IDEB 2022 ukázal význam propojení bezpilotních prostředků s ostatními zbraňovými systémy
Ve dnech 10. – 12. května se v Bratislavě konal mezinárodní veletrh obranné techniky IDEB 2022, kterého se zúčastnily slovenské a české politické a armádní špičky, a zároveň slovenští, čeští a další zahraniční vystavovatelé. Z českých politiků veletrh navštívila například ministryně obrany ČR Jana Černochová.
Video: IDEB 2022 ukázal význam propojení bezpilotních prostředků s ostatními zbraňovými systémy / YouTube
Slovenský premiér Eduard Heger během slavnostního zahájení zdůraznil zřejmou ochotu západních vlád více investovat do obrany v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Za nejdůležitější princip označil vzájemnou mezinárodní spolupráci na poli obranného průmyslu, což bylo i jedním z cílů samotného letošního veletrhu.
Celkem 50 vystavovatelů ukázalo nejen notoricky známé produkty, které jsou v hledáčku české a slovenské armády pro posílení jejich základních obranných schopností, ale zároveň tento veletrh nastínil další směry vývoje digitálního bojiště s prvky propojení všech zbraňových systémů do jednotného digitálního informačního pole. Protože jak dokazuje vývoj aktuálního válečného konfliktu na Ukrajině, rychlý přenos digitálních informací a obrazových dat a jejich široká využitelnost na všech stupních velení je jedním z hlavních nástrojů pro účinné vedení obrany nebo útoku. A samozřejmě rovněž tato digitální podpora optimalizuje vybavení bojových jednotek bojovou technikou a v konečném důsledku i zásadně šetří životy vojáků.
Foto: Význam propojení bezpilotních prostředků s ostatními zbraňovými systémy je evidentní (ilustrační foto) | Rheinmetall
I když se do povědomí laické i odborné veřejnosti v současné době na poli dronů dostala díky válce na Ukrajině turecká firma Baykar, my jsme za účelem přiblížení využití dronů na bojišti oslovili izraelskou firmu Elbit Systems, která má více jak 30-letou zkušenost s používáním této technologie pro Izraelské ozbrojené síly.
Českou republiku trápí táhnoucí se nedotažený nákup pásových BVP, které nutně potřebuje. V této souvislosti nás zajímalo, jakým způsobem se jednotlivé firmy popasovaly s využitím dronů a dalších robotizovaných systémů v rámci svých nabídek nejen pro AČR.