ČR, Švédsko a BAE Systems podepsaly memorandum o porozumění ohledně pořízení nových BVP CV90
Česká republika, Švédsko a společnost BAE Systems včera podepsaly nezávazné memorandum o porozumění, které vymezuje rámec pro jednání v rámci dohody o dodání bojových vozidel pěchoty CV90 Armádě České republiky. Jednání o smlouvě pak proběhnou v první polovině roku 2023. V rámci dnešního převzetí prvního německého tanku Leopard 2 A4 v Přáslavicích pak potvrdila akvizici nových BVP ministryně obrany Jana Černochová slovy „bevka budou“.
Foto: Bojové vozidlo pěchoty CV90 | BAE Systems
Na základě podepsaného memoranda o porozumění budou vlády Švédska a České republiky spolupracovat ve vojenských záležitostech, včetně výcviku, podpory a průběžného vzdělávání vojáků a obsluhy techniky. Spolupráce se bude týkat také pořízení a následné podpory bojových vozidel CV90. Dohoda mimo jiné poskytuje možnost budoucí spolupráce mezi oběma zeměmi na modernizacích, vývoji nových technologií a průběžné podpoře vozidel CV90.
Memorandum uvádí, že probíhající jednání se společností BAE Systems budou konkrétně zahrnovat: dosažení dohody o nákupu 210 bojových vozidel pěchoty, naplnění potřeby dlouhodobé domácí podpory těchto vozidel a splnění závazku zajištění rozsáhlého zapojení českých průmyslových podniků.
„Velmi nás těší, jakého pokroku jsme dosáhli v našich jednáních s Českou republikou a Švédským královstvím,“ řekl Tommy Gustafsson-Rask, prezident společnosti BAE Systems Hägglunds ve švédském Örnsköldsviku, která vyvíjí a vyrábí bojová vozidla CV90. „Těšíme se na uzavření smluvních jednání v příštím roce se závazkem podporovat AČR při posilování jejích obranných a bojových schopností pomocí moderního a v boji osvědčeného BVP CV90.“
Podle navrhované dohody obdrží česká armáda nejnovější verzi CV90, označovanou jako CV90 MkIV, která je vybavená nejnovějšími pokročilými schopnostmi a digitálními technologiemi. Vozidlo dosahuje vyšší rychlosti na bojišti a je lépe ovladatelné. Vylepšená elektronická architektura je pak připravena na další rozvoj a plnění budoucích potřeb moderního bojiště.
Česká republika se stane devátým členem Klubu uživatelů CV90, který sdružuje země mající vozidla CV90 ve výzbroji svých ozbrojených sil. V současné době je v klubu již osm následujících zemí, z nichž pět je členskými státy NATO. Dánsko, Estonsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko a nejnověji Slovensko.
Za 210 bojových vozidel CV90 by Česko mělo zaplatit do 51,684 miliardy korun včetně daně, uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Cenová nabídka zbrojovky BAE Systems je podle ní platná do června. Český průmysl by se na zakázce měl podílet 40 procenty.
CV90 MkIV je již pátou verzí tohoto vozidla (o evoluci vozidla CV90 jsme v minulosti již psali) a CV90 je aktuálně jedním z nejmodernějších a nejschopnějších BVP na trhu. Vývozní úspěch CV90 je nesporný. V přímém srovnání s konkurenty v testech si švédské vozidlo vede velmi dobře, což se potvrdilo také v rámci českého i slovenského testování. CV90 je západní BVP se zaměřením na zajištění mobility ve sněhu a v rozmáčeném terénu a zároveň poskytuje dostatečně velký vnitřní prostor pro pěchotu. Vozidlo bylo od začátku vyvíjeno podle jedinečného konstrukčního konceptu, díky němuž nabízí dostatečně velký vnitřní prostor při malých vnějších rozměrech, čímž zvyšuje dostupné užitečné zatížení a ochranu. Zvětšený prostor, který posádce a vojákům nabízí CV90, jej odlišuje od BVP-2 s omezeným prostorem sloužících v ozbrojených silách ČR.
Švédské CV90 je koncipováno s ohledem na vysokou účinnost proti obrněným cílům a účinnost proti vzdušným cílům s pevným křídlem i vrtulníkům. Hlavním důvodem exportního úspěchu systémů kalibru 30 a 35 mm je fakt, že konstrukce Hägglunds byla již od počátku navržena tak, aby poskytovala vynikající schopnost palby za jízdy, což je něco, co 40mm verze zpočátku nemohla plně poskytnout. Proti vzdušným cílům je CV90 vybavena systémem zaměřování a řízení palby UTAAS od společnosti SAAB. Díky tomuto systému tak střelec v CV90 může mířit nezávisle na pohybu vozidla, zatímco systém řízení palby automaticky zaměří hlaveň. V bojové situaci to znamená, že lze pálit rychleji než s konvenční zaměřovací technikou.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, BAE Systems