Gen. Petr Tománek: Vzdušné síly, to je týmová práce

Vzdušné síly AČR v současnosti řeší rozběhnuté modernizační projekty, nové technologie, ale také nové cíle v rámci NATO a naplňování národní strategie. S tím jsou spojeny nemalé výzvy týkající se výcviku, přípravy personálu, zavádění nových taktických postupů a nových příprav či náboru nových příslušníků vzdušných sil. Nejen o tom jsme si povídali se zástupcem velitele Vzdušných sil AČR brigádním generálem Petrem Tománkem.
Video: Rozhovor se zástupcem velitele Vzdušných sil AČR brig. gen. Petrem Tománkem / CZ DEFENCE
Nábor nových vojáků je jednou z největších výzev pro celou Armádu ČR a nás tak zajímalo, jak jsou na tom vzdušné síly. „Myslím si, že jsme na pozitivní křivce, že se nám daří nabírat specialisty. S tím, jak pořizujeme novou techniku, potřebujeme specialistů víc a víc. Je to také o tom, že armáda stárne. Máme průměrný věk kolem 40 let i u vzdušných sil,“ říká generál Tománek. Podle něj je klíčová stabilizace personálu, což je úkol týkající se celé naší armády. AČR musí být atraktivním zaměstnavatelem jak pro generaci Z, tak pro současné vojáky. Vzdušné síly podle Tománka však vždy představovaly atraktivního zaměstnavatele, kdy dnes mohou nové adepty navíc lákat různé modernizační projekty. „My nemůžeme polevit v pozornosti v jakémkoliv projektu. Je to jak projekt H-1, teď pracujeme na novém projektu středního transportního letounu Embraer C-390 do Kbel. Je to zavádění nových prostředků PVO, nového systému Command and Control C2 a známý projekt F-35,“ říká v rozhovoru generál Tománek.

V návaznosti na nedávnou akvizici nových transportních letounů Embraer C-390 Millennium se v současnosti připravuje výcvik personálu v Brazílii, který však nesmí nikterak omezit dosavadní úkoly. „Musíme mimo to zabezpečit pořád standardní chod 24. základny směrem k potřebám Armády České republiky. Máme stále misi na Sinaji, letouny CASA, nemůžeme polevit v plnění úkolů a na druhé straně musíme zabezpečit nové úkoly,“ vypočítává generál Tománek.
Jedním z úkolů Vzdušných sil AČR je také zajištění protivzdušné obrany, proto jsme se zeptali, jak je na tom naše armáda ohledně prostředků PVO. „Zavádí se nový prostředek Spyder, řešíme zavádění nových prostředků krátkého dosahu RB 70 NG. Máme prostředky vzdušného průzkumu, radiolokátory MADR,“ odpovídá gen. Tománek a doplňuje, že v současné době je v provozu polovina radiolokátorů MADR a další kusy budou v provozu ve velmi krátkém časovém horizontu.

Nejviditelnější složkou vzdušných sil jsou bezesporu taktické a vrtulníkové letectvo. V souvislosti s přechodem na letouny F-35 nedávno proběhl výcvik pilotů na simulátorech v USA. Generál Tománek tyto informace upřesňuje: „On to není výcvik v pravém slova smyslu, kde by se již piloti cvičili na letounech F-35. Máme nějakou roadmapu zavádění systému F-35. Součástí toho je i seznámení s prvky simulačních technologií, kdy se piloti ve Spojených státech seznamují se schopností simulačních technologií a v rámci toho se seznamují i se schopnostmi samotného letounu F-35. Tady možná ještě můžeme připomenout, že proces u pilotů není tak úplně jednoduchý, protože oni projdou nejen výcvikem u nás, ale pak také ve Spojených státech.“

