Arex – slovinské pistole v českých rukách
Když letos český investiční fond RSBC Defence koupil známou rakouskou zbrojovku Steyr Arms, vzbudilo to velký mediální ohlas. Málokdo však věděl, že pro investiční skupinu Roberta Schönfelda to nebyl první nákup zahraničního výrobce zbraní. Ta již v roce 2017 koupila slovinskou zbrojovku Arex a v českých rukách se tak ocitl u nás ne příliš známý výrobce pistolí a příslušenství. Jde přitom o společnost se zajímavou historií a také slibnou budoucností.
Zbrojovka Arex Defense se nachází v kopcovité krajině v obci Šentjernej a pracuje v ní necelých 200 zaměstnanců. Závod má dlouhou tradici, ale nikoliv ve výrobě zbraní. Od roku 1994, kdy byl podnik založen, se tu vyrábělo kde co – od spacáků, přes víčka palivových nádrží automobilů až po komponenty lyží Elan. Zakladatel firmy Ivan Krajl se výzev zjevně nebál a nevadilo mu zkoušet úplně nové oblasti výroby. Když firmu v roce 2017 prodal fondu RSBC Defence, doba experimentů tím skončila. Češi hodlali společnost zaměřit výhradně na výrobu zbraní, čemuž podřídili i strategii. Do čela firmy přivedli zkušeného matadora Tima Castagne, který předtím působil v Sig Saueru. Ten si s sebou přivedl ještě ředitele produktového managementu Nielse Kirchhoffa a společně se pustili do díla. Jak řekl sám Castagne, když poprvé přijel do Arexu, velká očekávání neměl. „Popravdě jsem tu čekal nějaké chlapy s kladivy v garáži.“
Žádní chlapi v garáži se ale nekonali, podnik byl moderní, s velmi dobrým strojovým vybavením. Firma vyráběla pistole a munici, konkrétně se v Arexu specializují na cvičnou munici, slepé náboje a nesmrtící náboje pro pořádkové síly. Velké úspěchy slaví s municí MT-X, která místo kulky používá barvu a nechává tak na terči barevnou stopu. Tuto speciální munici používají při výcviku jednotky z celého světa. Ještě důležitější položkou v portfoliu pak jsou nábojové pásy LINX-M a LINX-P z pružinové oceli určené do kulometů všech ráží. V tomto segmentu není příliš velká konkurence, na západě je vyrábějí už jen Američané, takže Slovinci jsou ve výrobě nábojových pásů absolutní světová špička. Nejde o produkt s nějakou závratnou přidanou hodnotou, takže podstatný je především objem výroby, který každoročně stoupá.
Jak již bylo zmíněno, Arex se ve výrobě palných zbraní specializuje na pistole. Jejich rodina se stále zvětšuje a momentálně čítá řady Alpha, Zero a Delta. Nejnovější přírůstek je Delta Grey Wolf, což je varianta klasické Delty s prodlouženou hlavní zakončenou závitem s kompenzátorem. Opatřena je sportovní spouští s mechanismem Striker Fired. Známá je také samonabíjecí pistole Arex Zero 1 Compact ráže 9 mm, která konstrukčně připomíná Sig Sauer. Velkou část výroby představuje produkce součástí zbraní i zbraně samotné pro jiné značky. Někteří majitelé pistolí známých amerických značek možná ani netuší, že jejich zbraň byla vyrobena ve slovinských horách. Posledním segmentem výroby jsou pak taktické vesty a další vybavení pro slovinskou armádu. V Arexu je šicí dílna, kde se toto vybavení šije i opravuje.
S českým finančním zázemím má Arex slušně našlápnuto rozčeřit vody poněkud stojatého evropského zbrojařského rybníčku. Několik velkých tendrů již Arex vyhrál, například pro filipínskou policii. Jako jediný na světě má licenci také pro produkci v Brazílii, která jinak nic podobného zahraničním firmám neumožňuje. Problémem není ani navýšení či rozšíření produkce, firma vlastní okolní pozemky a je připravena stavět další výrobní haly.
Jak ale říká Castagne, problémem je politika bank, které se příliš nehrnou do financování obranného průmyslu, respektive mnohé z nich mají ve vnitřních předpisech, že do tohoto segmentu vůbec peníze dávat nesmí. „To je pak samozřejmě těžké, když banky nejsou schopné změnit svá zavedená pravidla. Jednáme s nimi o tom neustále, ale je to poměrně komplikované a těžké změnit jejich pohled na věc,“ řekl Castagne. Jako řešení vidí vznik nějakého společného fondu či banky, za kterým by stály právě firmy z obranného sektoru.
Příklad Arexu je v mnohém specifický. Zatímco za známými zahraničními akvizicemi stály především silné české zbrojovky jako Colt CZ Group nebo Czechoslovak Group, za nákupem Arexu stála finanční skupina, která předtím s obranným průmyslem neměla nic společného. Ve Slovinsku koupila již předtím pouze jedno místní vinařství. Už tehdy ale manažeři fondu vnímali oblast obranného průmyslu jako potenciálně lukrativní. Současná „zbrojní horečka“, která zachvátila Evropu, ukazuje, že ze strategického hlediska to byla správná úvaha. Nedávný nákup Steyr Arms, o kterém byla řeč v úvodu, tak podle CEO fondu Milana Šlapáka není poslední a fond chce postupně nakoupit další společnosti z obranného průmyslu. „Potenciál vidíme obrovský a dává to smysl i z finančního hlediska.“ Že Češi nakupují zbrojovky už by tak dnes nemuselo nikoho překvapit. Možná se blíží doba, kdy se naše země přestane orientovat na stále komplikovanější a nejistější segment automotive a stane se evropskou zbrojní velmocí.