LOM PRAHA podepsal memorandum o porozumění s výrobcem letounů F-35 Lockheed Martin
Včera v odpoledních hodinách došlo na Dnech NATO v prezentačním stánku Lockheed Martin, amerického výrobce letounů F-35, k podpisu memoranda o porozumění mezi zmíněným výrobcem a státním podnikem LOM PRAHA.
Za americkou stranu memorandum podepsal viceprezident pro strategii a rozvoj programu F-35 J.R. McDonald, za státní podnik LOM PRAHA pak ředitel podniku Jiří Protiva. Ten pro CZ DEFENCE již dříve avizoval, že LOM PRAHA se v rámci potencionálního nákupu letounů F-35 pro AČR chce významným způsobem zapojit do tohoto projektu prostřednictvím společnosti Lockheed Martin.
Česko v současné době jedná s USA o koupi 24 amerických letounů F-35. Zahájit jednání s americkou vládou o případném nákupu amerických strojů předcházela armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje páté generace, které by vystřídaly nyní využívané švédské gripeny. Americké ministerstvo zahraničí možný prodej letounů páté generace české armádě schválilo letos v červnu. Maximální možnou částkou pro případný desetiletý kontrakt je 5,62 miliardy dolarů.
Státní podnik LOM PRAHA není v rámci spolupráce s věhlasnými leteckými výrobci žádným nováčkem. Je známo, že se od samého počátku aktivně podílí na kooperaci s americkou společností Bell, týkající se zajištění simulačního výcviku našich pilotů vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom na území ČR prostřednictvím výstavby simulačního centra H-1 na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.
Veškerou realizaci od projektové dokumentace po provozování a zajištění výcviku má na starosti jeden ze závodů státního podniku LOM PRAHA, závod H-1. Ten byl pro tento projekt nově založen a jeho ředitelem je od samého začátku Ing. Milan Obr. Další důležitou osobou je vedoucí simulačního centra Petr Valehrach. Naše redakce měla mimochodem jedinečnou možnost sledovat jednotlivé fáze budování tohoto simulačního centra. Jak nám na konci loňského roku prozradil Milan Obr, se stavbou budovy simulačního centra H-1 se začalo minulý rok v dubnu a ze stavebního hlediska byla hala dokončena již v prosinci 2022. Ve stejné době nový objekt navštívili také zástupci americké vládní administrativy na Initial Site Survey.
V současné době již v jedné z hal simulačního centra H-1 stojí kopule se simulátorem FTD (Flight Training Device) pro vrtulník Viper, na výstavbě simulátoru pro vrtulníky Venom se pak ještě stále pracuje. „Budovu bych rozdělil na dvě části. V první části jsou dvě velké haly. V jedné hale je simulátor pro Viper, ve druhé bude později Venom. Ve druhé části, která je menší, jsou například dvě učebny, kancelářské zázemí a dvě místnosti pro plánování misí,“ představil objekt ředitel závodu H-1 Milan Obr.
„Pro státní podnik LOM PRAHA je to velká výzva,“ popsal situaci ohledně zajištění simulačního výcviku našich pilotů vrtulníků ředitel LOM PRAHA Jiří Protiva, podle kterého je však potřeba vyzdvihnout také dceřinou společnost VR Group, která podporovala vývoj a výrobu samotného simulátoru. „Zmíním například vývoj a vytvoření tzv. 3D modelu pro simulátor a jednáme i o tom, že se společně s LOM PRAHA bude VR Group podílet na zajištění životního cyklu, to znamená na údržbě a servisu,“ říká Jiří Protiva.
Senior vicepresident Bell H1 Programme Mike Deslatte na počátku září v rámci slavnostního převzetí prvních vrtulníků naší armádou a otevření simulačního centra H-1 řekl naší redakci následující: „Partnerství s LOM PRAHA na letovém výcvikovém zařízení bylo fantastické. Odvedli fantastickou práci při budování tohoto krásného zařízení. A také chceme poděkovat VR Group za její práci na úspěšném letovém výcvikovém zařízení, kdy poskytli část vizualizace v rámci letového výcvikového zařízení a jejich odborné znalosti a technologie byly zásadní pro celkový úspěch projektu.“