Příprava pilotů na nové letouny F-35 koresponduje se zaváděním nových cvičných letounů Zlín Z-242 a L-39 Skyfox do flotily Centra leteckého výcviku v Pardubicích. Právě na těchto strojích projdou naši piloti prvotním výcvikem, než vyrazí do Spojených států. V souvislosti s příchodem letounů F-35 nás zajímalo, o jak velký posun v rámci taktického letectva Vzdušných sil AČR se vlastně jedná. „Možná bych začal letouny MiG-21, jak jsme s těmito stroji končili a přecházeli jsme na letoun Gripen, to byl přechod z analogu na digitál. Nebylo to jednoduché. Myslím si, že jsme to zvládli skvěle. České letectvo jako provozovatel gripenů bylo vždy hodnoceno jako jedno z nejlepších. Teď řešíme přechod ze čtvrté generace na pátou. Ten skok je daleko větší. Bavíme se o přechodu z digitální éry do éry, kde používáme multidoménové operace a kde se pohybujeme v daleko komplexnějším prostředí. Je to o poskytování velkého množství dat v reálném čase. Ta schopnost letounu získávat informace, fixovat je a předávat – je neuvěřitelná. Je to daleko větší skok než z MiGu 21 na gripeny. Přechod z gripenu na F-35 je daleko větší výzva,“ říká v rozhovoru generál Tománek.
Na příchod nových letounů se připravuje i čáslavská základna. I zde probíhají přípravné práce na plné obrátky tak, aby vše vyšlo podle stanoveného plánu. Rozsah a potřeba změn je nevídaná. „Letiště projde komplexní rekonstrukcí. Dráha bude úplně nová a bude se stavět kampus pro letouny F-35, který má svůj speciální režim, speciální výstavbu, která bude dána supervizorem. Musíme změnit myšlení lidí, a to nejen u vzdušných sil, ale v celé Armádě České republiky, protože letoun F-35 přesahuje rámec vzdušných sil. Letoun F-35 je komplexní pro celou Armádu České republiky,“ upozorňuje generál Tománek a připomíná, že s tím souvisí také kybernetická ochrana armády. „Už jenom to, že jsme vybudovali schopnosti kybernetických sil ukazuje důležitost této ochrany. Konflikty, které běží v kybernetickém prostoru, už tady jsou. Musíme ochránit naše zájmy, musíme ochránit naše sítě, naše prostředky před útoky. Kybernetická ochrana je velmi důležitá,“ zdůrazňuje zástupce velitele Vzdušných sil AČR.
Jak již bylo zmíněno, vzdušné síly jsou atraktivní složkou naší armády, avšak někteří lidé si práci pilota představují poněkud zkresleně. „Když se řekne vzdušné síly, tak si většina představí „Top Gun“ a že má pilot sluneční brýle. Lidé si myslí, že se proletí a pak si jde zahrát volejbal, sedne na motorku a odjede. Ta realita je opravdu jiná. Vzdušné síly, to je týmová práce. Musí to být týmoví hráči. Je to každodenní tvrdá příprava.

Pokud se budeme bavit o vrcholu pyramidy, tedy o pilotech, tak pro ně platí po příchodu do práce briefing, dvě až tři hodiny příprava na mise, kde musí prostudovat spoustu věcí, naplánovat a provést let. Potom stráví další hodiny na debriefingu, kdy se všechno do detailu projede, jestli se splnila mise, kde se to dalo udělat lépe, jestli byla použita správná taktika. Je to tvrdá práce a věřte, že když člověk potom udělá dva lety denně, odchází domů a má toho dost,“ vysvětluje generál Tománek, který zároveň zmiňuje vysoké nároky i na pozemní personál a ostatní profese u vzdušných sil. „Technici mají také spoustu práce. Pilot přiletí, odevzdá letoun a v danou chvíli přicházejí technici. Ti se starají o letoun tak, aby byl ve stoprocentním stavu. Dále je to řízení letového provozu. Máme lidi 24 hodin denně na věžích, kteří řídí letový provoz. Naše protiletadlové jednotky jsou součástí brigádního úkolového uskupení, doprovází naše pozemní jednotky, aby zabezpečily jejich ochranu. Musíme pokrýt kluky dole na zemi a musíme zabezpečit, aby naši občané byli v bezpečí, a to je velký závazek,“ říká zástupce velitele Vzdušných sil Armády České republiky brigádní generál Petr Tománek.

Pokud se chcete dozvědět další informace o přípravách na přechod na letouny F-35, o spolupráci s integrovaným záchranným systémem, o úloze simulátorů při přípravě pilota, či zdali je možné cvičit moment sestřelení, pusťte si celý rozhovor v úvodu tohoto článku.