Gripeny vyrazily k mlčícímu JAK-40. Cvičný zásah prověřil nejen vizuální komunikaci
Letouny JAS-39 Gripen hlídají vzdušný prostor České republiky a v případě potřeby startují k nekomunikujícím letounům či letounům v tísni. Právě to byl případ cvičení, při kterém byla prověřena nejen vizuální komunikace, ale i schopnosti rychlé reakce na potenciální hrozbu.
Foto: Hotovostní letoun JAS-39 Gripen při kontrole letounu JAK-40 | army.cz
„Dnes se cvičila součinnost s piloty z 21. základny taktického letectva. Prakticky šlo o air policing, pomoc letadlům, které jsou v nouzi či neodpovídají. V našem případě byla simulována závada po zásahu blesku, kdy letoun přišel o navigační a komunikační prostředky. S pomocí dvojice hotovostních gripenů byl letoun doprovozen na přistání na letišti v Pardubicích, tedy nejbližší letiště odpovídající parametry pro přistání letounu JAK-40. Tomu samozřejmě předcházela řada úkonů, využití vizuálních dorozumívacích prostředků, které by měl znát každý pilot. Pro jakéhokoliv pilota v nouzi znamená přiblížení gripenů znamení, že někdo o nás ví, je to dobré, někdo mi pomůže," uvedl major Ondřej Kudělka, pilot letounu JAK-40 z 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích.
A jak takový ostrý zásah vypadá a kdo k němu vydává rozkaz? Čáslavská základna vyčleňuje do nepřetržité hotovosti v rámci NATINAMDS (Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany států Severoatlantické aliance) dva víceúčelové nadzvukové letouny JAS-39 Gripen a jeden letoun jako zálohu. Stroje disponují odpovídajícím zbraňovým vybavením. V případě, že dojde k narušení vzdušného prostoru, případně pokud letoun neodpovídá, či vykazuje další, zvláštní znaky, jako je kupříkladu změna kurzu atp., v ten okamžik dostávají hotovostní piloti jasný povel k okamžitému vzletu Alfa Scramble.
Foto: Kabina letounu JAK-40 | army.cz
Signál alfa představuje vzlet do patnácti minut. Čáslavští stíhači to obvykle zvládnou ještě před limitem. Cvičný vzlet se nazývá Tango Scramble a piloti při něm musí prokázat svoji profesní připravenost. V tomto případě povel k okamžitému vzletu byl doprovázen informací o narušiteli. Tím se stal zmíněný letoun JAK-40, se kterým se nepodařilo navázat spojení a který se od příhraničí pohyboval dále do vnitrozemí. Po vzletu bylo s letounem navázáno během několika minut vizuální spojení, při kterém dvojice letounů zevrubně kontroluje nejen stav letounu, tedy potenciální hrozby, ale také se snaží monitorovat situaci na palubě, pokud by šlo například o únos. Během roku se odehraje celá řada podobných vzletů, zatím vždy kvůli závadám či pochybení pilota.