kontroly nad situací prvky IZS obcházeli se svítilnami pobořené domy a hledali, zda v troskách nikdo nezůstal. Celkově se jich na Hodonínsku vystřídalo na dvě desítky.
Foto: Příslušníci 5. komanda AZ 43. výsadkového pluku pomáhají na Hodonínsku | Jan O. / Ministerstvo obrany ČR
Naši vojáci pomáhali ve dne v noci a ke 2. červenci bylo permanentně v akci 280 kusů armádní techniky. Vláda tehdy schválila, že může být nasazeno až tisíc vojáků. Už tehdy se vědělo, že se bude pomáhat minimálně do konce srpna.
Armáda ukončila likvidační práce 8. srpna, charakter pomoci se pak změnil na práce ve skladech. Ozbrojené síly také za dobu svého působení na jižní Moravě zřídily velitelské stanoviště, nasadily Vojenskou policii ke střežení techniky a zabezpečení přesunů, vyslaly příslušníky Psychologické služby k poskytnutí psychologické pomoci a nasadily lékařský tým k zabezpečení nouzového provozu praktického lékaře v Moravské Nové Vsi.
Foto: Naši vojáci pomáhali ve dne v noci | Ministerstvo obrany ČR
Poslední skupina dvanácti vojáků pracovala ve skladech výdeje humanitární pomoci. Vojáci ze 7. mechanizované brigády a 14. pluku logistické podpory pomáhali s vyčleněnou technikou se skladováním a distribucí humanitární pomoci a stavebního materiálu vlastníkům poškozených domů. 23. srpna 2021 v odpoledních hodinách pak armáda ukončila své nasazení v Jihomoravském kraji. O ukončení činnosti armády bylo rozhodnuto 19. srpna na základě jednání hejtmana Jihomoravského kraje a krizového štábu Jihomoravského kraje.
Naše armáda tedy opět ukázala, že se s ní může počítat, přestože výše uvedená pomoc není jejím primárním úkolem. Závěrem bych rád citoval nedávný příspěvek, který se v rámci působení na jižní Moravě objevil na oficiální facebookové stránce Armády České republiky: „Poznali jsme spoustu lidí, ale teď se musíme rozloučit. Stav nebezpečí skončil a s ním i naše nasazení. Když bude potřeba, budeme zase připraveni pomoct.“
Foto: Rozloučení | Ministerstvo obrany ČR
Foto: AČR ukončila svoji činnost na jižní Moravě. Celkem se vystřídala téměř tisícovka vojáků. | Ministerstvo obrany ČR
Zdroj: Armáda České republiky, Ministerstvo obrany ČR