Benefity pro veterány a příslušníky IZS? Oproti světu zaostáváme
Úcta k válečným veteránům, vojákům, ale i policistům, strážníkům a záchranářům je ve světě samozřejmostí. U nás bohužel je jakýkoliv benefit pro příslušníky těchto složek spíše ojedinělou záležitostí, než pravidlem. Ba dokonce jsou tací, kteří dokáží znevážit a pošpinit památku padlých, jako se tomu stalo v nedávné době, kdy se ztratila veteránská, vzpomínková lavička na Jiřího „Regiho“ Schamse u jeho hrobu v Praze – Vinohradech.
Foto: Náčelník Vojenské policie položil jménem všech vojenských policistů na hrob Milana Štěrby smuteční věnec | army.cz
Den válečných veteránů připadá na 11. listopad. V tento čas je ve světě, zejména tom západním, obvyklé, že řada pivnic, barů, či restaurací hostí veterány, či jim poskytuje výrazné slevy. Británie je toho zářným příkladem, konec konců se tamního dne účastní i řada veteránů z České republiky. Vojáci, kteří mají za sebou mise v Kosovu, Perském zálivu, Afghánistánu a dalších oblastech. Vojáci, pro které je vlast na prvním místě, se mnohdy uchylují do cizích zemí a tento svátek slaví tam. Docela smutné…
Foto: Našich válečných veteránů bychom si měli více vážit (ilustrační foto) | army.cz
A to se bavíme pouze o Dni válečných veteránů, nicméně rok má 365 dní a i po tyto dny je třeba se o naše dřívější i novodobé veterány postarat. Totéž platí i pro ostatní příslušníky IZS. Zvýhodněné vstupné, či bezplatné, dostatek kulturního vyžití, podpora, pomoc a uznání. To je to, co u nás chybí. „Bylo krásné, když jsem v maskáčích přistál v USA, kde jsem se zúčastnil kurzu, a na letišti ke mně přišel malý klučina, podal mi ruku a poděkoval za to, že sloužím. Poté jsem si v obchodě musel kontrolovat účet, částka byla snížena, doslovně veteránskou slevou, kterou pokladní dala automaticky,“ vzpomíná jeden z novodobých, válečných veteránů.
Foto: Dokonce jsou tací, kteří dokáží znevážit a pošpinit památku padlých, jako se tomu stalo v nedávné době, kdy se ztratila veteránská, vzpomínková lavička na Jiřího „Regiho“ Schamse u jeho hrobu v Praze – Vinohradech | FB VP
Totéž platí pro všechny složky. Kupříkladu hasič nasazuje svůj život každým dnem, ale uznání se mu dostane maximálně od přátel a vlastní rodiny. Toto je třeba změnit a proto je třeba apelovat na správce kulturních památek, zoologických zahrad, divadel, kin, sportovních areálů, ale i řetězců potravin aj. Každý může svým způsobem říci „Děkuji, že sloužíte.“
Kromě možných slev a benefitů je samozřejmě pro veterány podstatné i pracovní uplatnění poté, co sami ukončí, či jim skončí závazek v armádě. Mezi obvyklé zaměstnavatele patří státní podniky, ale i řada firem jako je Czechoslovak Group, Zbrojovka Brod aj. V tomto ohledu je situace trochu přívětivější, leč i zde je řada mezer. Možná by nebylo od věci si na západě nevybírat pouze novou obrněnou a leteckou techniku, ale i systémy a způsoby, jak dát těmto lidem vědět, že si jich naše země váží, a to všem - vojákům, policistům, hasičům, záchranářům apod.
Foto: Detail, dnes již odcizené, vzpomínkové lavičky u hrobu našeho novodobého válečného veterána Jiřího „Regiho“ Schamse v Praze – Vinohradech. | FB VP