Česko-izraelská smíšená obchodní komora proti označování zboží z Judeje, Samaří, východního Jeruzaléma a Golanských výšin
Dne 12. listopadu 2019 rozhodl Evropský soud v Lucemburku, že „potravinářské produkty z teritorií okupovanými státem Izrael musí nést označení místa původu.“ Proti tomuto rozhodnutí se v níže uvedeném prohlášení postavila Česko-izraelská smíšená obchodní komora.
Foto: Česko-izraelská smíšená obchodní komora neustále rozvíjí česko-izraelské vztahy a pokračuje v navázané spolupráci s izraelskými partnery | ČISOK
Česko-izraelská smíšená obchodní komora k rozhodnutí Soudního dvora EU týkajícího se povinnosti označování zboží z Judeje a Samaří, východního Jeruzaléma a Golanských výšin vydala následující prohlášení:
Česko-izraelská smíšená obchodní komora nevnímá rozhodnutí Evropského soudu v Lucemburku z 12. listopadu jako přesvědčivé rozhodnutí právní, ale politováníhodně politické, které ve svém důsledku významně poškodí nejen obchodní zájmy Evropské unie a členských států v regionu Blízkého východu, ale také Státu Izrael a samotných Palestinců. Rozhodnutí cestou výkladu spotřebitelské legislativy vyjadřuje politický postoj EU ve vztahu k židovským osadám, a nikoli zájem na ochraně spotřebitelů.
Nařízení stanoví povinnost na výrobku uvést údaj o zemi původu nebo místě provenience. V daném případě musí být nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům vykládáno tak, že na výrobcích z izraelských osad na okupovaném území musí být tato informace uvedena, aby nedošlo k uvedení spotřebitele v omyl.
Je nutné zdůraznit, že přijetí tohoto rozhodnutí nevzešlo z vakua. Jde zcela očividně o přímý výsledek dlouhodobé a nevybíravé kampaně hnutí vyzývající k bojkotu Státu Izrael, jeho občanů a zboží, které bylo jako antisemitské odsouzeno nejen německým Spolkovým sněmem, ale i Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky. Jeho dopad tak není možno hodnotit pouze ekonomicky, protože jeho důsledky jsou mnohem závažnější.
Foto: Dopad rozhodnutí tak není možno hodnotit pouze ekonomicky, protože jeho důsledky jsou mnohem závažnější | Shutterstock
Představuje totiž pokračování uplatňování dvojitých standardů vůči Státu Izrael a jeho občanům, kterého jsme dlouhodobě svědky a který je na rozdíl od jiných států za stejnou praxi opakovaně a nesrovnatelně ostřeji kritizován a nemístně sankcionován.
V době stále rostoucí rasové nesnášenlivosti v Evropě, z jejíchž jedním projevů je vyhrocený anti-izraelismus, je toto rozhodnutí také výrazem nepochopení izraelsko-palestinského sporu, které znemožňuje Evropě hrát jakoukoliv roli v jeho urovnání. Zároveň bohužel přispívá k jeho další polarizaci.
Česko-izraelská smíšená obchodní komora přivítá a aktivně podpoří jakoukoliv iniciativu českého Parlamentu či vlády ke změně evropské legislativy a přístupu orgánů EU v dané otázce.
Foto: Izrael má s Českou republikou dlouhodobě nejlepší vztahy ze všech zemí EU a na jeho podporu se opakovaně vyjadřují čeští politici napříč politickým spektrem. | ČISOK
Izrael má s Českou republikou dlouhodobě nejlepší vztahy ze všech zemí EU a na jeho podporu se opakovaně vyjadřují čeští politici napříč politickým spektrem. Dne 5. prosince má dojít k podpisu smlouvy o dodávce izraelských radarů MADR vyráběných společností ELTA Systems pro protivzdušnou obranu Armády České republiky. V Izraeli úspěšně působí také česká automobilka Škoda a řada dalších českých firem.