Izrael před koncem roku slíbil zesílit operace proti Hútíům v Jemenu. Vhodnější by byl útok na Írán, míní představitelé armády i tajných služeb
Izrael během posledních dnů rozšířil své vojenské akce v regionu také o dva tisíce kilometrů vzdálený Jemen a tamní povstalce Hútíe. Nový úder proti islamistům napojených na Írán přišel v době, kdy Hútíové vyslali v několika útocích na židovský stát své rakety. V jednom případě se izraelské protivzdušné obraně nepodařilo střelu zachytit a ta následně na předměstí Tel Avivu zranila na dvě desítky lidí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na dané události slíbil tvrdé potrestání teroristů, podle izraelských médií pak vojenští představitelé volají přímo po útoku na Írán.
Kromě oblastí jako je Gaza, Libanon, Sýrie či Jemen, vede Izrael v současnosti také válku proti radikálům napojených na Írán a Rusko na čtyřech frontách. Nedávno také podnikl zatím zřejmě největší útok proti Hútíům, kteří, byť dva tisíce kilometrů daleko, stále ohrožují židovský stát raketovými útoky. Kabinet Benjamina Netanjahua tak kromě manévrů kolem Izraele už týdny plánoval velký koordinovaný úder v Jemenu. Ten přišel necelý týden před Vánoci, a kromě přístavní oblasti kolem města Hudajdá mířil poprvé i na rebely ovládané hlavní město Saná. Hútíové hlásí nejméně 9 mrtvých a rozsáhlé škody v poslední částečně fungující elektrárně dodávající elektřinu do Saná, včetně vypálených zásobníků ropy.
عاجل مشاهد من محافظة الحديدة باليمن بعد قصف إسرائيلي استهدف منشآت نفطية pic.twitter.com/bMTuywWhNQ
— خبرني - khaberni (@khaberni) December 19, 2024Psali jsme:Využití dronů při palebné podpoře
„Po Hamásu, Hizballáhu a Asadově režimu v Sýrii jsou Hútíové téměř poslední zbývající zbraní íránské osy zla. Již zjišťují a budou i nadále tvrdě zjišťovat, že kdokoliv ublíží Izraeli, zaplatí za to velmi vysokou cenu,“ uvedl podle AP v prohlášení izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten do vzduchu vyslal desítky letadel včetně 14 stíhaček, pozorovacích letounů, dronů i leteckých tankerů. Bylo dílem náhody, že ve stejné chvílí vyslali na Izrael dvojici raket i jemenští teroristé, které však izraelská PVO prostřednictvím systému Iron Dome zlikvidovala.
Méně úspěšné pak byly izraelské obranné rakety v případě pozdějšího útoku Hútíů, který přišel v sobotu před čtvrtou adventní nedělí, při kterém izraelské protivzdušné systémy ze zatím nezjištěného důvodu selhaly a nepodařilo se jim střelu zachytit. Ta dopadla na hřiště v městské části Jaffa na jihu Tel Avivu, kde poranila cca dvacet osob, nikoho z nich však vážně. Exploze však rozbila okna v okolí a způsobila značné škody v místě dopadu. V reakci na tuto událost byly do vzduchu vyslány mimo jiné i americké letouny, které v Jemenu provedly odvetné nálety. „Síly CENTCOM provedly cílené údery, aby narušily a omezily operace Hútíů, jako jsou útoky proti americkým válečným lodím a obchodním plavidlům v jižním Rudém moři, průlivu Báb-al-Mandab a Adenském zálivu,“ uvedlo na síti X regionální velitelství americké armády CENTCOM v odkazu na útoky na lodě plující kolem jemenského pobřeží, ke kterým docházelo ve větší míře zejména v první polovině roku.
CENTCOM Conducts Airstrikes Against Iran-Backed Houthi Missile Storage and Command/Control Facilities in Yemen
— U.S. Central Command (@CENTCOM) December 21, 2024
TAMPA, Fla. - U.S. Central Command (CENTCOM) forces conducted precision airstrikes against a missile storage facility and a command-and-control facility operated by… pic.twitter.com/YRWWQJIweP
Izraelská vláda prohlásila, že proti Hútíům bude postupovat stejným způsobem, jako proti dalším větvím osy zla, které v dané oblasti vévodí Írán. Ten kromě jiného poskytuje důležitou vojenskou i finanční podporu svým proxy skupinám, včetně jemenských islamistů, což je podle izraelských zdrojů důvodem, proč představitelé armády i tajných služeb údajně požadují nezaměřovat se na Jemen, ale přímo na Írán, kde by se podle nich měl provést odvetný útok. „Musíme jít po hlavě (hada), po Íránu – pokud zasáhneme jen Hútíe, není jisté, že se nám je podaří zastavit,“ řekl podle izraelské televize Channel 13 šéf zpravodajské služby Mosad David Barnea na nedávné schůzce s vládními úředníky.
Svou roli sehrálo podle všeho také Rusko. The Wall Street Journal před časem přinesl zprávu, že právě Rusko Hútíům poskytovalo cenné údaje potřebné pro cílení svých raket a dronů na komerční i vojenské lodě v Rudém moři. Záznamy z ruských satelitů měly být jemenským povstalcům, podle nejmenovaných zdrojů z řad evropských představitelů obrany, předány prostřednictvím zástupců íránských revolučních gard, které na druhou stranu zásobují Moskvu bezpilotními letouny určenými pro ukrajinské bojiště.
Hútíové své útoky na Izrael a proti stěžejní celosvětové námořní trase zahájili v návaznosti na invazi Hamásu do Izraele 7. října loňského roku a na židovský stát již vypálili přes 200 raket a bezmála stejné množství dronů. Izraelci za celou dobu těchto útoků registrují jedinou oběť, jelikož drtivou většinu střel včas úspěšně zachytila izraelská PVO. V Rudém moři pak Islamisté zasáhli na 100 lodí, což většinu dopravců vedlo k nákladné změně trasy, a to objížďce kolem celé Afriky namísto přímé cesty skrz Suezský průplav. Sami teroristé tvrdí, že v útocích budou nadále pokračovat, dokud se Izraelci nestáhnou z Pásma Gazy. Právě ohledně stažení izraelských vojsk z této oblasti se podle izraelských zdrojů možná konečně blíží očekávaný průlom. Hamás měl totiž poskytnout důkazy o tom, že část odvlečených Izraelců, jejichž propuštění je hlavní podmínkou pro přerušení izraelských vojenských operací v Gaze, je stále naživu.
Zdroj: The Times of Israel, AP, BBC, The Wall Street Journal, Defense Magazine